Norsk topdommer står frem: Jeg er homoseksuel

Én af Norges mest profilerede dommere står frem og fortæller, at han er homoseksuel.



I fodboldens verden er der meget få homoseksuelle. Det er i hvert fald konklusionen ud fra, hvor mange der åbent har fortalt, at de er homoseksuelle.

Den virkelige konklusion er formentlig, at kun meget, meget få har turdet stå frem og åbent erklære deres seksualitet i frygt for, hvordan det vil blive tage imod af omverdenen – en omverden, der i fodbold ofte er præget af en machokultur. 

Nu har den norske topdommer Tom Harald Hagen taget et skridt i den modsatte retning. I et interview med avisen Glamdalen fortæller han, at han er homoseksuel.

– Jeg føler, at tiden er moden, og jeg kan ikke forestille mig, at det bliver andet end positivt for mit vedkommende, siger Tom Harald Hagen til avisen.

Den norske topdommer er efter interviewets offentliggørelse blevet hyldet af adskillige på sociale medier, og også i det norske fodboldforbund klapper man i hænderne over, at Tom Harald Hagen har talt åbent om sin seksualitet.

– Der er selvsagt ikke noget sensationelt i, at Hagen er homoseksuel. Men i erkendelse af, at homoseksuelle mænd hidtil ikke har fundet en tryg arena i fodbolden, er det vigtigt og godt, at en stor profil i topfodbolden vælger at fortælle åbent om det. Jeg vil derfor gerne rette en inderlig tak til Tom Harald for det skridt, han i dag har taget for os alle, skriver Lise Klaveness, der er elitedirektør i fodboldforbundet, i en SMS til Aftenposten.

44-årige Tom Harald Hagen har dømt 248 kampe i Norges bedste fodboldrække, og han har også været på en lang række internationale opgaver – herunder syv kampe i Champions League-gruppespillet og 13 kampe i Europa League-gruppespillet. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Riemer lover: De får debut



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM