Viktor Fischer er tilbage i skandinavisk fodbold, men det er ikke lutter åbne arme han mødes af i forbindelse med skiftet til AIK.
I AIK genforenes Fischer således med den tidligere FC København-spiller Sotirios Papagiannopoulos, og forsvarsspilleren byder sin gamle holdkammerat velkommen med det, der mest af alt minder om en venskabelig sviner.
Til Aftonbladet revser Papagiannopoulos således Fischers frisure og stil og siger, at det “ikke er okay”.
Danskeren har dog et ganske godt modsvar til holdkammeraten.
– Jeg forstår ham! Jeg havde kort hår, da vi sidst spillede sammen. Men det, der er med "Sotte" er, at han har den forkerte idé om, at hår og frisure har en sammenhæng med, hvor god man er som spiller. Det er to helt forskellige ting, siger den tidligere FC København-stjerne til Aftonbladet.
Mens Papagiannopoulos trods svineren stadig kategoriseres som en af Viktor Fischers venner, er en anden tidligere FC København-spiller ikke så heldig.
Pierre Bengtsson, der er tidligere AIK-dreng og spillede med den tidligere danske landsholdsspiller hos “løverne” fra 2018 til 2021, er nemlig på kontrakt hos Djurgården, som er AIK’s store rivaler.
– Han er ikke min ven længere, siger Viktor Fischer ifølge Aftonbladet med et grin om Pierre Bengtsson.
Viktor Fischer, 28 år, er blevet udlejet fra Royal Antwerp til AIK for hele 2023. Her skal han forsøge at få karrieren på ret køl, efter at det seneste års tid ikke har budt på meget spilletid i den belgiske klub.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Lyngby Boldklub sælger profil
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Her kan du se Argentina mod Østrig
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT