Norsk højre back står uden klub: Konkrete tilbud fra Danmark

Den norske højre back Niklas Gunnarson forlænger ikke sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og er derfor på jagt efter en ny arbejdsgiver. Ifølge en skotsk avis har han blandt andet fået tilbud fra Danmark.



Transfervinduet er allerede åbnet i de fleste ligaer, og fra på lørdag kan de danske klubber også købe og sælge spillere, hvis trupperne skal forstærkes eller trimmes her halvejs i sæsonen.

Men hvorfor købe, hvis man kan få? 

Flere spillere har nemlig også kontraktudløb, og så kan de hentes kvit og frit allerede nu. En af dem er den norske højre back Niklas Gunnarson, der ikke forlænger sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og derfor står uden arbejdsgiver.

Den 27-årige forsvarsspiller kom til Djurgården fra norske Vålerenga i sommeren 2016 og var derfor også med til at vinde den svenske pokalturnering tidligere på året. Gunnarson gjorde sig dog særligt bemærket i foråret 2016, hvor han var lejet ud med stor succes til skotske Hibernian F.C., hvilket også åbnede vejen for nordmandens første og hidtil eneste landskamp for Norge. 

I Skotland håber man derfor også på, at Niklas Gunnarson kunne finde på at vende tilbage, men ifølge den skotske avis Edinburgh Evening News har nordmanden ikke været i kontrakt med Hibernian. Avisen fortæller dog, at Gunnarson har konkrete tilbud på hånden fra klubber i både Danmark, England og Polen. 

Niklas Gunnarson har blandt andet 66 Allsvenskan-kampe og 89 kampe fra den bedste norske række, Eliteserien, på sit CV. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Succestræner forlader Premier League-klub

Han bliver cheftræner i Brøndby