Ønsker at komme tilbage til FCK en dag

Nicolai Blicher vinker efter halvandet år i FCK farvel til hovedstadsklubben for at skifte til Esbjerg fB. Han ser tilbage på tiden i FCK med stor stolthed, men det er det rigtige at sige farvel.



– Jeg elskede at være en del af klubben.

Sådan er ordene fra 18-årige Nicolai Blicher om tiden i FC København, der nu har fået en ende.

18-årige Blicher vender nemlig hjem til NordicBet Liga-klubben Esbjerg, hvor han har skrevet under på en treårig aftale.

– Jeg var super, super glad for min tid i FC København, og jeg ville aldrig have været den foruden. Da Esbjerg kom på bordet, hvor jeg kunne få lov til at spille seniorfodbold, så var jeg klar til det.

– Jeg synes, at projektet i Esbjerg ser super spændende ud, og det vil jeg gerne være en del af. Det gik jeg videre med. Jeg trænger til at spille seniorfodbold mod nogle voksne mænd. Udsigten til at spille seniorfodbold i FCK var for lange. Det var for langt til førsteholdet, og det var FCK også enig i. Det var stille og roligt, siger Blicher i et interview med Tipsbladet.

Blicher fortæller, at det var svært at slå igennem i FC København, da konkurrencen er stor i Superliga-klubben.

– Jeg elskede at være en del af klubben, og jeg kommer til at savne FCK utrolig meget. Det er jo en kæmpe klub, så de køber bare store navne. Det gør, at det er lidt sværere for os unge at slå igennem. Især med den situation, som FCK var i, var det sværere for os unge at slå igennem i FCK, siger han og tilføjer:

– Jeg ville gerne være seniorfodboldspiller i min gamle klub. Det har jeg drømt om i rigtig lang tid. Det er det rigtige tidspunkt at komme tilbage. Da jeg forlod Esbjerg, var der nogle ting, der gjorde, at jeg ikke kunne være i klubben. Nu ser Esbjerg ud til at være på rette vej, og det vil jeg gerne hjælpe dem med.

Venstrebacken fortæller, at han fik pæne ord på vejen af hovedstadsklubben, da han sagde farvel.

– De var rigtige glad for mig i FCK, og de var lidt ærgerlige over, at jeg allerede skulle væk. De havde håbet på, at jeg gav det en chance det næste halve år af min U19-tid.

– For mig var det det rigtige at forlade FCK nu. Jeg havde en masse snakke med U19-cheftræneren og akademichefen. De var utrolig glade for at have mig og synes, at jeg var en fremragende spiller, men de var enige i, at udsigterne til at komme på førsteholdet var for lange. Jeg ville prøve noget nyt.

Selvom han er nu færdig i FCK, så kan det sagtens være, at han vender retur en dag, det håber han i hvert fald selv.

– FCK er også blevet min klub. Jeg skal da ikke udelukke, at det er et ønske at komme tilbage en skønne dag og og spille i Parken foran hovedstaden. Jeg håber ikke, at jeg har smækket nogle døre. Det tror jeg ikke, at jeg har. På sigt kunne det være fedt at komme tilbage. Jeg har været utroligt glad for min tid i FCK. Jeg har en masse gode kammerater, og trænerne har været pisse-dygtige. De har været gode til at tage mig ind, så det er da en drøm at komme tilbage på et tidspunkt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Esbjerg fB

Vil rykke op i Superligaen

Nu er fokusset på Esbjerg for Blicher, og han har nogle klare ambitioner for opholdet på det jyske vestkyst. Backen glæder sig over, at Esbjerg er et langt bedre sted end for få år tilbage.

– Da jeg skulle forlade Esbjerg, var min ambition større end 2. division. Jeg trængte til at få noget hår på brystet et andet sted. Klubben var ikke på egne hænder. Det var amerikanske ejere, og de købte mange spillere fra udlandet. Det var lidt underligt at være i klubben på det tidspunkt. Nu er de på lokale hænder, og de køber spændende spillere blandt andet gamle talenter fra andre klubber, der er danske. Toppen af 1. division er slet ikke dårligt at spille med i. Jeg ville væk fra Esbjerg på det tidspunkt, og så kom FCK på bordet. Man kan ikke sige nej til FCK, siger Nicolai Blicher til Tipsbladet og tilføjer:

– På sigt vil jeg gerne i startopstillingen i Esbjerg og forhåbentlig rykke op i Superligaen, hvis det ikke bliver til sommer, så bliver det forhåbentlig sommeren efter, at jeg rykker op i Superligaen med Esbjerg.

18-årige Blicher nåede at spille 34 kampe for FCK’s U19 samt otte kampe i UEFA Youth League og fem i Future Cup.

Foto: FCK.dk





LIVE

TransferLIVE: Bud på vej på FC Midtjylland-profil?

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

West Ham forventer Hermansen-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Nørgaard kommenterer exitrygte

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Vil væk fra Brøndby

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Medie: FC København nægter

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius