Kaos i Norge: Dansk anfører kritiserer klubledelse

Bølgerne går højt i Strømsgodset, hvor spillere anklager den danske træner for racisme, og holdets danske anfører nu siger, at klubledelsen har fejlciteret ham “op til flere gange” offentligt.



Hver dag kommer der nye historier om konflikter, uenighed og dårlig stemning fra Strømsgodset. Ophavet til miseren er en række anklager om racisme mod den danske cheftræner, Henrik Pedersen, og nu er anfører Mikkel Maigaard også blevet rodet ind i det.

Den tidligere Esbjerg-spiller kritiserer i avisen VG klubledelsen for at fejlcitere ham “op til flere gange” i udtalelser til medierne.

Det kommer sig af, at bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet har sagt, at ledelsen modtog en skrivelse fra kaptajn Maigaard, som angiveligt på vegne af spillertruppen oplyste, at der ikke var nogen spillere, der følte sig udsat for racisme af cheftræner Pedersen.

Den udlægning kan Mikkel Maigaard ikke genkende. Han siger til VG, at han har talt med en række spillere, som ikke føler sig udsat for racisme, og den besked gav han videre til ledelsen. Han forholdt sig ikke, siger han, til den eller de spillere, der fremsatte anklagerne til at begynde med.

Men Strømsjordet udlagde altså Maigaards besked som værende på vegne af hele truppen, og det huer ikke danskeren.

– Jeg har ikke udtalt mig til medierne, eftersom al kommunikation skulle gå gennem bestyrelsesformanden og direktøren, og det har jeg respekteret. Alligevel er mit navn blevet kastet ud i medierne fra formanden, som har fejlciteret mig op til flere gange, lyder det fra Mikkel Maigaard til VG.

Onsdag holdt spillertruppen og klubledelsen et møde, som førstnævnte ikke var tilfredse med. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv