Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit.
Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt.
– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip.
Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub.
Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson.
– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen.
– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien.
– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren.

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet.
– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham.
Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.
– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister.
– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse.
Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
Tæt på utrolig kamprekord
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED