Norsk topdommer står frem: Jeg er homoseksuel

Én af Norges mest profilerede dommere står frem og fortæller, at han er homoseksuel.



I fodboldens verden er der meget få homoseksuelle. Det er i hvert fald konklusionen ud fra, hvor mange der åbent har fortalt, at de er homoseksuelle.

Den virkelige konklusion er formentlig, at kun meget, meget få har turdet stå frem og åbent erklære deres seksualitet i frygt for, hvordan det vil blive tage imod af omverdenen – en omverden, der i fodbold ofte er præget af en machokultur. 

Nu har den norske topdommer Tom Harald Hagen taget et skridt i den modsatte retning. I et interview med avisen Glamdalen fortæller han, at han er homoseksuel.

– Jeg føler, at tiden er moden, og jeg kan ikke forestille mig, at det bliver andet end positivt for mit vedkommende, siger Tom Harald Hagen til avisen.

Den norske topdommer er efter interviewets offentliggørelse blevet hyldet af adskillige på sociale medier, og også i det norske fodboldforbund klapper man i hænderne over, at Tom Harald Hagen har talt åbent om sin seksualitet.

– Der er selvsagt ikke noget sensationelt i, at Hagen er homoseksuel. Men i erkendelse af, at homoseksuelle mænd hidtil ikke har fundet en tryg arena i fodbolden, er det vigtigt og godt, at en stor profil i topfodbolden vælger at fortælle åbent om det. Jeg vil derfor gerne rette en inderlig tak til Tom Harald for det skridt, han i dag har taget for os alle, skriver Lise Klaveness, der er elitedirektør i fodboldforbundet, i en SMS til Aftenposten.

44-årige Tom Harald Hagen har dømt 248 kampe i Norges bedste fodboldrække, og han har også været på en lang række internationale opgaver – herunder syv kampe i Champions League-gruppespillet og 13 kampe i Europa League-gruppespillet. 







LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Spanien – Kap Verde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De vil have Victor Nelsson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet