Kritik af Hareide og Rosenborg: Det er ikke okay

Forsvarsspilleren er ikke imponeret over den måde, Rosenborg har behandlet nogle spillere på.



Gustav Valsvik fik i starten af denne uge ophævet sin aftale med Rosenborg BK, men det er langt fra noget, han er utilfreds med. 

Den norske forsvarsspiller har således allerede fået fremtiden på plads, da han er skiftet til Strømsgodset, og det er en befrielse at være fri fra Rosenborg BK. Det slår Gustav Valsvik fast i et interview med norsk Eurosport.

Under cheftræner Åge Hareide fik han stort set ingen spilletid i sidste sæson, og i januar var han ude og beskylde klubben for at forsøge at fryse ham ud.

Andre har ifølge Gustav Valsvik oplevet en lignende behandling.

– Jeg er ikke ked af det på mine vegne. Jeg er meget ked af, at andre venner og holdkammerater er blevet behandlet på samme måde. Jeg er den sidste, der forlod det, og jeg har klaret det fint. Jeg har trænet og haft det godt, men det er værre at se, at holdkammerater også er blevet behandlet på samme måde og endnu værre. Jeg synes ikke, det er okay.

– Nu er jeg bare lettet over at afslutte det kapitel der og have en blank side. Nu kommer jeg til en klub, jeg elsker og ønsker at bidrage med og give alt her. Der er ikke meget mere at sige, når folk har forladt dem på stribe. Hvordan de behandler mennesker er op til dem. Jeg er færdig med det nu.

Ifølge Eurosport har Åge Hareide og sportschef Mikael Dorsin sagt til Adresseavisen, at de ikke kan genkende 27-årige Gustav Valsviks fortælling.

I foråret kommenterede den norske spillerforening, Nisos, leder også på situationen i Rosenborg i kølvandet på forsvarsspillerens kommentarer, og de var bekymrede. Det kan du læse mere om her. 






Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: FC København skal videre i Conference League

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Har budt en milliard