Ny klub til målfarlig dansker: Masser af interesse

Frederik Ihler fortæller i et interview med Tipsbladet, at svenske, norske, tyske og hollandske klubber viste interesse, men den målfarlige Landskrona-angriber valgte at tage til norske Molde i Eliteserien.



Frederik Ihler forlod AGF i sommeren 2023, da han blev solgt til svenske Landskrona BoIS i den næstbedste række. 

Nu er danskeren blevet solgt igen. Denne gang har Molde har valgt at åbne pengepengen for at købe Ihler. 

Der var noget i toppen af Sverige, lidt norsk samt tysk og hollandsk. Der var rigtig meget interesse i de seneste par uger.

Frederik Ihler
Ny Molde-spiller

Den danske angriber havde dog godt med muligheder, da han skulle vælge sin nye arbejdsgiver efter syv mål i 14 kampe i denne sæson.

– Der var en masse interesse i løbet af sommeren, men lige så snart jeg hørte, at det kunne blive aktuelt at komme til Molde, så var det en no-brainer, siger Frederik Ihler i et interview med Tipsbladet.

Hvordan har det været, at der har været så meget interesse?

– Det var selvfølgelig rart, at der var nogle, der lagde mærke til én. Jeg vidste også, at når jeg fik lov til at spille og shine igennem, skulle der nok komme interesse. At jeg skulle afsted nu eller til vinter, havde jeg ikke så travlt med. Det føles som det helt perfekt skifte. 

Ihler fortæller yderligere om interessen, og skiftet til Molde skete hurtigt.

– Det var lidt over det hele. Der var noget i toppen af Sverige, lidt norsk samt tysk og hollandsk. Der var rigtig meget interesse i de seneste par uger.

Artiklen fortsætter under billedet.

DSC03641

Foto: Molde

Helt kanon
Den danske angriber glæder sig meget til at komme i aktion for den norske klub.

– Mine forventninger er, at jeg skal give den gas. Jeg ved, at når jeg gør det godt, kommer jeg til at spille, når jeg ikke gør det godt, får jeg lov til at kigge på. Sådan skal det være i en storklub. De første par dage har været helt kanon. 

I Molde får danskeren glæde af to landsmænd i form af Valdemar Lund og Anders Hagelskjær, og specielt gensynet med Lund har betydet meget.

– Det er helt kanon. Jeg har en rigtig god relation til Valdemar, og vi var gode venner inden, så det er rart, at man har én fra dag ét. Så det er rigtig godt, når man skal ind på holdet. 

Ihler synes, at han har en stor robusthed fra ophold i AGF samt islandsk og svensk fodbold. 

– Jeg føler, at jeg står rigtig godt rustet. Jeg har prøvet meget modgang, og jeg har været alene i en del lande i forhold til min unge karriere. Jeg synes, at jeg står perfekt rustet, og jeg er sikker på, at det bliver fedt, siger Frederik Ihler til Tipsbladet og tilføjer, at han glæder sig til at spille europæisk fodbold med den norske klub. 

Danskeren er ifølge Tipsbladets oplysninger blevet købt af Molde for cirka 700.000 euro (5,25 millioner kroner). 

Tidligere har han spillet otte Superliga-kampe for AGF.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Australien – Egypten

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.