Jon Dahl får ny angriber: Henter landsholdsspiller

Malmö FF bekræfter lørdag, at de har hentet den kroatiske landsholdsangriber Antonio Colak til klubben.



Malmö FF har længe været på udkig efter en ny angriber, og senest er blandt andet SønderjyskEs Haji Wright og Feyenoords Nicolai Jørgensen rygtet til den svenske mesterklub.

Det blev ingen af dem i denne omgang, der blev præsenteret lørdag.

Det blev i stedet den kroatiske angriber Antonio Colak, der kommer til klubben på en lejeaftale fra græske PAOK. Det oplyser Malmö FF på klubbens hjemmeside.

– Antonio Colak er en erfaren spiller med meritter fra Tyskland, Kroatien og senest Grækenland. Han er en alsidig angriber og en god boldmodtager med et stærkt hovedspil. Frem for alt er han god inde i feltet og til at nå målchancer, lyder det fra Malmö FF’s sportschef, Daniel Andersson, der uddyber:

– Han var meget interesseret i at komme her, siden det har været en proces at få aftalen i havn. Vi er glade for, at alt er klar, og nu kan vi se frem til sæsonen.

Antonio Colak, der debuterede for det kroatiske landshold i UEFA Nations League i november sidste år fortæller selv om skiftet:

– Jeg er meget glad for at være her i Malmø. Malmö FF er en stor klub, der er kendt i Europa og med store ambitioner, ligesom jeg har. Jeg glæder mig til at komme i gang og lære spillerne, træneren og klubben at kende, forhåbentlig også supporterne snart.

– Jeg er typisk nummer ni, der kan lide at arbejde hårdt for holdet. Vi vil gøre alt for at vinde ligaen denne sæson, og jeg håber at være i stand til at bidrage med mål og assists. Jeg vil give alt til klubben hver dag.

Antonio Colak er født i Tyskland og debuterede for FC Nürnberg i den tyske Bundesliga som 20-årig i 2014.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen