Viktor Fischer er tilbage i skandinavisk fodbold, men det er ikke lutter åbne arme han mødes af i forbindelse med skiftet til AIK.
I AIK genforenes Fischer således med den tidligere FC København-spiller Sotirios Papagiannopoulos, og forsvarsspilleren byder sin gamle holdkammerat velkommen med det, der mest af alt minder om en venskabelig sviner.
Til Aftonbladet revser Papagiannopoulos således Fischers frisure og stil og siger, at det “ikke er okay”.
Danskeren har dog et ganske godt modsvar til holdkammeraten.
– Jeg forstår ham! Jeg havde kort hår, da vi sidst spillede sammen. Men det, der er med "Sotte" er, at han har den forkerte idé om, at hår og frisure har en sammenhæng med, hvor god man er som spiller. Det er to helt forskellige ting, siger den tidligere FC København-stjerne til Aftonbladet.
Mens Papagiannopoulos trods svineren stadig kategoriseres som en af Viktor Fischers venner, er en anden tidligere FC København-spiller ikke så heldig.
Pierre Bengtsson, der er tidligere AIK-dreng og spillede med den tidligere danske landsholdsspiller hos “løverne” fra 2018 til 2021, er nemlig på kontrakt hos Djurgården, som er AIK’s store rivaler.
– Han er ikke min ven længere, siger Viktor Fischer ifølge Aftonbladet med et grin om Pierre Bengtsson.
Viktor Fischer, 28 år, er blevet udlejet fra Royal Antwerp til AIK for hele 2023. Her skal han forsøge at få karrieren på ret køl, efter at det seneste års tid ikke har budt på meget spilletid i den belgiske klub.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub