Zlatan Ibrahimovic trækker i øjeblikket den ene overskrift efter den anden i USA, hvor han scorer akrobatiske drømmemål for Los Angeles Galaxy og leverer kontroversielle udtalelser i bedste Zlatan-stil.
Lørdag morgen sagde Zlatan til fotbollskanalen.se, at hans svenske hjerteklub, Malmö FF, har budt på ham, og at han ikke vil afvise et skifte til hjemlandet.
– Jeg har modtaget et tilbud. De (Malmö, red.) vil have mig til at komme hjem og afslutte min karriere der. Jeg lukker ikke nogen døre, og det er et trofæ (et svensk mesterskab, red.) jeg savner, siger Zlatan ifølge det svenske medie.
Malmö FF vil ikke kommentere på, om der skulle være blevet budt på Ibrahimovic, men sportschef Daniel Andersson løber ikke fra, at angriberen ville være en fremragende tilføjelse.
– Vi kommenterer ikke dette i medierne, men det er klart, at Zlatan er et super interessant navn. Men om han har modtaget et tilbud eller ej, siger vi ikke til pressen, siger Andersson til fotbollskanalen.
Zlatan Ibrahimovic forlod Malmö i 2001 til fordel for Ajax, og siden har superstjernen repræsenteret adskillige af Europas største fodboldklubber. Listen tæller blandt andre AC Milan, Inter, Juventus, FC Barcelona og Manchester United
Skulle Zlatan virkelig have interesse i at vende hjem til den svenske traditionsklub, skal han acceptere en større lønnedgang
– Vi har ikke mulighed for at betale den løn, han har tjent før, det er helt sikkert, siger Daniel Andersson.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
