Dansk invasion i Vålerenga.
Det kunne være en passende overskrift i den norske klub, hvis man kigger på truppen.
Carl Lange, Muamar Brajanac og Elias Sørensen er en del af den norske Eliteserie-klub, og senest har klubben købt Kevin Tshiembe i Brøndby.
Men hvorfor har Vålerenga kastet sin kærlighed på danske spillere?
– Danske spillere er meget konkurrencedygtige. Man kan se, at eksempelvis Henrik Meister og Albert Grønbæk er kommet til Norge og løftede deres karrierer. Der er mere ‘spillende’ fodbold i Norge, mens Danmark har meget mere fysisk fodbold.
– Danske spillere er value for money, mens norske spillere er voldsomt dyre. De er sat til overpris, mens danske spillere ofte er sat til underpris. For en god pris får man stor kvalitet, fortæller Vålerenga-sportschef Joacim Jonsson i et interview med Tipsbladet.
Det er efterhånden længe siden, at Kevin Tshiembe har fået fast førsteholdsfodbold, men Vålerenga-sportschefen tvivler ikke på danskerens kvalitet.
– Kevin er nogle egenskaber, som vi søgte. Vi ønsker at stå højt i banen og dominerer kampene. Kevin har en god fysik, og han vil kunne bidrage til vores spil. I Lyngby havde Kevin en stor rolle, hvor han var en af ligaens allerbedste forsvarere.
– I Brøndby røg han ind i en konkurrencesituation, og han røg lidt ud og ind, men mest ud til sidst. Jeg tror, at Kevins rolle hos os vil kunne tage ham tilbage på niveauet i Lyngby-tiden.
Hvordan har dialogen været med Brøndby, og fik I forhandlet en god pris i hus?
– Det var en smertefrit proces, og vi havde en god dialog med Brøndby hele vejen igennem. Vi var begge løsningsorienterede, så det var en flot dialog mellem klubberne. Det gik rigtig godt. Jeg har kun positive ting at sige om Brøndby i forhold til, hvordan de håndterede situationen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville hente ham i sommer
Interessen for den danske forsvarer er ikke opstået ud af det blå, fortæller sportschefen.
– Vi har fulgt Kevin længe. Vi har tidligere talt med agenten, og vi tænkte over det allerede i sommer, men det var ikke aktuelt og muligt. Nu har Kevin ikke spillet så meget i Brøndby, og det er vigtigt for ham at spille fodbold, så nu kom muligheden. Det var en no-brainer for os.
Hvis Vålerenga kan få 27-årige Tshiembe i gang, så kan der vente de norske fodboldfans forvente en ny profil i rækken.
– Min forventning er, at Kevin skal forstærke os og være en markant spiller i den norske Eliteserie. Det skal ikke bare være i Vålerenga, men i hele Eliteserien. Det er min forhåbning, afslutter Jonsson til Tipsbladet.
27-årige Kevin Tshiembe kom til Brøndby i sommeren 2021, og han nåede at spille 82 kampe for Superliga-klubben.
Nu skal danskeren forsøge at brage igennem i den norske Eliteserie.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT