Frederik Ihler forlod AGF i sommeren 2023, da han blev solgt til svenske Landskrona BoIS i den næstbedste række.
Nu er danskeren blevet solgt igen. Denne gang har Molde har valgt at åbne pengepengen for at købe Ihler.
Der var noget i toppen af Sverige, lidt norsk samt tysk og hollandsk. Der var rigtig meget interesse i de seneste par uger.
Frederik IhlerNy Molde-spiller
Den danske angriber havde dog godt med muligheder, da han skulle vælge sin nye arbejdsgiver efter syv mål i 14 kampe i denne sæson.
– Der var en masse interesse i løbet af sommeren, men lige så snart jeg hørte, at det kunne blive aktuelt at komme til Molde, så var det en no-brainer, siger Frederik Ihler i et interview med Tipsbladet.
Hvordan har det været, at der har været så meget interesse?
– Det var selvfølgelig rart, at der var nogle, der lagde mærke til én. Jeg vidste også, at når jeg fik lov til at spille og shine igennem, skulle der nok komme interesse. At jeg skulle afsted nu eller til vinter, havde jeg ikke så travlt med. Det føles som det helt perfekt skifte.
Ihler fortæller yderligere om interessen, og skiftet til Molde skete hurtigt.
– Det var lidt over det hele. Der var noget i toppen af Sverige, lidt norsk samt tysk og hollandsk. Der var rigtig meget interesse i de seneste par uger.
Artiklen fortsætter under billedet.

Helt kanon
Den danske angriber glæder sig meget til at komme i aktion for den norske klub.
– Mine forventninger er, at jeg skal give den gas. Jeg ved, at når jeg gør det godt, kommer jeg til at spille, når jeg ikke gør det godt, får jeg lov til at kigge på. Sådan skal det være i en storklub. De første par dage har været helt kanon.
I Molde får danskeren glæde af to landsmænd i form af Valdemar Lund og Anders Hagelskjær, og specielt gensynet med Lund har betydet meget.
– Det er helt kanon. Jeg har en rigtig god relation til Valdemar, og vi var gode venner inden, så det er rart, at man har én fra dag ét. Så det er rigtig godt, når man skal ind på holdet.
Ihler synes, at han har en stor robusthed fra ophold i AGF samt islandsk og svensk fodbold.
– Jeg føler, at jeg står rigtig godt rustet. Jeg har prøvet meget modgang, og jeg har været alene i en del lande i forhold til min unge karriere. Jeg synes, at jeg står perfekt rustet, og jeg er sikker på, at det bliver fedt, siger Frederik Ihler til Tipsbladet og tilføjer, at han glæder sig til at spille europæisk fodbold med den norske klub.
Danskeren er ifølge Tipsbladets oplysninger blevet købt af Molde for cirka 700.000 euro (5,25 millioner kroner).
Tidligere har han spillet otte Superliga-kampe for AGF.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT