Norsk højre back står uden klub: Konkrete tilbud fra Danmark

Den norske højre back Niklas Gunnarson forlænger ikke sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og er derfor på jagt efter en ny arbejdsgiver. Ifølge en skotsk avis har han blandt andet fået tilbud fra Danmark.



Transfervinduet er allerede åbnet i de fleste ligaer, og fra på lørdag kan de danske klubber også købe og sælge spillere, hvis trupperne skal forstærkes eller trimmes her halvejs i sæsonen.

Men hvorfor købe, hvis man kan få? 

Flere spillere har nemlig også kontraktudløb, og så kan de hentes kvit og frit allerede nu. En af dem er den norske højre back Niklas Gunnarson, der ikke forlænger sin kontrakt med svenske Djurgårdens IF og derfor står uden arbejdsgiver.

Den 27-årige forsvarsspiller kom til Djurgården fra norske Vålerenga i sommeren 2016 og var derfor også med til at vinde den svenske pokalturnering tidligere på året. Gunnarson gjorde sig dog særligt bemærket i foråret 2016, hvor han var lejet ud med stor succes til skotske Hibernian F.C., hvilket også åbnede vejen for nordmandens første og hidtil eneste landskamp for Norge. 

I Skotland håber man derfor også på, at Niklas Gunnarson kunne finde på at vende tilbage, men ifølge den skotske avis Edinburgh Evening News har nordmanden ikke været i kontrakt med Hibernian. Avisen fortæller dog, at Gunnarson har konkrete tilbud på hånden fra klubber i både Danmark, England og Polen. 

Niklas Gunnarson har blandt andet 66 Allsvenskan-kampe og 89 kampe fra den bedste norske række, Eliteserien, på sit CV. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Laudrup stopper på TV 2

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Colombia – Ghana

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF