Kæk Viktor Fischer: Han er ikke min ven længere

Efter skiftet til AIK må Viktor Fischer lægge venskabet med en anden tidligere FC København-spiller på hylden, joker han.



Viktor Fischer er tilbage i skandinavisk fodbold, men det er ikke lutter åbne arme han mødes af i forbindelse med skiftet til AIK.

I AIK genforenes Fischer således med den tidligere FC København-spiller Sotirios Papagiannopoulos, og forsvarsspilleren byder sin gamle holdkammerat velkommen med det, der mest af alt minder om en venskabelig sviner.

Til Aftonbladet revser Papagiannopoulos således Fischers frisure og stil og siger, at det “ikke er okay”.

Danskeren har dog et ganske godt modsvar til holdkammeraten.

– Jeg forstår ham! Jeg havde kort hår, da vi sidst spillede sammen. Men det, der er med "Sotte" er, at han har den forkerte idé om, at hår og frisure har en sammenhæng med, hvor god man er som spiller. Det er to helt forskellige ting, siger den tidligere FC København-stjerne til Aftonbladet.

Mens Papagiannopoulos trods svineren stadig kategoriseres som en af Viktor Fischers venner, er en anden tidligere FC København-spiller ikke så heldig.

Pierre Bengtsson, der er tidligere AIK-dreng og spillede med den tidligere danske landsholdsspiller hos “løverne” fra 2018 til 2021, er nemlig på kontrakt hos Djurgården, som er AIK’s store rivaler.

– Han er ikke min ven længere, siger Viktor Fischer ifølge Aftonbladet med et grin om Pierre Bengtsson.

Viktor Fischer, 28 år, er blevet udlejet fra Royal Antwerp til AIK for hele 2023. Her skal han forsøge at få karrieren på ret køl, efter at det seneste års tid ikke har budt på meget spilletid i den belgiske klub.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nu er der nyt om Mads Roerslev