Mangeårig FCK’er går trænervejen: Vil ikke bare være målmandstræner

Johan Wiland skal være målmandstræner i den næstbedste række i Sverige. Han vil dog mere end “bare” træne målmændene.



For knap et år siden stoppede Johan Wiland sin lange og succesfulde fodboldkarriere. Nu vender han tilbage til fodboldens verden, men som målmandstræner. Det sker i AFC Eskilstuna, der spiller i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Klubben skriver på sin hjemmeside, at den har ansat Wiland som afløser for Dmitrijs Petrenko, og den tidligere FC København-målmand taler varmt om henvendelsen fra sportschef Jawad Al Jebouri.

– Vi taler samme sprog, og sammen med Özcan, Ivan (Melkemichel og Ristic, chef- og assistenttræner, red.) og de øvrige trænere tror jeg, at vi kan skabe noget godt, siger Johan Wiland.

– Jeg har også været åben med, at jeg ikke “bare” vil være målmandstræner. Jeg vil også være en støtte for først og fremmest målmændene men også de andre spillere med mine erfaringer fra elitefodbold. Men selvfølgelig har Özcan og Ivan hovedansvaret.

Johan Wiland, der fylder 40 senere på måneden, spillede 192 kampe for FC København og var en del af det hold, der spillede sig videre fra gruppespillet i Champions League i 2010/11-sæsonen. Han vandt fire mesterskaber og to pokalfinaler i sin tid i klubben.

Derudover spillede Wiland over 300 kampe i Allsvenskan, inden en skulderskade tvang ham til at stoppe karrieren for et år siden.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris