Norsk topdommer står frem: Jeg er homoseksuel

Én af Norges mest profilerede dommere står frem og fortæller, at han er homoseksuel.



I fodboldens verden er der meget få homoseksuelle. Det er i hvert fald konklusionen ud fra, hvor mange der åbent har fortalt, at de er homoseksuelle.

Den virkelige konklusion er formentlig, at kun meget, meget få har turdet stå frem og åbent erklære deres seksualitet i frygt for, hvordan det vil blive tage imod af omverdenen – en omverden, der i fodbold ofte er præget af en machokultur. 

Nu har den norske topdommer Tom Harald Hagen taget et skridt i den modsatte retning. I et interview med avisen Glamdalen fortæller han, at han er homoseksuel.

– Jeg føler, at tiden er moden, og jeg kan ikke forestille mig, at det bliver andet end positivt for mit vedkommende, siger Tom Harald Hagen til avisen.

Den norske topdommer er efter interviewets offentliggørelse blevet hyldet af adskillige på sociale medier, og også i det norske fodboldforbund klapper man i hænderne over, at Tom Harald Hagen har talt åbent om sin seksualitet.

– Der er selvsagt ikke noget sensationelt i, at Hagen er homoseksuel. Men i erkendelse af, at homoseksuelle mænd hidtil ikke har fundet en tryg arena i fodbolden, er det vigtigt og godt, at en stor profil i topfodbolden vælger at fortælle åbent om det. Jeg vil derfor gerne rette en inderlig tak til Tom Harald for det skridt, han i dag har taget for os alle, skriver Lise Klaveness, der er elitedirektør i fodboldforbundet, i en SMS til Aftenposten.

44-årige Tom Harald Hagen har dømt 248 kampe i Norges bedste fodboldrække, og han har også været på en lang række internationale opgaver – herunder syv kampe i Champions League-gruppespillet og 13 kampe i Europa League-gruppespillet. 





VM-LIVE: MÅÅÅÅÅL – kæmpe drama i Toronto!




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

‘Christian Eriksen havde advaret os’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning