Lander lang kontrakt med dansk topscorer

Vendsyssel FF's topscorer i sidste sæson Wessam Abou Ali skriver under på en lang kontrakt med svensk klub.



Wessam Abou Ali var rygende varm i sidste sæson for Vendsyssel FF, hvor han med 16 fuldtræffere blev klubbens topscorer.

Derfor har der også været rift om den 24-årige angriber denne sommer, og nu er et skifte forhandlet på plads med IK Sirius, som spiller i den bedste svenske række Allsvenskan.

Tipsbladet kan fortælle, at angriberen indgår en aftale med IK Sirius for de kommende fire og et halvt år, så parterne har papirer på hinanden frem til udgangen af 2027, hvilket giver mening, da den svenske sæson følger kalenderåret.

Nordjyske var de første til at fortælle om Wessam Abou Alis skifte, som blot mangler et lægetjek, før aftalen endeligt kan præsenteres. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger, mens B.T. kan fortælle, at IK Sirius betaler to millioner kroner for ham plus bonusser.

Wessam Abou Ali fik sin fodboldopvækst i AaB, hvor han fik Superliga-debut for seks sæsoner siden. I sommeren 2020 rykkede han til Silkeborg IF, og en sæson senere tog han et skridt ned med skiftet til Vendsyssel FF.

Det har vist sig at være rigtig godt givet ud, for nu er Wessam Abou Ali klar til at tage et skridt op ad rangstien, og det bliver altså hos IK Sirius, der ligger på 12. pladsen i Allsvenskan.

Allerede i januar var der bud efter Wessam Abou Ali fra Norge og Sverige, mens Aberdeen også synede ham ifølge B.T. Dengang kunne det ikke lade sig gøre, og derfor lå det lige til højreskøjten, at det skulle være nu, hvilket angriberen også selv har ytret sit ønske om.

Wessam Abou Ali leverede 14 fuldtræffere i 1. Division i den forløbne sæson, mens det blev til to scoringer i pokalturneringen. Vendsyssel FF sluttede sæsonen på fjerdepladsen.

Han er siden blevet præsenteret i IK Sirius.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’