Louka Prip fri på markedet: ‘Åben for det meste’

Med fire måneder tilbage af kontrakten i Konyaspor er Louka Prip i gang med at undersøge, hvor han skal spille fodbold efter sommerferien.



Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit. 

Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt. 

– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip. 

Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub. 

Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson. 

– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen. 

– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien. 

– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren. 

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet. 

– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham. 

Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.

– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister. 

– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse. 

Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Dansk stortalents værdi eksploderer

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Ny stjerne: En guldspiller for AGF