Jakob Michelsen rødglødende: ‘Luk hele lortet!’

Danske Jakob Michelsen raser efter lørdagens nederlag til Bodø/Glimt.



Eliteserien er to spillerunder gammel og slår allerede gnister.

Mange af dem kommer fra HamKams danske cheftræner, Jakob Michelsen, der var rødglødende efter lørdagens nederlag på 0-3 til Bodø/Glimt.

Særligt skød han med skarpt efter VAR.

– De kan bare lukke og slukke for VAR. Nu har de været på charmeoffensiv i klubberne med agendaen om, at vi skal tale positivt om VAR. Så tager det fem minutter for at få lortet til at virke, siger han til norsk TV 2 ifølge Aftenposten.

Jakob Michelsen refererer til udfodringer med VAR, som var med til at forsinke kampen med fem minutter. Men danskeren var slet ikke færdig med at stejle over VAR, da teknologien ifølge ham ikke opdagede arm på bolden ved Bodøs 1-0-scoring.

– Det er rent pis. Det hjælper ikke. Det er meningen, VAR skal opdage det, hvilket er årsagen til, vi har det. Hvis de ikke kan se noget, så kan de bare lukke hele lortet ned.

Ulrik Saltnes stod bag scoringen til 1-0, men forinden skulle brandvarme Kasper Høegh have haft arm på bolden og ifølge Jakob Michelsen, fortalte Bodø-angriberen ham, at han selv var overrasket over, at målet ikke blev annulleret på grund af hands.

Scoringen fik lov at stå, og dermed endte det i en storsejr på 3-0 til Bodø/Glimt, hvilket Jakob Michelsen anerkender er fuldt fortjent.

Han mener dog, at VAR har spillet fallit og at Norges Fodboldforbund nok skal finde en eller anden paragraf for at godtgøre beslutningerne i opgøret, citerer Aftenposten ham for.

Ulrik Saltnes stod bag Bodø/Glimts scoringer til 1-0 og 2-0, mens Kasper Høegh bankede det sidste søm i kisten til slutresultatet 3-0.

Sejren sender sidste års guldvindere op på førstepladsen, inden anden spillerunde er færdigafviklet.

Jakob Michelsens HamKam vandt deres første kamp og er dermed på tre point efter to spillerunder.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører samtale med Roony Bardghji

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’