Wessam Abou Ali var rygende varm i sidste sæson for Vendsyssel FF, hvor han med 16 fuldtræffere blev klubbens topscorer.
Derfor har der også været rift om den 24-årige angriber denne sommer, og nu er et skifte forhandlet på plads med IK Sirius, som spiller i den bedste svenske række Allsvenskan.
Tipsbladet kan fortælle, at angriberen indgår en aftale med IK Sirius for de kommende fire og et halvt år, så parterne har papirer på hinanden frem til udgangen af 2027, hvilket giver mening, da den svenske sæson følger kalenderåret.
Nordjyske var de første til at fortælle om Wessam Abou Alis skifte, som blot mangler et lægetjek, før aftalen endeligt kan præsenteres. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger, mens B.T. kan fortælle, at IK Sirius betaler to millioner kroner for ham plus bonusser.
Wessam Abou Ali fik sin fodboldopvækst i AaB, hvor han fik Superliga-debut for seks sæsoner siden. I sommeren 2020 rykkede han til Silkeborg IF, og en sæson senere tog han et skridt ned med skiftet til Vendsyssel FF.
Det har vist sig at være rigtig godt givet ud, for nu er Wessam Abou Ali klar til at tage et skridt op ad rangstien, og det bliver altså hos IK Sirius, der ligger på 12. pladsen i Allsvenskan.
Allerede i januar var der bud efter Wessam Abou Ali fra Norge og Sverige, mens Aberdeen også synede ham ifølge B.T. Dengang kunne det ikke lade sig gøre, og derfor lå det lige til højreskøjten, at det skulle være nu, hvilket angriberen også selv har ytret sit ønske om.
Wessam Abou Ali leverede 14 fuldtræffere i 1. Division i den forløbne sæson, mens det blev til to scoringer i pokalturneringen. Vendsyssel FF sluttede sæsonen på fjerdepladsen.
Han er siden blevet præsenteret i IK Sirius.
LIVE
TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT