Norsk højre back står uden klub: Konkrete tilbud fra Danmark

Den norske højre back Niklas Gunnarson forlænger ikke sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og er derfor på jagt efter en ny arbejdsgiver. Ifølge en skotsk avis har han blandt andet fået tilbud fra Danmark.



Transfervinduet er allerede åbnet i de fleste ligaer, og fra på lørdag kan de danske klubber også købe og sælge spillere, hvis trupperne skal forstærkes eller trimmes her halvejs i sæsonen.

Men hvorfor købe, hvis man kan få? 

Flere spillere har nemlig også kontraktudløb, og så kan de hentes kvit og frit allerede nu. En af dem er den norske højre back Niklas Gunnarson, der ikke forlænger sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og derfor står uden arbejdsgiver.

Den 27-årige forsvarsspiller kom til Djurgården fra norske Vålerenga i sommeren 2016 og var derfor også med til at vinde den svenske pokalturnering tidligere på året. Gunnarson gjorde sig dog særligt bemærket i foråret 2016, hvor han var lejet ud med stor succes til skotske Hibernian F.C., hvilket også åbnede vejen for nordmandens første og hidtil eneste landskamp for Norge. 

I Skotland håber man derfor også på, at Niklas Gunnarson kunne finde på at vende tilbage, men ifølge den skotske avis Edinburgh Evening News har nordmanden ikke været i kontrakt med Hibernian. Avisen fortæller dog, at Gunnarson har konkrete tilbud på hånden fra klubber i både Danmark, England og Polen. 

Niklas Gunnarson har blandt andet 66 Allsvenskan-kampe og 89 kampe fra den bedste norske række, Eliteserien, på sit CV. 







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Messi-statue fjernes

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby