Mangeårig FCK’er går trænervejen: Vil ikke bare være målmandstræner

Johan Wiland skal være målmandstræner i den næstbedste række i Sverige. Han vil dog mere end “bare” træne målmændene.



For knap et år siden stoppede Johan Wiland sin lange og succesfulde fodboldkarriere. Nu vender han tilbage til fodboldens verden, men som målmandstræner. Det sker i AFC Eskilstuna, der spiller i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Klubben skriver på sin hjemmeside, at den har ansat Wiland som afløser for Dmitrijs Petrenko, og den tidligere FC København-målmand taler varmt om henvendelsen fra sportschef Jawad Al Jebouri.

– Vi taler samme sprog, og sammen med Özcan, Ivan (Melkemichel og Ristic, chef- og assistenttræner, red.) og de øvrige trænere tror jeg, at vi kan skabe noget godt, siger Johan Wiland.

– Jeg har også været åben med, at jeg ikke “bare” vil være målmandstræner. Jeg vil også være en støtte for først og fremmest målmændene men også de andre spillere med mine erfaringer fra elitefodbold. Men selvfølgelig har Özcan og Ivan hovedansvaret.

Johan Wiland, der fylder 40 senere på måneden, spillede 192 kampe for FC København og var en del af det hold, der spillede sig videre fra gruppespillet i Champions League i 2010/11-sæsonen. Han vandt fire mesterskaber og to pokalfinaler i sin tid i klubben.

Derudover spillede Wiland over 300 kampe i Allsvenskan, inden en skulderskade tvang ham til at stoppe karrieren for et år siden.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Apati i Atlanta

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Schweiz – Colombia

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Det er et angreb på FCK’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen