Kritik af Hareide og Rosenborg: Det er ikke okay

Forsvarsspilleren er ikke imponeret over den måde, Rosenborg har behandlet nogle spillere på.



Gustav Valsvik fik i starten af denne uge ophævet sin aftale med Rosenborg BK, men det er langt fra noget, han er utilfreds med. 

Den norske forsvarsspiller har således allerede fået fremtiden på plads, da han er skiftet til Strømsgodset, og det er en befrielse at være fri fra Rosenborg BK. Det slår Gustav Valsvik fast i et interview med norsk Eurosport.

Under cheftræner Åge Hareide fik han stort set ingen spilletid i sidste sæson, og i januar var han ude og beskylde klubben for at forsøge at fryse ham ud.

Andre har ifølge Gustav Valsvik oplevet en lignende behandling.

– Jeg er ikke ked af det på mine vegne. Jeg er meget ked af, at andre venner og holdkammerater er blevet behandlet på samme måde. Jeg er den sidste, der forlod det, og jeg har klaret det fint. Jeg har trænet og haft det godt, men det er værre at se, at holdkammerater også er blevet behandlet på samme måde og endnu værre. Jeg synes ikke, det er okay.

– Nu er jeg bare lettet over at afslutte det kapitel der og have en blank side. Nu kommer jeg til en klub, jeg elsker og ønsker at bidrage med og give alt her. Der er ikke meget mere at sige, når folk har forladt dem på stribe. Hvordan de behandler mennesker er op til dem. Jeg er færdig med det nu.

Ifølge Eurosport har Åge Hareide og sportschef Mikael Dorsin sagt til Adresseavisen, at de ikke kan genkende 27-årige Gustav Valsviks fortælling.

I foråret kommenterede den norske spillerforening, Nisos, leder også på situationen i Rosenborg i kølvandet på forsvarsspillerens kommentarer, og de var bekymrede. Det kan du læse mere om her. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Medie: FC København jagter Michael Parker

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vind et gavekort til Unisport