Dansk invasion i Vålerenga.
Det kunne være en passende overskrift i den norske klub, hvis man kigger på truppen.
Carl Lange, Muamar Brajanac og Elias Sørensen er en del af den norske Eliteserie-klub, og senest har klubben købt Kevin Tshiembe i Brøndby.
Men hvorfor har Vålerenga kastet sin kærlighed på danske spillere?
– Danske spillere er meget konkurrencedygtige. Man kan se, at eksempelvis Henrik Meister og Albert Grønbæk er kommet til Norge og løftede deres karrierer. Der er mere ‘spillende’ fodbold i Norge, mens Danmark har meget mere fysisk fodbold.
– Danske spillere er value for money, mens norske spillere er voldsomt dyre. De er sat til overpris, mens danske spillere ofte er sat til underpris. For en god pris får man stor kvalitet, fortæller Vålerenga-sportschef Joacim Jonsson i et interview med Tipsbladet.
Det er efterhånden længe siden, at Kevin Tshiembe har fået fast førsteholdsfodbold, men Vålerenga-sportschefen tvivler ikke på danskerens kvalitet.
– Kevin er nogle egenskaber, som vi søgte. Vi ønsker at stå højt i banen og dominerer kampene. Kevin har en god fysik, og han vil kunne bidrage til vores spil. I Lyngby havde Kevin en stor rolle, hvor han var en af ligaens allerbedste forsvarere.
– I Brøndby røg han ind i en konkurrencesituation, og han røg lidt ud og ind, men mest ud til sidst. Jeg tror, at Kevins rolle hos os vil kunne tage ham tilbage på niveauet i Lyngby-tiden.
Hvordan har dialogen været med Brøndby, og fik I forhandlet en god pris i hus?
– Det var en smertefrit proces, og vi havde en god dialog med Brøndby hele vejen igennem. Vi var begge løsningsorienterede, så det var en flot dialog mellem klubberne. Det gik rigtig godt. Jeg har kun positive ting at sige om Brøndby i forhold til, hvordan de håndterede situationen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville hente ham i sommer
Interessen for den danske forsvarer er ikke opstået ud af det blå, fortæller sportschefen.
– Vi har fulgt Kevin længe. Vi har tidligere talt med agenten, og vi tænkte over det allerede i sommer, men det var ikke aktuelt og muligt. Nu har Kevin ikke spillet så meget i Brøndby, og det er vigtigt for ham at spille fodbold, så nu kom muligheden. Det var en no-brainer for os.
Hvis Vålerenga kan få 27-årige Tshiembe i gang, så kan der vente de norske fodboldfans forvente en ny profil i rækken.
– Min forventning er, at Kevin skal forstærke os og være en markant spiller i den norske Eliteserie. Det skal ikke bare være i Vålerenga, men i hele Eliteserien. Det er min forhåbning, afslutter Jonsson til Tipsbladet.
27-årige Kevin Tshiembe kom til Brøndby i sommeren 2021, og han nåede at spille 82 kampe for Superliga-klubben.
Nu skal danskeren forsøge at brage igennem i den norske Eliteserie.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
LIVE
Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Franco Baresi er død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa