Kaos i Norge: Dansk anfører kritiserer klubledelse

Bølgerne går højt i Strømsgodset, hvor spillere anklager den danske træner for racisme, og holdets danske anfører nu siger, at klubledelsen har fejlciteret ham “op til flere gange” offentligt.



Hver dag kommer der nye historier om konflikter, uenighed og dårlig stemning fra Strømsgodset. Ophavet til miseren er en række anklager om racisme mod den danske cheftræner, Henrik Pedersen, og nu er anfører Mikkel Maigaard også blevet rodet ind i det.

Den tidligere Esbjerg-spiller kritiserer i avisen VG klubledelsen for at fejlcitere ham “op til flere gange” i udtalelser til medierne.

Det kommer sig af, at bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet har sagt, at ledelsen modtog en skrivelse fra kaptajn Maigaard, som angiveligt på vegne af spillertruppen oplyste, at der ikke var nogen spillere, der følte sig udsat for racisme af cheftræner Pedersen.

Den udlægning kan Mikkel Maigaard ikke genkende. Han siger til VG, at han har talt med en række spillere, som ikke føler sig udsat for racisme, og den besked gav han videre til ledelsen. Han forholdt sig ikke, siger han, til den eller de spillere, der fremsatte anklagerne til at begynde med.

Men Strømsjordet udlagde altså Maigaards besked som værende på vegne af hele truppen, og det huer ikke danskeren.

– Jeg har ikke udtalt mig til medierne, eftersom al kommunikation skulle gå gennem bestyrelsesformanden og direktøren, og det har jeg respekteret. Alligevel er mit navn blevet kastet ud i medierne fra formanden, som har fejlciteret mig op til flere gange, lyder det fra Mikkel Maigaard til VG.

Onsdag holdt spillertruppen og klubledelsen et møde, som førstnævnte ikke var tilfredse med. Læs mere om det her.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FC København interesseret i Jonas Kersken

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Udeladt – kan slet ikke spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

‘De har haft det værste transfervindue’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb