Lander lang kontrakt med dansk topscorer

Vendsyssel FF's topscorer i sidste sæson Wessam Abou Ali skriver under på en lang kontrakt med svensk klub.



Wessam Abou Ali var rygende varm i sidste sæson for Vendsyssel FF, hvor han med 16 fuldtræffere blev klubbens topscorer.

Derfor har der også været rift om den 24-årige angriber denne sommer, og nu er et skifte forhandlet på plads med IK Sirius, som spiller i den bedste svenske række Allsvenskan.

Tipsbladet kan fortælle, at angriberen indgår en aftale med IK Sirius for de kommende fire og et halvt år, så parterne har papirer på hinanden frem til udgangen af 2027, hvilket giver mening, da den svenske sæson følger kalenderåret.

Nordjyske var de første til at fortælle om Wessam Abou Alis skifte, som blot mangler et lægetjek, før aftalen endeligt kan præsenteres. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger, mens B.T. kan fortælle, at IK Sirius betaler to millioner kroner for ham plus bonusser.

Wessam Abou Ali fik sin fodboldopvækst i AaB, hvor han fik Superliga-debut for seks sæsoner siden. I sommeren 2020 rykkede han til Silkeborg IF, og en sæson senere tog han et skridt ned med skiftet til Vendsyssel FF.

Det har vist sig at være rigtig godt givet ud, for nu er Wessam Abou Ali klar til at tage et skridt op ad rangstien, og det bliver altså hos IK Sirius, der ligger på 12. pladsen i Allsvenskan.

Allerede i januar var der bud efter Wessam Abou Ali fra Norge og Sverige, mens Aberdeen også synede ham ifølge B.T. Dengang kunne det ikke lade sig gøre, og derfor lå det lige til højreskøjten, at det skulle være nu, hvilket angriberen også selv har ytret sit ønske om.

Wessam Abou Ali leverede 14 fuldtræffere i 1. Division i den forløbne sæson, mens det blev til to scoringer i pokalturneringen. Vendsyssel FF sluttede sæsonen på fjerdepladsen.

Han er siden blevet præsenteret i IK Sirius.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Ivan Toney klar på choktransfer

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Chelsea – Manchester United

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby IF – Sønderjyske

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere