Zlatan Ibrahimovic trækker i øjeblikket den ene overskrift efter den anden i USA, hvor han scorer akrobatiske drømmemål for Los Angeles Galaxy og leverer kontroversielle udtalelser i bedste Zlatan-stil.
Lørdag morgen sagde Zlatan til fotbollskanalen.se, at hans svenske hjerteklub, Malmö FF, har budt på ham, og at han ikke vil afvise et skifte til hjemlandet.
– Jeg har modtaget et tilbud. De (Malmö, red.) vil have mig til at komme hjem og afslutte min karriere der. Jeg lukker ikke nogen døre, og det er et trofæ (et svensk mesterskab, red.) jeg savner, siger Zlatan ifølge det svenske medie.
Malmö FF vil ikke kommentere på, om der skulle være blevet budt på Ibrahimovic, men sportschef Daniel Andersson løber ikke fra, at angriberen ville være en fremragende tilføjelse.
– Vi kommenterer ikke dette i medierne, men det er klart, at Zlatan er et super interessant navn. Men om han har modtaget et tilbud eller ej, siger vi ikke til pressen, siger Andersson til fotbollskanalen.
Zlatan Ibrahimovic forlod Malmö i 2001 til fordel for Ajax, og siden har superstjernen repræsenteret adskillige af Europas største fodboldklubber. Listen tæller blandt andre AC Milan, Inter, Juventus, FC Barcelona og Manchester United
Skulle Zlatan virkelig have interesse i at vende hjem til den svenske traditionsklub, skal han acceptere en større lønnedgang
– Vi har ikke mulighed for at betale den løn, han har tjent før, det er helt sikkert, siger Daniel Andersson.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW
