Louka Prip fri på markedet: ‘Åben for det meste’

Med fire måneder tilbage af kontrakten i Konyaspor er Louka Prip i gang med at undersøge, hvor han skal spille fodbold efter sommerferien.



Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit. 

Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt. 

– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip. 

Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub. 

Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson. 

– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen. 

– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien. 

– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren. 

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet. 

– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham. 

Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.

– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister. 

– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse. 

Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet. 





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Alpha retter hård kritik

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Højlund står til at slå personlige rekorder

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Vil have ham væk fra FC København

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Narteys krav til ny kontrakt

De danske kvinder tager førstepladsen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona