Jakob Michelsen rødglødende: ‘Luk hele lortet!’

Danske Jakob Michelsen raser efter lørdagens nederlag til Bodø/Glimt.



Eliteserien er to spillerunder gammel og slår allerede gnister.

Mange af dem kommer fra HamKams danske cheftræner, Jakob Michelsen, der var rødglødende efter lørdagens nederlag på 0-3 til Bodø/Glimt.

Særligt skød han med skarpt efter VAR.

– De kan bare lukke og slukke for VAR. Nu har de været på charmeoffensiv i klubberne med agendaen om, at vi skal tale positivt om VAR. Så tager det fem minutter for at få lortet til at virke, siger han til norsk TV 2 ifølge Aftenposten.

Jakob Michelsen refererer til udfodringer med VAR, som var med til at forsinke kampen med fem minutter. Men danskeren var slet ikke færdig med at stejle over VAR, da teknologien ifølge ham ikke opdagede arm på bolden ved Bodøs 1-0-scoring.

– Det er rent pis. Det hjælper ikke. Det er meningen, VAR skal opdage det, hvilket er årsagen til, vi har det. Hvis de ikke kan se noget, så kan de bare lukke hele lortet ned.

Ulrik Saltnes stod bag scoringen til 1-0, men forinden skulle brandvarme Kasper Høegh have haft arm på bolden og ifølge Jakob Michelsen, fortalte Bodø-angriberen ham, at han selv var overrasket over, at målet ikke blev annulleret på grund af hands.

Scoringen fik lov at stå, og dermed endte det i en storsejr på 3-0 til Bodø/Glimt, hvilket Jakob Michelsen anerkender er fuldt fortjent.

Han mener dog, at VAR har spillet fallit og at Norges Fodboldforbund nok skal finde en eller anden paragraf for at godtgøre beslutningerne i opgøret, citerer Aftenposten ham for.

Ulrik Saltnes stod bag Bodø/Glimts scoringer til 1-0 og 2-0, mens Kasper Høegh bankede det sidste søm i kisten til slutresultatet 3-0.

Sejren sender sidste års guldvindere op på førstepladsen, inden anden spillerunde er færdigafviklet.

Jakob Michelsens HamKam vandt deres første kamp og er dermed på tre point efter to spillerunder.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Klar transfermelding

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Jeg får så ondt i maven over det

Denne klub drømmer om Højbjerg

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Portugal – DR Congo

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert