Efter en skuffende sæson i fjor er forventningerne i denne sæson, at Rosenborg BK igen kan spille med om det norske mesterskab, og Åge Hareides mandskab har også ambitioner om at vinde Eliteserien.
Aktuelt er klubberne i gang med en lang opstart til den kommende sæson, og derfor er transfervinduet også fortsat åbent i det norske.
Og det betyder, at Åge Hareide stadig kan få forstærkninger til sit mandskab, der også tæller tidligere FCK-spiller Carlo Holse.
Den tidligere danske landstræner er da heller ikke bleg for at sige, at han gerne vil have forstærkninger, og senest bekræftede han, at man var interesseret, da han blev spurgt ind til en konkret spiller.
Rosenborg arbejder på Vebjørn Hoff, central midtbanespiller der spiller for Odds BK, og det er en spiller som Hareide selv har været ude og erklære, at han ønsker til Rosenborg.
– Jeg ved, der var kontakt i weekenden, men jeg har ikke talt med “Micke” (Mikael Dorsin, red.). Vi får mere at vide denne eftermiddag, tænker jeg, siger Åge Hareide til Adressaavisen.
Mikael Dorsin er sportschef i Rosenborg BK og har altså til opgave at købe og sælge spillere for Rosenborg.
Klubben har også tidligere arbejdet på at hente Sivert Mannsverk fra Sogndal, og også Nottingham Forests Fouad Bachirou er en spiller, som Rosenborg har vist interesse for.
– Det er rigtigt, at han er været på listen over navne, vi har diskuteret, men vi har i udgangspunktet valgt at gå videre med Vebjørn Hoff. Jeg tror, det bliver svært at få ham (Bachirou) over, siger Hareide.
Eliteserien står til at starte op om en måneds tid, og Rosenborg indleder med et opgør mod Strømsgodset.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADETS DOM
