Ønsker at komme tilbage til FCK en dag

Nicolai Blicher vinker efter halvandet år i FCK farvel til hovedstadsklubben for at skifte til Esbjerg fB. Han ser tilbage på tiden i FCK med stor stolthed, men det er det rigtige at sige farvel.



– Jeg elskede at være en del af klubben.

Sådan er ordene fra 18-årige Nicolai Blicher om tiden i FC København, der nu har fået en ende.

18-årige Blicher vender nemlig hjem til NordicBet Liga-klubben Esbjerg, hvor han har skrevet under på en treårig aftale.

– Jeg var super, super glad for min tid i FC København, og jeg ville aldrig have været den foruden. Da Esbjerg kom på bordet, hvor jeg kunne få lov til at spille seniorfodbold, så var jeg klar til det.

– Jeg synes, at projektet i Esbjerg ser super spændende ud, og det vil jeg gerne være en del af. Det gik jeg videre med. Jeg trænger til at spille seniorfodbold mod nogle voksne mænd. Udsigten til at spille seniorfodbold i FCK var for lange. Det var for langt til førsteholdet, og det var FCK også enig i. Det var stille og roligt, siger Blicher i et interview med Tipsbladet.

Blicher fortæller, at det var svært at slå igennem i FC København, da konkurrencen er stor i Superliga-klubben.

– Jeg elskede at være en del af klubben, og jeg kommer til at savne FCK utrolig meget. Det er jo en kæmpe klub, så de køber bare store navne. Det gør, at det er lidt sværere for os unge at slå igennem. Især med den situation, som FCK var i, var det sværere for os unge at slå igennem i FCK, siger han og tilføjer:

– Jeg ville gerne være seniorfodboldspiller i min gamle klub. Det har jeg drømt om i rigtig lang tid. Det er det rigtige tidspunkt at komme tilbage. Da jeg forlod Esbjerg, var der nogle ting, der gjorde, at jeg ikke kunne være i klubben. Nu ser Esbjerg ud til at være på rette vej, og det vil jeg gerne hjælpe dem med.

Venstrebacken fortæller, at han fik pæne ord på vejen af hovedstadsklubben, da han sagde farvel.

– De var rigtige glad for mig i FCK, og de var lidt ærgerlige over, at jeg allerede skulle væk. De havde håbet på, at jeg gav det en chance det næste halve år af min U19-tid.

– For mig var det det rigtige at forlade FCK nu. Jeg havde en masse snakke med U19-cheftræneren og akademichefen. De var utrolig glade for at have mig og synes, at jeg var en fremragende spiller, men de var enige i, at udsigterne til at komme på førsteholdet var for lange. Jeg ville prøve noget nyt.

Selvom han er nu færdig i FCK, så kan det sagtens være, at han vender retur en dag, det håber han i hvert fald selv.

– FCK er også blevet min klub. Jeg skal da ikke udelukke, at det er et ønske at komme tilbage en skønne dag og og spille i Parken foran hovedstaden. Jeg håber ikke, at jeg har smækket nogle døre. Det tror jeg ikke, at jeg har. På sigt kunne det være fedt at komme tilbage. Jeg har været utroligt glad for min tid i FCK. Jeg har en masse gode kammerater, og trænerne har været pisse-dygtige. De har været gode til at tage mig ind, så det er da en drøm at komme tilbage på et tidspunkt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Esbjerg fB

Vil rykke op i Superligaen

Nu er fokusset på Esbjerg for Blicher, og han har nogle klare ambitioner for opholdet på det jyske vestkyst. Backen glæder sig over, at Esbjerg er et langt bedre sted end for få år tilbage.

– Da jeg skulle forlade Esbjerg, var min ambition større end 2. division. Jeg trængte til at få noget hår på brystet et andet sted. Klubben var ikke på egne hænder. Det var amerikanske ejere, og de købte mange spillere fra udlandet. Det var lidt underligt at være i klubben på det tidspunkt. Nu er de på lokale hænder, og de køber spændende spillere blandt andet gamle talenter fra andre klubber, der er danske. Toppen af 1. division er slet ikke dårligt at spille med i. Jeg ville væk fra Esbjerg på det tidspunkt, og så kom FCK på bordet. Man kan ikke sige nej til FCK, siger Nicolai Blicher til Tipsbladet og tilføjer:

– På sigt vil jeg gerne i startopstillingen i Esbjerg og forhåbentlig rykke op i Superligaen, hvis det ikke bliver til sommer, så bliver det forhåbentlig sommeren efter, at jeg rykker op i Superligaen med Esbjerg.

18-årige Blicher nåede at spille 34 kampe for FCK’s U19 samt otte kampe i UEFA Youth League og fem i Future Cup.

Foto: FCK.dk





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokpris på Victor Froholdt

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

FC København – Randers FC

Sønderjyske – OB

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Lamine Yamal med karrierens første



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Henter 16-årig i FC København

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

‘Jeg hadede verden’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Arsenal – Chelsea

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning