– Det er ikke tilfældigt, at klubben totalt set er et helt andet sted, end da han tog over i 2022. Praktisk talt har alt ændret sig.
– Med Jakob får du hele pakken. Personen, familien, kompetencen.
Roserne var fra den øverste hylde, og en fodboldtræner kan dårligt få et bedre skudsmål med sig.
Ikke desto mindre er det præcis disse ord, som Hamarkameratenes bestyrelsesformand, Ronny Pedersen, torsdag brugte om Jakob Michelsen.
Her kom det frem, at den lille klub i Eliteserien efter et længere forløb var lykkedes med at forlænge kontrakten med sin danske cheftræner til udgangen af 2026 – den oprindelige stod til at løbe ud ved nytår.
– Det handler lidt, om at vi er enormt glade både som træner og familie for at være her. Klubben har længe forsøgt at få forlænget kontrakten, og vi ønskede at skabe ro, så det ikke blev et tema, hvad der skulle ske med trænerposten inden de sidste to kampe i sæsonen, og derfor gjorde vi det nu, siger Jakob Michelsen om timingen for forlængelsen.
Bedre resultater end ventet
En forlængelse, han har lavet med en klub, der har et af ligaens mindste budgetter, og han fortsætter dermed i en virkelighed, der hedder, at klubben hvert eneste år sælger de bedste spillere.
Alligevel har han hvert år siden tiltrædelsen for tre sæsoner siden forbedret klubbens slutplacering i Eliteserien, og her kort før sæsonafslutningen i 2024 ligger de på en imponerende niendeplads.
Spørgsmålet er da også, om Jakob Michelsen ikke har ramt loftet med HamKam, og hvorfor han ikke har taget imod tilbud fra større klubber, som naturligvis vil være på banen, når en klub af Hamarkameratenes størrelse igen og igen leverer bedre resultater end ventet.

Men for Jakob Michelsen skulle det altså ikke være endnu.
– Jeg ved ikke, om vi har ramt loftet, men vi har i hvert fald bokset over egen vægtklasse i tre år. Men vi trives som familie i Hamar, og jeg arbejder med virkelig dygtige og loyale mennesker, som betyder meget for mig, og vi har sammen skabt noget utrolig fedt.
Lille stab
– Da jeg startede i klubben, var der kun mig og to andre i staben, men nu har vi vel, hvad der minder om en lille Superliga-stab, som jeg har det rigtig godt med både socialt og fagligt. Det er det, som bærer os frem, og det minder om dengang, vi vandt sølv i Superligaen med Sønderjyske, eller da vi kom i top seks med OB. Det handler om kultur og et stærkt omklædningsrum.
– Og så ved jeg godt, at målsætningen i HamKam igen til næste år igen vil være at overleve, og at vi er en sælgende klub. Økonomi styrer jo alt i fodbold, selv om det lyder kedeligt. Men der er en god forventningsafstemning, og jeg kan godt se mig selv fortsætte udviklingen her. Man har også set mange eksempler på, at man vil for meget på for kort tid, og hvis der ikke er en sund realisme, går det galt.
– For kun fire og et halvt år siden var HamKam på vej ned i den tredjebedste række, men nu har vi skabt en virkelig god kultur både individuelt og kollektivt, forklarer Jakob Michelsen, inden han bliver forholdt det mest presserende spørgsmål – hvorfor han dog ikke har taget imod et større tilbud end HamKam.
– Af respekt kommenterer jeg ikke på henvendelser, men det er jo ingen hemmelighed, at når man gør det godt, åbner der sig døre. Men vi trives som familie vældig godt i Hamar med en god hverdag, så der skal noget helt specielt til, for at vi vil væk herfra.
– Vi har alle drømme og ambitioner, men det handler om at leve i nuet og præstere, og et efterhånden langt liv i fodboldverdenen har lært mig, at det er umuligt at karriereplanlægge. Lidt arrogant sagt har denne mentalitet bragt mig til ni sæsoner som træner i de bedste rækker i Danmark, Norge og Sverige, og jeg har også haft en afstikker til Afrika, hvor jeg lærte helt vildt meget, siger Jakob Michelsen med henvisning til sin tid som assistenttræner for Tanzanias landshold.
Så langt væk skal han ikke igen foreløbig – han bliver i Norge, hvor HamKam har ændret sig på alle gode måder siden Jakob Michelsens ankomst.
Nu får de glæde af ham i to år mere.
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig