Kæk Viktor Fischer: Han er ikke min ven længere

Efter skiftet til AIK må Viktor Fischer lægge venskabet med en anden tidligere FC København-spiller på hylden, joker han.



Viktor Fischer er tilbage i skandinavisk fodbold, men det er ikke lutter åbne arme han mødes af i forbindelse med skiftet til AIK.

I AIK genforenes Fischer således med den tidligere FC København-spiller Sotirios Papagiannopoulos, og forsvarsspilleren byder sin gamle holdkammerat velkommen med det, der mest af alt minder om en venskabelig sviner.

Til Aftonbladet revser Papagiannopoulos således Fischers frisure og stil og siger, at det “ikke er okay”.

Danskeren har dog et ganske godt modsvar til holdkammeraten.

– Jeg forstår ham! Jeg havde kort hår, da vi sidst spillede sammen. Men det, der er med "Sotte" er, at han har den forkerte idé om, at hår og frisure har en sammenhæng med, hvor god man er som spiller. Det er to helt forskellige ting, siger den tidligere FC København-stjerne til Aftonbladet.

Mens Papagiannopoulos trods svineren stadig kategoriseres som en af Viktor Fischers venner, er en anden tidligere FC København-spiller ikke så heldig.

Pierre Bengtsson, der er tidligere AIK-dreng og spillede med den tidligere danske landsholdsspiller hos “løverne” fra 2018 til 2021, er nemlig på kontrakt hos Djurgården, som er AIK’s store rivaler.

– Han er ikke min ven længere, siger Viktor Fischer ifølge Aftonbladet med et grin om Pierre Bengtsson.

Viktor Fischer, 28 år, er blevet udlejet fra Royal Antwerp til AIK for hele 2023. Her skal han forsøge at få karrieren på ret køl, efter at det seneste års tid ikke har budt på meget spilletid i den belgiske klub.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Randers FC – Silkeborg IF

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AGF – Brøndby IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Udeladt – kan slet ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold