Malmö-chef: Zlatan er super interessant

Zlatan Ibrahimovic fortæller, at Malmö FF forsøger at hente ham. Den svenske klub vil ikke kommentere på et eventuelt tilbud, men afviser det ikke.



Zlatan Ibrahimovic trækker i øjeblikket den ene overskrift efter den anden i USA, hvor han scorer akrobatiske drømmemål for Los Angeles Galaxy og leverer kontroversielle udtalelser i bedste Zlatan-stil.

Lørdag morgen sagde Zlatan til fotbollskanalen.se, at hans svenske hjerteklub, Malmö FF, har budt på ham, og at han ikke vil afvise et skifte til hjemlandet.

– Jeg har modtaget et tilbud. De (Malmö, red.) vil have mig til at komme hjem og afslutte min karriere der. Jeg lukker ikke nogen døre, og det er et trofæ (et svensk mesterskab, red.) jeg savner, siger Zlatan ifølge det svenske medie.

Malmö FF vil ikke kommentere på, om der skulle være blevet budt på Ibrahimovic, men sportschef Daniel Andersson løber ikke fra, at angriberen ville være en fremragende tilføjelse.

– Vi kommenterer ikke dette i medierne, men det er klart, at Zlatan er et super interessant navn. Men om han har modtaget et tilbud eller ej, siger vi ikke til pressen, siger Andersson til fotbollskanalen.

Zlatan Ibrahimovic forlod Malmö i 2001 til fordel for Ajax, og siden har superstjernen repræsenteret adskillige af Europas største fodboldklubber. Listen tæller blandt andre AC Milan, Inter, Juventus, FC Barcelona og Manchester United

Skulle Zlatan virkelig have interesse i at vende hjem til den svenske traditionsklub, skal han acceptere en større lønnedgang

– Vi har ikke mulighed for at betale den løn, han har tjent før, det er helt sikkert, siger Daniel Andersson.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brasilien – Haiti



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

FCK-boss roser varm bomber

Fremhæver Bodø/Glimt

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jagter FC Barcelona-stjerne