Købte Brøndby-spiller: Skal blive profil i ligaen

Vålerenga har købt Kevin Tshiembe i Brøndby IF, men sportschef Joacim Jonsson fortæller, at klubben forsøgte at hente ham allerede i sommer.



Dansk invasion i Vålerenga.

Det kunne være en passende overskrift i den norske klub, hvis man kigger på truppen.

Carl Lange, Muamar Brajanac og Elias Sørensen er en del af den norske Eliteserie-klub, og senest har klubben købt Kevin Tshiembe i Brøndby.

Men hvorfor har Vålerenga kastet sin kærlighed på danske spillere?

– Danske spillere er meget konkurrencedygtige. Man kan se, at eksempelvis Henrik Meister og Albert Grønbæk er kommet til Norge og løftede deres karrierer. Der er mere ‘spillende’ fodbold i Norge, mens Danmark har meget mere fysisk fodbold.

– Danske spillere er value for money, mens norske spillere er voldsomt dyre. De er sat til overpris, mens danske spillere ofte er sat til underpris. For en god pris får man stor kvalitet, fortæller Vålerenga-sportschef Joacim Jonsson i et interview med Tipsbladet.

Det er efterhånden længe siden, at Kevin Tshiembe har fået fast førsteholdsfodbold, men Vålerenga-sportschefen tvivler ikke på danskerens kvalitet.

– Kevin er nogle egenskaber, som vi søgte. Vi ønsker at stå højt i banen og dominerer kampene. Kevin har en god fysik, og han vil kunne bidrage til vores spil. I Lyngby havde Kevin en stor rolle, hvor han var en af ligaens allerbedste forsvarere.

– I Brøndby røg han ind i en konkurrencesituation, og han røg lidt ud og ind, men mest ud til sidst. Jeg tror, at Kevins rolle hos os vil kunne tage ham tilbage på niveauet i Lyngby-tiden.

Hvordan har dialogen været med Brøndby, og fik I forhandlet en god pris i hus?

– Det var en smertefrit proces, og vi havde en god dialog med Brøndby hele vejen igennem. Vi var begge løsningsorienterede, så det var en flot dialog mellem klubberne. Det gik rigtig godt. Jeg har kun positive ting at sige om Brøndby i forhold til, hvordan de håndterede situationen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Joacim Jonsson og Kevin Tshiembe i forbindelse med præsentation i den norske klub. Foto: Vålerenga

Ville hente ham i sommer

Interessen for den danske forsvarer er ikke opstået ud af det blå, fortæller sportschefen.

– Vi har fulgt Kevin længe. Vi har tidligere talt med agenten, og vi tænkte over det allerede i sommer, men det var ikke aktuelt og muligt. Nu har Kevin ikke spillet så meget i Brøndby, og det er vigtigt for ham at spille fodbold, så nu kom muligheden. Det var en no-brainer for os.

Hvis Vålerenga kan få 27-årige Tshiembe i gang, så kan der vente de norske fodboldfans forvente en ny profil i rækken.

– Min forventning er, at Kevin skal forstærke os og være en markant spiller i den norske Eliteserie. Det skal ikke bare være i Vålerenga, men i hele Eliteserien. Det er min forhåbning, afslutter Jonsson til Tipsbladet.

27-årige Kevin Tshiembe kom til Brøndby i sommeren 2021, og han nåede at spille 82 kampe for Superliga-klubben.

Nu skal danskeren forsøge at brage igennem i den norske Eliteserie.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent