Malmö-chef: Zlatan er super interessant

Zlatan Ibrahimovic fortæller, at Malmö FF forsøger at hente ham. Den svenske klub vil ikke kommentere på et eventuelt tilbud, men afviser det ikke.



Zlatan Ibrahimovic trækker i øjeblikket den ene overskrift efter den anden i USA, hvor han scorer akrobatiske drømmemål for Los Angeles Galaxy og leverer kontroversielle udtalelser i bedste Zlatan-stil.

Lørdag morgen sagde Zlatan til fotbollskanalen.se, at hans svenske hjerteklub, Malmö FF, har budt på ham, og at han ikke vil afvise et skifte til hjemlandet.

– Jeg har modtaget et tilbud. De (Malmö, red.) vil have mig til at komme hjem og afslutte min karriere der. Jeg lukker ikke nogen døre, og det er et trofæ (et svensk mesterskab, red.) jeg savner, siger Zlatan ifølge det svenske medie.

Malmö FF vil ikke kommentere på, om der skulle være blevet budt på Ibrahimovic, men sportschef Daniel Andersson løber ikke fra, at angriberen ville være en fremragende tilføjelse.

– Vi kommenterer ikke dette i medierne, men det er klart, at Zlatan er et super interessant navn. Men om han har modtaget et tilbud eller ej, siger vi ikke til pressen, siger Andersson til fotbollskanalen.

Zlatan Ibrahimovic forlod Malmö i 2001 til fordel for Ajax, og siden har superstjernen repræsenteret adskillige af Europas største fodboldklubber. Listen tæller blandt andre AC Milan, Inter, Juventus, FC Barcelona og Manchester United

Skulle Zlatan virkelig have interesse i at vende hjem til den svenske traditionsklub, skal han acceptere en større lønnedgang

– Vi har ikke mulighed for at betale den løn, han har tjent før, det er helt sikkert, siger Daniel Andersson.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Tung returkamp i Bayern

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Hårdt angreb på DBU-boss

Storkamp af Patrick Dorgu

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby