Norsk topdommer står frem: Jeg er homoseksuel

Én af Norges mest profilerede dommere står frem og fortæller, at han er homoseksuel.



I fodboldens verden er der meget få homoseksuelle. Det er i hvert fald konklusionen ud fra, hvor mange der åbent har fortalt, at de er homoseksuelle.

Den virkelige konklusion er formentlig, at kun meget, meget få har turdet stå frem og åbent erklære deres seksualitet i frygt for, hvordan det vil blive tage imod af omverdenen – en omverden, der i fodbold ofte er præget af en machokultur. 

Nu har den norske topdommer Tom Harald Hagen taget et skridt i den modsatte retning. I et interview med avisen Glamdalen fortæller han, at han er homoseksuel.

– Jeg føler, at tiden er moden, og jeg kan ikke forestille mig, at det bliver andet end positivt for mit vedkommende, siger Tom Harald Hagen til avisen.

Den norske topdommer er efter interviewets offentliggørelse blevet hyldet af adskillige på sociale medier, og også i det norske fodboldforbund klapper man i hænderne over, at Tom Harald Hagen har talt åbent om sin seksualitet.

– Der er selvsagt ikke noget sensationelt i, at Hagen er homoseksuel. Men i erkendelse af, at homoseksuelle mænd hidtil ikke har fundet en tryg arena i fodbolden, er det vigtigt og godt, at en stor profil i topfodbolden vælger at fortælle åbent om det. Jeg vil derfor gerne rette en inderlig tak til Tom Harald for det skridt, han i dag har taget for os alle, skriver Lise Klaveness, der er elitedirektør i fodboldforbundet, i en SMS til Aftenposten.

44-årige Tom Harald Hagen har dømt 248 kampe i Norges bedste fodboldrække, og han har også været på en lang række internationale opgaver – herunder syv kampe i Champions League-gruppespillet og 13 kampe i Europa League-gruppespillet. 







LIVE

TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Chelsea henter back til 375 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er en interessant spiller’

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Belgien – Senegal