Hver dag kommer der nye historier om konflikter, uenighed og dårlig stemning fra Strømsgodset. Ophavet til miseren er en række anklager om racisme mod den danske cheftræner, Henrik Pedersen, og nu er anfører Mikkel Maigaard også blevet rodet ind i det.
Den tidligere Esbjerg-spiller kritiserer i avisen VG klubledelsen for at fejlcitere ham “op til flere gange” i udtalelser til medierne.
Det kommer sig af, at bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet har sagt, at ledelsen modtog en skrivelse fra kaptajn Maigaard, som angiveligt på vegne af spillertruppen oplyste, at der ikke var nogen spillere, der følte sig udsat for racisme af cheftræner Pedersen.
Den udlægning kan Mikkel Maigaard ikke genkende. Han siger til VG, at han har talt med en række spillere, som ikke føler sig udsat for racisme, og den besked gav han videre til ledelsen. Han forholdt sig ikke, siger han, til den eller de spillere, der fremsatte anklagerne til at begynde med.
Men Strømsjordet udlagde altså Maigaards besked som værende på vegne af hele truppen, og det huer ikke danskeren.
– Jeg har ikke udtalt mig til medierne, eftersom al kommunikation skulle gå gennem bestyrelsesformanden og direktøren, og det har jeg respekteret. Alligevel er mit navn blevet kastet ud i medierne fra formanden, som har fejlciteret mig op til flere gange, lyder det fra Mikkel Maigaard til VG.
Onsdag holdt spillertruppen og klubledelsen et møde, som førstnævnte ikke var tilfredse med. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
