Louka Prip fri på markedet: ‘Åben for det meste’

Med fire måneder tilbage af kontrakten i Konyaspor er Louka Prip i gang med at undersøge, hvor han skal spille fodbold efter sommerferien.



Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit. 

Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt. 

– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip. 

Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub. 

Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson. 

– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen. 

– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien. 

– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren. 

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet. 

– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham. 

Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.

– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister. 

– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse. 

Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM