Mangeårig FCK’er går trænervejen: Vil ikke bare være målmandstræner

Johan Wiland skal være målmandstræner i den næstbedste række i Sverige. Han vil dog mere end “bare” træne målmændene.



For knap et år siden stoppede Johan Wiland sin lange og succesfulde fodboldkarriere. Nu vender han tilbage til fodboldens verden, men som målmandstræner. Det sker i AFC Eskilstuna, der spiller i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Klubben skriver på sin hjemmeside, at den har ansat Wiland som afløser for Dmitrijs Petrenko, og den tidligere FC København-målmand taler varmt om henvendelsen fra sportschef Jawad Al Jebouri.

– Vi taler samme sprog, og sammen med Özcan, Ivan (Melkemichel og Ristic, chef- og assistenttræner, red.) og de øvrige trænere tror jeg, at vi kan skabe noget godt, siger Johan Wiland.

– Jeg har også været åben med, at jeg ikke “bare” vil være målmandstræner. Jeg vil også være en støtte for først og fremmest målmændene men også de andre spillere med mine erfaringer fra elitefodbold. Men selvfølgelig har Özcan og Ivan hovedansvaret.

Johan Wiland, der fylder 40 senere på måneden, spillede 192 kampe for FC København og var en del af det hold, der spillede sig videre fra gruppespillet i Champions League i 2010/11-sæsonen. Han vandt fire mesterskaber og to pokalfinaler i sin tid i klubben.

Derudover spillede Wiland over 300 kampe i Allsvenskan, inden en skulderskade tvang ham til at stoppe karrieren for et år siden.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid