Norsk højre back står uden klub: Konkrete tilbud fra Danmark

Den norske højre back Niklas Gunnarson forlænger ikke sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og er derfor på jagt efter en ny arbejdsgiver. Ifølge en skotsk avis har han blandt andet fået tilbud fra Danmark.



Transfervinduet er allerede åbnet i de fleste ligaer, og fra på lørdag kan de danske klubber også købe og sælge spillere, hvis trupperne skal forstærkes eller trimmes her halvejs i sæsonen.

Men hvorfor købe, hvis man kan få? 

Flere spillere har nemlig også kontraktudløb, og så kan de hentes kvit og frit allerede nu. En af dem er den norske højre back Niklas Gunnarson, der ikke forlænger sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og derfor står uden arbejdsgiver.

Den 27-årige forsvarsspiller kom til Djurgården fra norske Vålerenga i sommeren 2016 og var derfor også med til at vinde den svenske pokalturnering tidligere på året. Gunnarson gjorde sig dog særligt bemærket i foråret 2016, hvor han var lejet ud med stor succes til skotske Hibernian F.C., hvilket også åbnede vejen for nordmandens første og hidtil eneste landskamp for Norge. 

I Skotland håber man derfor også på, at Niklas Gunnarson kunne finde på at vende tilbage, men ifølge den skotske avis Edinburgh Evening News har nordmanden ikke været i kontrakt med Hibernian. Avisen fortæller dog, at Gunnarson har konkrete tilbud på hånden fra klubber i både Danmark, England og Polen. 

Niklas Gunnarson har blandt andet 66 Allsvenskan-kampe og 89 kampe fra den bedste norske række, Eliteserien, på sit CV. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud