Kårer BIF-flop til ligaens bedste foran dansker

Han slutter foran Anders Christiansen, som ellers var med til at vinde mesterskabet for Malmö.



Magnus Erikssons tid i Brøndby fra 2015 til 2016 var bestemt ikke noget at råbe hurra for. Ét år nåede svenskeren at spille for de blå-gule fra 2015 til 2016, og her formåede han på ingen måde at slå igennem. 

Derfor var det også ganske naturligt, at han blev sendt videre tilbage til Sverige. Siden sommeren 2020 har han spillet for Djurgårdens IF, og særligt i denne sæson har han været fremragende. Gode præstationer blev tidligere på året belønnet med en udtagelse til det svenske landshold, og nu kan han se tilbage på endnu en hæder. 

For det svenske medie Fotbollskanalen har kåret Magnus Eriksson som den bedste spiller i den netop overståede sæson. Her snupper han førstepladsen foran Anders Christiansen, som spillede en hovedrolle for Malmö, der vandt mesterskabet igen. 

Om Eriksson skriver mediet: 

– Eriksson, der blev Djurgårdens nye anfører inden sæsonen, har i løbet af sæsonen påtaget sig et enormt ansvar. Holdets midtbanemotor stod for spilfordeling, duelspil og presspil. Den 30-årige har været grundpillen i Djurgårdens offensiv og var noteret for flest skabte chancer og flest store chancer skabt i Allsvenskan 2021. Det resulterede i, at han vandt assistkonkurrencen med 13 assists. Både på og udenfor banen var han også anfører som en af ​​de ældre og mere rutinerede spillere i Djurgårdens ellers unge trup. Belønnet med en udtagelse af Janne Andersson til det svenske landshold for sin fine indsats.

I 30 kampe scorede han fem mål og lagde op til 13 scoringer.

Hans nærmeste danske konkurrent fik også rosende ord med på vejen: 

– Trods en ret skadet sæson blev Anders Christiansen noteret for seks mål og ti assists i 22 kampe. Den 31-åriges utrættelige job på Malmøs midtbane er en stor årsag til, at klubben vandt sit 22. svenske mesterskabsguld, og hans kvaliteter har været til gavn både offensivt og defensivt. “AC” sluttede på andenpladsen i assist-ligaen på trods af at have gået glip af otte kampe og var delt på tredjepladsen i de fleste store chancer, der blev skabt. Højeste assistgennemsnit pr. spillet kamp og flest chancer skabt pr. spillet kamp. Som tidligere sæsoner holdt Christiansen en meget høj Allsvenskan-kvalitet, men i år var det ikke nok til at indsnuse Magnus Eriksson på førstepladsen, lyder det om Malmö-danskeren.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Kroatien – Ghana

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs