Jakob Michelsen rødglødende: ‘Luk hele lortet!’

Danske Jakob Michelsen raser efter lørdagens nederlag til Bodø/Glimt.



Eliteserien er to spillerunder gammel og slår allerede gnister.

Mange af dem kommer fra HamKams danske cheftræner, Jakob Michelsen, der var rødglødende efter lørdagens nederlag på 0-3 til Bodø/Glimt.

Særligt skød han med skarpt efter VAR.

– De kan bare lukke og slukke for VAR. Nu har de været på charmeoffensiv i klubberne med agendaen om, at vi skal tale positivt om VAR. Så tager det fem minutter for at få lortet til at virke, siger han til norsk TV 2 ifølge Aftenposten.

Jakob Michelsen refererer til udfodringer med VAR, som var med til at forsinke kampen med fem minutter. Men danskeren var slet ikke færdig med at stejle over VAR, da teknologien ifølge ham ikke opdagede arm på bolden ved Bodøs 1-0-scoring.

– Det er rent pis. Det hjælper ikke. Det er meningen, VAR skal opdage det, hvilket er årsagen til, vi har det. Hvis de ikke kan se noget, så kan de bare lukke hele lortet ned.

Ulrik Saltnes stod bag scoringen til 1-0, men forinden skulle brandvarme Kasper Høegh have haft arm på bolden og ifølge Jakob Michelsen, fortalte Bodø-angriberen ham, at han selv var overrasket over, at målet ikke blev annulleret på grund af hands.

Scoringen fik lov at stå, og dermed endte det i en storsejr på 3-0 til Bodø/Glimt, hvilket Jakob Michelsen anerkender er fuldt fortjent.

Han mener dog, at VAR har spillet fallit og at Norges Fodboldforbund nok skal finde en eller anden paragraf for at godtgøre beslutningerne i opgøret, citerer Aftenposten ham for.

Ulrik Saltnes stod bag Bodø/Glimts scoringer til 1-0 og 2-0, mens Kasper Høegh bankede det sidste søm i kisten til slutresultatet 3-0.

Sejren sender sidste års guldvindere op på førstepladsen, inden anden spillerunde er færdigafviklet.

Jakob Michelsens HamKam vandt deres første kamp og er dermed på tre point efter to spillerunder.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Schweiz – Colombia

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Don Ø: Mange rystede på hovedet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir