Jakob Michelsen rødglødende: ‘Luk hele lortet!’

Danske Jakob Michelsen raser efter lørdagens nederlag til Bodø/Glimt.



Eliteserien er to spillerunder gammel og slår allerede gnister.

Mange af dem kommer fra HamKams danske cheftræner, Jakob Michelsen, der var rødglødende efter lørdagens nederlag på 0-3 til Bodø/Glimt.

Særligt skød han med skarpt efter VAR.

– De kan bare lukke og slukke for VAR. Nu har de været på charmeoffensiv i klubberne med agendaen om, at vi skal tale positivt om VAR. Så tager det fem minutter for at få lortet til at virke, siger han til norsk TV 2 ifølge Aftenposten.

Jakob Michelsen refererer til udfodringer med VAR, som var med til at forsinke kampen med fem minutter. Men danskeren var slet ikke færdig med at stejle over VAR, da teknologien ifølge ham ikke opdagede arm på bolden ved Bodøs 1-0-scoring.

– Det er rent pis. Det hjælper ikke. Det er meningen, VAR skal opdage det, hvilket er årsagen til, vi har det. Hvis de ikke kan se noget, så kan de bare lukke hele lortet ned.

Ulrik Saltnes stod bag scoringen til 1-0, men forinden skulle brandvarme Kasper Høegh have haft arm på bolden og ifølge Jakob Michelsen, fortalte Bodø-angriberen ham, at han selv var overrasket over, at målet ikke blev annulleret på grund af hands.

Scoringen fik lov at stå, og dermed endte det i en storsejr på 3-0 til Bodø/Glimt, hvilket Jakob Michelsen anerkender er fuldt fortjent.

Han mener dog, at VAR har spillet fallit og at Norges Fodboldforbund nok skal finde en eller anden paragraf for at godtgøre beslutningerne i opgøret, citerer Aftenposten ham for.

Ulrik Saltnes stod bag Bodø/Glimts scoringer til 1-0 og 2-0, mens Kasper Høegh bankede det sidste søm i kisten til slutresultatet 3-0.

Sejren sender sidste års guldvindere op på førstepladsen, inden anden spillerunde er færdigafviklet.

Jakob Michelsens HamKam vandt deres første kamp og er dermed på tre point efter to spillerunder.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

De jagter Henrik Meister

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Rekorddyr lejeaftale

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Han var i spil som Brøndby-træner

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.