Kølig Hareide afslører: Denne spiller ønsker jeg

Rosenborg-træner Åge Hareide har intet problem med at tael om, hvilke spillere han gerne vil have til klubben.



Efter en skuffende sæson i fjor er forventningerne i denne sæson, at Rosenborg BK igen kan spille med om det norske mesterskab, og Åge Hareides mandskab har også ambitioner om at vinde Eliteserien.

Aktuelt er klubberne i gang med en lang opstart til den kommende sæson, og derfor er transfervinduet også fortsat åbent i det norske. 

Og det betyder, at Åge Hareide stadig kan få forstærkninger til sit mandskab, der også tæller tidligere FCK-spiller Carlo Holse.

Den tidligere danske landstræner er da heller ikke bleg for at sige, at han gerne vil have forstærkninger, og senest bekræftede han, at man var interesseret, da han blev spurgt ind til en konkret spiller.

Rosenborg arbejder på Vebjørn Hoff, central midtbanespiller der spiller for Odds BK, og det er en spiller som Hareide selv har været ude og erklære, at han ønsker til Rosenborg.

– Jeg ved, der var kontakt i weekenden, men jeg har ikke talt med “Micke” (Mikael Dorsin, red.). Vi får mere at vide denne eftermiddag, tænker jeg, siger Åge Hareide til Adressaavisen.

Mikael Dorsin er sportschef i Rosenborg BK og har altså til opgave at købe og sælge spillere for Rosenborg.

Klubben har også tidligere arbejdet på at hente Sivert Mannsverk fra Sogndal, og også Nottingham Forests Fouad Bachirou er en spiller, som Rosenborg har vist interesse for.

– Det er rigtigt, at han er været på listen over navne, vi har diskuteret, men vi har i udgangspunktet valgt at gå videre med Vebjørn Hoff. Jeg tror, det bliver svært at få ham (Bachirou) over, siger Hareide.

Eliteserien står til at starte op om en måneds tid, og Rosenborg indleder med et opgør mod Strømsgodset.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår FCK-fiasko

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk stjerne i milliontransfer

Superliga-træner måtte give meget svær besked