Købte Brøndby-spiller: Skal blive profil i ligaen

Vålerenga har købt Kevin Tshiembe i Brøndby IF, men sportschef Joacim Jonsson fortæller, at klubben forsøgte at hente ham allerede i sommer.



Dansk invasion i Vålerenga.

Det kunne være en passende overskrift i den norske klub, hvis man kigger på truppen.

Carl Lange, Muamar Brajanac og Elias Sørensen er en del af den norske Eliteserie-klub, og senest har klubben købt Kevin Tshiembe i Brøndby.

Men hvorfor har Vålerenga kastet sin kærlighed på danske spillere?

– Danske spillere er meget konkurrencedygtige. Man kan se, at eksempelvis Henrik Meister og Albert Grønbæk er kommet til Norge og løftede deres karrierer. Der er mere ‘spillende’ fodbold i Norge, mens Danmark har meget mere fysisk fodbold.

– Danske spillere er value for money, mens norske spillere er voldsomt dyre. De er sat til overpris, mens danske spillere ofte er sat til underpris. For en god pris får man stor kvalitet, fortæller Vålerenga-sportschef Joacim Jonsson i et interview med Tipsbladet.

Det er efterhånden længe siden, at Kevin Tshiembe har fået fast førsteholdsfodbold, men Vålerenga-sportschefen tvivler ikke på danskerens kvalitet.

– Kevin er nogle egenskaber, som vi søgte. Vi ønsker at stå højt i banen og dominerer kampene. Kevin har en god fysik, og han vil kunne bidrage til vores spil. I Lyngby havde Kevin en stor rolle, hvor han var en af ligaens allerbedste forsvarere.

– I Brøndby røg han ind i en konkurrencesituation, og han røg lidt ud og ind, men mest ud til sidst. Jeg tror, at Kevins rolle hos os vil kunne tage ham tilbage på niveauet i Lyngby-tiden.

Hvordan har dialogen været med Brøndby, og fik I forhandlet en god pris i hus?

– Det var en smertefrit proces, og vi havde en god dialog med Brøndby hele vejen igennem. Vi var begge løsningsorienterede, så det var en flot dialog mellem klubberne. Det gik rigtig godt. Jeg har kun positive ting at sige om Brøndby i forhold til, hvordan de håndterede situationen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Joacim Jonsson og Kevin Tshiembe i forbindelse med præsentation i den norske klub. Foto: Vålerenga

Ville hente ham i sommer

Interessen for den danske forsvarer er ikke opstået ud af det blå, fortæller sportschefen.

– Vi har fulgt Kevin længe. Vi har tidligere talt med agenten, og vi tænkte over det allerede i sommer, men det var ikke aktuelt og muligt. Nu har Kevin ikke spillet så meget i Brøndby, og det er vigtigt for ham at spille fodbold, så nu kom muligheden. Det var en no-brainer for os.

Hvis Vålerenga kan få 27-årige Tshiembe i gang, så kan der vente de norske fodboldfans forvente en ny profil i rækken.

– Min forventning er, at Kevin skal forstærke os og være en markant spiller i den norske Eliteserie. Det skal ikke bare være i Vålerenga, men i hele Eliteserien. Det er min forhåbning, afslutter Jonsson til Tipsbladet.

27-årige Kevin Tshiembe kom til Brøndby i sommeren 2021, og han nåede at spille 82 kampe for Superliga-klubben.

Nu skal danskeren forsøge at brage igennem i den norske Eliteserie.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Sverige – Tunesien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brasilien – Marokko

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark