Gustav Valsvik fik i starten af denne uge ophævet sin aftale med Rosenborg BK, men det er langt fra noget, han er utilfreds med.
Den norske forsvarsspiller har således allerede fået fremtiden på plads, da han er skiftet til Strømsgodset, og det er en befrielse at være fri fra Rosenborg BK. Det slår Gustav Valsvik fast i et interview med norsk Eurosport.
Under cheftræner Åge Hareide fik han stort set ingen spilletid i sidste sæson, og i januar var han ude og beskylde klubben for at forsøge at fryse ham ud.
Andre har ifølge Gustav Valsvik oplevet en lignende behandling.
– Jeg er ikke ked af det på mine vegne. Jeg er meget ked af, at andre venner og holdkammerater er blevet behandlet på samme måde. Jeg er den sidste, der forlod det, og jeg har klaret det fint. Jeg har trænet og haft det godt, men det er værre at se, at holdkammerater også er blevet behandlet på samme måde og endnu værre. Jeg synes ikke, det er okay.
– Nu er jeg bare lettet over at afslutte det kapitel der og have en blank side. Nu kommer jeg til en klub, jeg elsker og ønsker at bidrage med og give alt her. Der er ikke meget mere at sige, når folk har forladt dem på stribe. Hvordan de behandler mennesker er op til dem. Jeg er færdig med det nu.
Ifølge Eurosport har Åge Hareide og sportschef Mikael Dorsin sagt til Adresseavisen, at de ikke kan genkende 27-årige Gustav Valsviks fortælling.
I foråret kommenterede den norske spillerforening, Nisos, leder også på situationen i Rosenborg i kølvandet på forsvarsspillerens kommentarer, og de var bekymrede. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
Danskerne har stor tiltro til Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Monsterbud på vej
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER
