Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit.
Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt.
– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip.
Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub.
Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson.
– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen.
– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien.
– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren.

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet.
– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham.
Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.
– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister.
– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse.
Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Argentinsk træner kræver forbedringer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
INTERVIEW