Kølig Hareide afslører: Denne spiller ønsker jeg

Rosenborg-træner Åge Hareide har intet problem med at tael om, hvilke spillere han gerne vil have til klubben.



Efter en skuffende sæson i fjor er forventningerne i denne sæson, at Rosenborg BK igen kan spille med om det norske mesterskab, og Åge Hareides mandskab har også ambitioner om at vinde Eliteserien.

Aktuelt er klubberne i gang med en lang opstart til den kommende sæson, og derfor er transfervinduet også fortsat åbent i det norske. 

Og det betyder, at Åge Hareide stadig kan få forstærkninger til sit mandskab, der også tæller tidligere FCK-spiller Carlo Holse.

Den tidligere danske landstræner er da heller ikke bleg for at sige, at han gerne vil have forstærkninger, og senest bekræftede han, at man var interesseret, da han blev spurgt ind til en konkret spiller.

Rosenborg arbejder på Vebjørn Hoff, central midtbanespiller der spiller for Odds BK, og det er en spiller som Hareide selv har været ude og erklære, at han ønsker til Rosenborg.

– Jeg ved, der var kontakt i weekenden, men jeg har ikke talt med “Micke” (Mikael Dorsin, red.). Vi får mere at vide denne eftermiddag, tænker jeg, siger Åge Hareide til Adressaavisen.

Mikael Dorsin er sportschef i Rosenborg BK og har altså til opgave at købe og sælge spillere for Rosenborg.

Klubben har også tidligere arbejdet på at hente Sivert Mannsverk fra Sogndal, og også Nottingham Forests Fouad Bachirou er en spiller, som Rosenborg har vist interesse for.

– Det er rigtigt, at han er været på listen over navne, vi har diskuteret, men vi har i udgangspunktet valgt at gå videre med Vebjørn Hoff. Jeg tror, det bliver svært at få ham (Bachirou) over, siger Hareide.

Eliteserien står til at starte op om en måneds tid, og Rosenborg indleder med et opgør mod Strømsgodset.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss