I fodboldens verden er der meget få homoseksuelle. Det er i hvert fald konklusionen ud fra, hvor mange der åbent har fortalt, at de er homoseksuelle.
Den virkelige konklusion er formentlig, at kun meget, meget få har turdet stå frem og åbent erklære deres seksualitet i frygt for, hvordan det vil blive tage imod af omverdenen – en omverden, der i fodbold ofte er præget af en machokultur.
Nu har den norske topdommer Tom Harald Hagen taget et skridt i den modsatte retning. I et interview med avisen Glamdalen fortæller han, at han er homoseksuel.
– Jeg føler, at tiden er moden, og jeg kan ikke forestille mig, at det bliver andet end positivt for mit vedkommende, siger Tom Harald Hagen til avisen.
Den norske topdommer er efter interviewets offentliggørelse blevet hyldet af adskillige på sociale medier, og også i det norske fodboldforbund klapper man i hænderne over, at Tom Harald Hagen har talt åbent om sin seksualitet.
– Der er selvsagt ikke noget sensationelt i, at Hagen er homoseksuel. Men i erkendelse af, at homoseksuelle mænd hidtil ikke har fundet en tryg arena i fodbolden, er det vigtigt og godt, at en stor profil i topfodbolden vælger at fortælle åbent om det. Jeg vil derfor gerne rette en inderlig tak til Tom Harald for det skridt, han i dag har taget for os alle, skriver Lise Klaveness, der er elitedirektør i fodboldforbundet, i en SMS til Aftenposten.
44-årige Tom Harald Hagen har dømt 248 kampe i Norges bedste fodboldrække, og han har også været på en lang række internationale opgaver – herunder syv kampe i Champions League-gruppespillet og 13 kampe i Europa League-gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
FANKLUBBEN
Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
NYHEDER
