Hver dag kommer der nye historier om konflikter, uenighed og dårlig stemning fra Strømsgodset. Ophavet til miseren er en række anklager om racisme mod den danske cheftræner, Henrik Pedersen, og nu er anfører Mikkel Maigaard også blevet rodet ind i det.
Den tidligere Esbjerg-spiller kritiserer i avisen VG klubledelsen for at fejlcitere ham “op til flere gange” i udtalelser til medierne.
Det kommer sig af, at bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet har sagt, at ledelsen modtog en skrivelse fra kaptajn Maigaard, som angiveligt på vegne af spillertruppen oplyste, at der ikke var nogen spillere, der følte sig udsat for racisme af cheftræner Pedersen.
Den udlægning kan Mikkel Maigaard ikke genkende. Han siger til VG, at han har talt med en række spillere, som ikke føler sig udsat for racisme, og den besked gav han videre til ledelsen. Han forholdt sig ikke, siger han, til den eller de spillere, der fremsatte anklagerne til at begynde med.
Men Strømsjordet udlagde altså Maigaards besked som værende på vegne af hele truppen, og det huer ikke danskeren.
– Jeg har ikke udtalt mig til medierne, eftersom al kommunikation skulle gå gennem bestyrelsesformanden og direktøren, og det har jeg respekteret. Alligevel er mit navn blevet kastet ud i medierne fra formanden, som har fejlciteret mig op til flere gange, lyder det fra Mikkel Maigaard til VG.
Onsdag holdt spillertruppen og klubledelsen et møde, som førstnævnte ikke var tilfredse med. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
