– Det er ikke tilfældigt, at klubben totalt set er et helt andet sted, end da han tog over i 2022. Praktisk talt har alt ændret sig.
– Med Jakob får du hele pakken. Personen, familien, kompetencen.
Roserne var fra den øverste hylde, og en fodboldtræner kan dårligt få et bedre skudsmål med sig.
Ikke desto mindre er det præcis disse ord, som Hamarkameratenes bestyrelsesformand, Ronny Pedersen, torsdag brugte om Jakob Michelsen.
Her kom det frem, at den lille klub i Eliteserien efter et længere forløb var lykkedes med at forlænge kontrakten med sin danske cheftræner til udgangen af 2026 – den oprindelige stod til at løbe ud ved nytår.
– Det handler lidt, om at vi er enormt glade både som træner og familie for at være her. Klubben har længe forsøgt at få forlænget kontrakten, og vi ønskede at skabe ro, så det ikke blev et tema, hvad der skulle ske med trænerposten inden de sidste to kampe i sæsonen, og derfor gjorde vi det nu, siger Jakob Michelsen om timingen for forlængelsen.
Bedre resultater end ventet
En forlængelse, han har lavet med en klub, der har et af ligaens mindste budgetter, og han fortsætter dermed i en virkelighed, der hedder, at klubben hvert eneste år sælger de bedste spillere.
Alligevel har han hvert år siden tiltrædelsen for tre sæsoner siden forbedret klubbens slutplacering i Eliteserien, og her kort før sæsonafslutningen i 2024 ligger de på en imponerende niendeplads.
Spørgsmålet er da også, om Jakob Michelsen ikke har ramt loftet med HamKam, og hvorfor han ikke har taget imod tilbud fra større klubber, som naturligvis vil være på banen, når en klub af Hamarkameratenes størrelse igen og igen leverer bedre resultater end ventet.

Men for Jakob Michelsen skulle det altså ikke være endnu.
– Jeg ved ikke, om vi har ramt loftet, men vi har i hvert fald bokset over egen vægtklasse i tre år. Men vi trives som familie i Hamar, og jeg arbejder med virkelig dygtige og loyale mennesker, som betyder meget for mig, og vi har sammen skabt noget utrolig fedt.
Lille stab
– Da jeg startede i klubben, var der kun mig og to andre i staben, men nu har vi vel, hvad der minder om en lille Superliga-stab, som jeg har det rigtig godt med både socialt og fagligt. Det er det, som bærer os frem, og det minder om dengang, vi vandt sølv i Superligaen med Sønderjyske, eller da vi kom i top seks med OB. Det handler om kultur og et stærkt omklædningsrum.
– Og så ved jeg godt, at målsætningen i HamKam igen til næste år igen vil være at overleve, og at vi er en sælgende klub. Økonomi styrer jo alt i fodbold, selv om det lyder kedeligt. Men der er en god forventningsafstemning, og jeg kan godt se mig selv fortsætte udviklingen her. Man har også set mange eksempler på, at man vil for meget på for kort tid, og hvis der ikke er en sund realisme, går det galt.
– For kun fire og et halvt år siden var HamKam på vej ned i den tredjebedste række, men nu har vi skabt en virkelig god kultur både individuelt og kollektivt, forklarer Jakob Michelsen, inden han bliver forholdt det mest presserende spørgsmål – hvorfor han dog ikke har taget imod et større tilbud end HamKam.
– Af respekt kommenterer jeg ikke på henvendelser, men det er jo ingen hemmelighed, at når man gør det godt, åbner der sig døre. Men vi trives som familie vældig godt i Hamar med en god hverdag, så der skal noget helt specielt til, for at vi vil væk herfra.
– Vi har alle drømme og ambitioner, men det handler om at leve i nuet og præstere, og et efterhånden langt liv i fodboldverdenen har lært mig, at det er umuligt at karriereplanlægge. Lidt arrogant sagt har denne mentalitet bragt mig til ni sæsoner som træner i de bedste rækker i Danmark, Norge og Sverige, og jeg har også haft en afstikker til Afrika, hvor jeg lærte helt vildt meget, siger Jakob Michelsen med henvisning til sin tid som assistenttræner for Tanzanias landshold.
Så langt væk skal han ikke igen foreløbig – han bliver i Norge, hvor HamKam har ændret sig på alle gode måder siden Jakob Michelsens ankomst.
Nu får de glæde af ham i to år mere.
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Superliga-ekspert i svime over FCK