Jon Dahl får ny angriber: Henter landsholdsspiller

Malmö FF bekræfter lørdag, at de har hentet den kroatiske landsholdsangriber Antonio Colak til klubben.



Malmö FF har længe været på udkig efter en ny angriber, og senest er blandt andet SønderjyskEs Haji Wright og Feyenoords Nicolai Jørgensen rygtet til den svenske mesterklub.

Det blev ingen af dem i denne omgang, der blev præsenteret lørdag.

Det blev i stedet den kroatiske angriber Antonio Colak, der kommer til klubben på en lejeaftale fra græske PAOK. Det oplyser Malmö FF på klubbens hjemmeside.

– Antonio Colak er en erfaren spiller med meritter fra Tyskland, Kroatien og senest Grækenland. Han er en alsidig angriber og en god boldmodtager med et stærkt hovedspil. Frem for alt er han god inde i feltet og til at nå målchancer, lyder det fra Malmö FF’s sportschef, Daniel Andersson, der uddyber:

– Han var meget interesseret i at komme her, siden det har været en proces at få aftalen i havn. Vi er glade for, at alt er klar, og nu kan vi se frem til sæsonen.

Antonio Colak, der debuterede for det kroatiske landshold i UEFA Nations League i november sidste år fortæller selv om skiftet:

– Jeg er meget glad for at være her i Malmø. Malmö FF er en stor klub, der er kendt i Europa og med store ambitioner, ligesom jeg har. Jeg glæder mig til at komme i gang og lære spillerne, træneren og klubben at kende, forhåbentlig også supporterne snart.

– Jeg er typisk nummer ni, der kan lide at arbejde hårdt for holdet. Vi vil gøre alt for at vinde ligaen denne sæson, og jeg håber at være i stand til at bidrage med mål og assists. Jeg vil give alt til klubben hver dag.

Antonio Colak er født i Tyskland og debuterede for FC Nürnberg i den tyske Bundesliga som 20-årig i 2014.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AaB spiller sig på førstepladsen

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Brøndby-boss teaser for transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur