Wessam Abou Ali var rygende varm i sidste sæson for Vendsyssel FF, hvor han med 16 fuldtræffere blev klubbens topscorer.
Derfor har der også været rift om den 24-årige angriber denne sommer, og nu er et skifte forhandlet på plads med IK Sirius, som spiller i den bedste svenske række Allsvenskan.
Tipsbladet kan fortælle, at angriberen indgår en aftale med IK Sirius for de kommende fire og et halvt år, så parterne har papirer på hinanden frem til udgangen af 2027, hvilket giver mening, da den svenske sæson følger kalenderåret.
Nordjyske var de første til at fortælle om Wessam Abou Alis skifte, som blot mangler et lægetjek, før aftalen endeligt kan præsenteres. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger, mens B.T. kan fortælle, at IK Sirius betaler to millioner kroner for ham plus bonusser.
Wessam Abou Ali fik sin fodboldopvækst i AaB, hvor han fik Superliga-debut for seks sæsoner siden. I sommeren 2020 rykkede han til Silkeborg IF, og en sæson senere tog han et skridt ned med skiftet til Vendsyssel FF.
Det har vist sig at være rigtig godt givet ud, for nu er Wessam Abou Ali klar til at tage et skridt op ad rangstien, og det bliver altså hos IK Sirius, der ligger på 12. pladsen i Allsvenskan.
Allerede i januar var der bud efter Wessam Abou Ali fra Norge og Sverige, mens Aberdeen også synede ham ifølge B.T. Dengang kunne det ikke lade sig gøre, og derfor lå det lige til højreskøjten, at det skulle være nu, hvilket angriberen også selv har ytret sit ønske om.
Wessam Abou Ali leverede 14 fuldtræffere i 1. Division i den forløbne sæson, mens det blev til to scoringer i pokalturneringen. Vendsyssel FF sluttede sæsonen på fjerdepladsen.
Han er siden blevet præsenteret i IK Sirius.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER