Medie: Dansk interesse for tidligere Allsvenskan-bomber

Islandsk målmager har angiveligt danske, svenske og norske bejlere, efter at hans kontrakt i Tyrkiet er blevet revet i stykker.



Han har tidligere været en stor profil i den svenske Allsvenskan og norske Eliteserien, og nu kan Vidar Örn Kjartansson være på vej til Danmark.

Tidligere har den islandske angriber været rygtet til dansk fodbold et par, og nu erfarer det svenske medie FotbollDirekt, at der denne sommer også er dansk interesse for Kjartansson.

Læs også:Rygtet til Superligaen mange gange: Islænding leder efter ny klub

Der er dog ikke kun interesse fra Danmark, og også svenske og norske klubber skulle ifølge mediet være interesserede. FotbollDirekt erfarer, at både Malmö FF og Hammarby i Sverige skulle være ude efter ham.

Vidar Örn Kjartansson har tidligere spillet i Allsvenskan for både Malmö FF og Hammarby. I Malmö scorede han 17 mål på 26 kampe i 2016, mens han leverede syv mål på blot 15 kampe for Hammarby i 2016. Tidligere har han også haft succes i Norge med 31 mål på 33 kampe, og han er altså en målfarlig herre.

Der bliver ikke sat navn på Kjartanssons danske bejlere, men tilbage i 2016 var AGF ude efter angriberen. Det er formentlig tvivlsom, at de også er interesserede nu, da de allerede har angriberne Patrick Mortensen, Nicklas Helenius og Søren Tengstedt i truppen.

Den 30-årige islænding kan i øjeblikket erhverves kvit og frit, da han i den forgangne uge fik ophævet sin kontrakt i tyrkiske Yeni Malatyaspor og derfor står uden kontrakt i øjeblikket.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Schweiz sender Colombia ud af VM

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Bundesliga-klub henter FCM-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet