Jon Dahl får ny angriber: Henter landsholdsspiller

Malmö FF bekræfter lørdag, at de har hentet den kroatiske landsholdsangriber Antonio Colak til klubben.



Malmö FF har længe været på udkig efter en ny angriber, og senest er blandt andet SønderjyskEs Haji Wright og Feyenoords Nicolai Jørgensen rygtet til den svenske mesterklub.

Det blev ingen af dem i denne omgang, der blev præsenteret lørdag.

Det blev i stedet den kroatiske angriber Antonio Colak, der kommer til klubben på en lejeaftale fra græske PAOK. Det oplyser Malmö FF på klubbens hjemmeside.

– Antonio Colak er en erfaren spiller med meritter fra Tyskland, Kroatien og senest Grækenland. Han er en alsidig angriber og en god boldmodtager med et stærkt hovedspil. Frem for alt er han god inde i feltet og til at nå målchancer, lyder det fra Malmö FF’s sportschef, Daniel Andersson, der uddyber:

– Han var meget interesseret i at komme her, siden det har været en proces at få aftalen i havn. Vi er glade for, at alt er klar, og nu kan vi se frem til sæsonen.

Antonio Colak, der debuterede for det kroatiske landshold i UEFA Nations League i november sidste år fortæller selv om skiftet:

– Jeg er meget glad for at være her i Malmø. Malmö FF er en stor klub, der er kendt i Europa og med store ambitioner, ligesom jeg har. Jeg glæder mig til at komme i gang og lære spillerne, træneren og klubben at kende, forhåbentlig også supporterne snart.

– Jeg er typisk nummer ni, der kan lide at arbejde hårdt for holdet. Vi vil gøre alt for at vinde ligaen denne sæson, og jeg håber at være i stand til at bidrage med mål og assists. Jeg vil give alt til klubben hver dag.

Antonio Colak er født i Tyskland og debuterede for FC Nürnberg i den tyske Bundesliga som 20-årig i 2014.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Enighed – dansk stortransfer tæt på