Louka Prip fri på markedet: ‘Åben for det meste’

Med fire måneder tilbage af kontrakten i Konyaspor er Louka Prip i gang med at undersøge, hvor han skal spille fodbold efter sommerferien.



Den tidligere Superliga-profil Louka Prip kan snart hentes kvit og frit. 

Kontrakten med Konyaspor udløber efter denne sæson, og pilen peger mod exit for danskeren, der gerne vil prøve noget nyt. 

– Jeg har fire måneder tilbage, og jeg går efter at gøre det så godt som muligt, så vi forhåbentlig overlever og kommer endnu længere i pokalen, og så tager vi den derfra i forhold til at prøve nye ting af. Jeg er åben for det meste og snakker med mine agenter om, at vi finder en god løsning til sommer, siger Louka Prip. 

Som nu er fri til at tale med enhver given kommende arbejdsgiver, da han har så kort tid tilbage af sin kontrakt i den tyrkiske klub. 

Den 27-årige offensivspiller med det giftige venstreben har allerede gjort sig nogle overvejelser om, hvad han gerne ser ske fra næste sæson. 

– Jeg har været her i snart to år, og jeg vil gerne tilbage til de værdier, vi har i Norden, og jeg kunne godt se mig selv spille i en af Stockholm-klubberne. Det, tror jeg, ville kunne passe rigtig godt til mig. Jeg vil gerne spille for et hold, der er meget på bolden og er chanceskabende – så vil jeg også kunne gøre en forskel, forklarer han uden at udelukke et skifte hjem til Superligaen. 

– Nej, slet ikke. Men jeg er også realistisk og ved godt, at Brøndby, FCK og FC Midtjylland nok ikke tager kontakt, men jeg er da også klar på at lytte, hvis klubberne i laget under viser interesse, men ellers kunne jeg også godt se mig spille i Tyskland, Holland eller Belgien. 

– Jeg er typen, der gerne vil prøve nye ting af, så jeg kan have oplevet så meget forskelligt som muligt, når jeg en dag er færdig med at spille fodbold, understreger Louka Prip, som har taget nogle meget store skridt lidt sent i karrieren. 

Stolt af udviklingen
For kun seks år siden rendte han rundt i 2. division med Hvidovre, der ikke var på fuldtid dengang, og i dag lever han godt af karrieren i den bedste række i Tyrkiet. 

– Det er jo ikke så længe siden, at jeg som 21-årige spillede i 2. division og havde drømme om spille fodbold på øverste niveau, og det gør mig da stolt at tænke på, hvor jeg er nu, siger Louka Prip, der siden Hvidovre-tiden har været i klubberne AC Horsens og AaB, hvor gennembruddet kom i sådan en grad, at Konyaspor for halvandet år siden slog til og hentede ham. 

Opholdet i Tyrkiet har budt på først en optur, så en nedtur, og nu er han igen inde i varmen med flere startpladser i 2025.

– Min første sæson var rigtig, rigtig fed, og det var virkelig en god oplevelse at prøve at spille i en anden liga, der er mere drevet af følelser, end hvad jeg var vant til i Danmark. Jeg spillede en del kampe og fik lavet mål og assister. 

– I den første halvdel af denne sæson havde vi så bare en træner, der ikke så min vej, og det var selvfølgelig hårdt, når man samtidig er væk fra familie og venner, men nu har vi en ny træner, der spiller mig, og det gør, at jeg er kommet ind i et flow, så det alt i alt har været en super oplevelse. 

Om få måneder er det med stor sandsynlighed tid til nye oplevelser igen. Louka Prip er snart helt ledig på transfermarkedet. 





Vild bonus til ny Wolfsburg-boss




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Real Madrid – Elche

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

FC Fredericia – Randers FC

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tæt på at sende millioner til FC København

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM