Kølig Hareide afslører: Denne spiller ønsker jeg

Rosenborg-træner Åge Hareide har intet problem med at tael om, hvilke spillere han gerne vil have til klubben.



Efter en skuffende sæson i fjor er forventningerne i denne sæson, at Rosenborg BK igen kan spille med om det norske mesterskab, og Åge Hareides mandskab har også ambitioner om at vinde Eliteserien.

Aktuelt er klubberne i gang med en lang opstart til den kommende sæson, og derfor er transfervinduet også fortsat åbent i det norske. 

Og det betyder, at Åge Hareide stadig kan få forstærkninger til sit mandskab, der også tæller tidligere FCK-spiller Carlo Holse.

Den tidligere danske landstræner er da heller ikke bleg for at sige, at han gerne vil have forstærkninger, og senest bekræftede han, at man var interesseret, da han blev spurgt ind til en konkret spiller.

Rosenborg arbejder på Vebjørn Hoff, central midtbanespiller der spiller for Odds BK, og det er en spiller som Hareide selv har været ude og erklære, at han ønsker til Rosenborg.

– Jeg ved, der var kontakt i weekenden, men jeg har ikke talt med “Micke” (Mikael Dorsin, red.). Vi får mere at vide denne eftermiddag, tænker jeg, siger Åge Hareide til Adressaavisen.

Mikael Dorsin er sportschef i Rosenborg BK og har altså til opgave at købe og sælge spillere for Rosenborg.

Klubben har også tidligere arbejdet på at hente Sivert Mannsverk fra Sogndal, og også Nottingham Forests Fouad Bachirou er en spiller, som Rosenborg har vist interesse for.

– Det er rigtigt, at han er været på listen over navne, vi har diskuteret, men vi har i udgangspunktet valgt at gå videre med Vebjørn Hoff. Jeg tror, det bliver svært at få ham (Bachirou) over, siger Hareide.

Eliteserien står til at starte op om en måneds tid, og Rosenborg indleder med et opgør mod Strømsgodset.







LIVE

LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Viborg FF – Brøndby IF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’