Klub-boss afslører: Derfor fik eftertragtet dansker ikke sit millionskifte

Formanden for den svenske fodboldklub Malmö FF forklarer, hvorfor Anders “AC” Christiansen ikke fik lov at skifte til Al Nassr i oktober.



Tilbage i oktober modtog den svenske klub Malmö FF et bud på Anders “AC” Christiansen fra den saudistiske klub Al Nassr. 

Skiftet kunne ifølge rygterne have givet den danske midtbanespiller et par ekstra nuller på lønsedlen, men Malmö FF valgte at afvise budet.

Til den svenske avis Expressen fortæller klubbens formand, Anders Pålsson, hvorfor:

– Jeg tror, at alle forstod, at det ikke var så god en timing at sælge “AC”, mens vi kæmpede om det svenske mesterskab.

Læs også:Endelig lidt spiller-ros til Jon Dahl: Hans skyld at jeg spillede godt

– Tidspunktet skal være korrekt, og selvfølgelig skal pengene og andre betingelser også være rigtige, før at det kan munde ud i en handel. Derefter vil vi gerne have, at det skal være det rigtige for spilleren, og naturligvis vil vi også have, at det skal være godt “AC” fremover.

I og med Al Nassr kom med tilbuddet i november, så var det grundlæggende timingen, der ikke var på plads.

– Ideelt set vil vi gerne have, at handlerne sker i transfervinduerne, så vi har en chance for at hente erstatninger. Selvom vi har en nødplan, ønsker vi, at salg sker på de rigtige tidspunkter.

– Og vi mente, at det ikke ville være klogt, hvis vores anfører og Allsvenskans måske bedste spiller skulle forlade os midt i efteråret, og det tror jeg “AC” også forstod, siger Anders Pålsson.

Læs også:Kasper Junker kan fejre jul som Europas målkonge

Som jeg forstod det, var Anders Christiansen i kontakt med jer i bestyrelsen og forklarede, at han ønskede at blive solgt. Hvordan oplevede du, at han tog det?

– “AC” er en professionel spiller og menneske, en smart og intelligent fyr, jeg tror, ​​han forstod beslutningen. Vi kan bare konstatere, at der var et tilbud, og på daværende tidspunkt var alle var enige om, at det ikke var den rigtige timing for os.

– Men vi får se, hvad der sker her i januar-vinduet. Jeg kan forestille mig, at det bliver relevant igen, vi får se, lyder den afsluttende bemærking om “AC’s” fremtid.

Læs også:Bendtner håber på comeback: Jeg får stadig nogle tilbud
Læs også:Holdkammerat om saudisk interesse i Malmö-dansker: Han kan ikke erstattes
Læs også:Medie: Atalanta klar til at smide 40 millioner for tidligere Hobro-profil




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Freiburg – Braga

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg