• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Ole Hoffskov

Jesper Lange alvorligt skadet: Ude otte måneder

Jesper Lange alvorligt skadet: Ude otte måneder
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Jesper Lange har overrevet korsbåndet i venstre knæ.

Af Ole Hoffskov

Jesper Lange kommer ikke til at spille fodbold foreløbig.

I weekendens opgør for Helsingborgs IF mod Syrianska måtte Jesper Lange lade sig udskifte efter 67 minutter, og det stod hurtig klart, at den tidligere AGF-spiller var ilde tilredt. Nu står det også klart hvor ilde.

Undersøgelser har vist, at Jesper Lange har overrevet korsbåndet i venstre knæ, og forude venter en pause på mindst otte måneder. Det meddeler Helsingborgs IF på klubbens hjemmeside.

- Nu handler det om at arbejde hårdt og komme tilbage hurtigst muligt. Hvis jeg ofrer mit korsbånd for, at holdet rykker op i Allsvenskan, er alt godt. Det er holdet, det handler om, og ikke mig. Jeg skal nok klare mig, siger Jesper Lange.

Helsingborgs IF er nummer tre i Superettan efter 16 kampe. Jesper Lange er klubbens topscorer med syv mål. I danskerens fravær er det især op til den tidligere Brøndby-spiller Oke Akpoveta at score målene for Helsingborg. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus