Eliteserien er to spillerunder gammel og slår allerede gnister.
Mange af dem kommer fra HamKams danske cheftræner, Jakob Michelsen, der var rødglødende efter lørdagens nederlag på 0-3 til Bodø/Glimt.
Særligt skød han med skarpt efter VAR.
– De kan bare lukke og slukke for VAR. Nu har de været på charmeoffensiv i klubberne med agendaen om, at vi skal tale positivt om VAR. Så tager det fem minutter for at få lortet til at virke, siger han til norsk TV 2 ifølge Aftenposten.
Jakob Michelsen refererer til udfodringer med VAR, som var med til at forsinke kampen med fem minutter. Men danskeren var slet ikke færdig med at stejle over VAR, da teknologien ifølge ham ikke opdagede arm på bolden ved Bodøs 1-0-scoring.
– Det er rent pis. Det hjælper ikke. Det er meningen, VAR skal opdage det, hvilket er årsagen til, vi har det. Hvis de ikke kan se noget, så kan de bare lukke hele lortet ned.
Ulrik Saltnes stod bag scoringen til 1-0, men forinden skulle brandvarme Kasper Høegh have haft arm på bolden og ifølge Jakob Michelsen, fortalte Bodø-angriberen ham, at han selv var overrasket over, at målet ikke blev annulleret på grund af hands.
Scoringen fik lov at stå, og dermed endte det i en storsejr på 3-0 til Bodø/Glimt, hvilket Jakob Michelsen anerkender er fuldt fortjent.
Han mener dog, at VAR har spillet fallit og at Norges Fodboldforbund nok skal finde en eller anden paragraf for at godtgøre beslutningerne i opgøret, citerer Aftenposten ham for.
Ulrik Saltnes stod bag Bodø/Glimts scoringer til 1-0 og 2-0, mens Kasper Høegh bankede det sidste søm i kisten til slutresultatet 3-0.
Sejren sender sidste års guldvindere op på førstepladsen, inden anden spillerunde er færdigafviklet.
Jakob Michelsens HamKam vandt deres første kamp og er dermed på tre point efter to spillerunder.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
Ecuador – Curacao
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW