– Jeg elskede at være en del af klubben.
Sådan er ordene fra 18-årige Nicolai Blicher om tiden i FC København, der nu har fået en ende.
18-årige Blicher vender nemlig hjem til NordicBet Liga-klubben Esbjerg, hvor han har skrevet under på en treårig aftale.
– Jeg var super, super glad for min tid i FC København, og jeg ville aldrig have været den foruden. Da Esbjerg kom på bordet, hvor jeg kunne få lov til at spille seniorfodbold, så var jeg klar til det.
– Jeg synes, at projektet i Esbjerg ser super spændende ud, og det vil jeg gerne være en del af. Det gik jeg videre med. Jeg trænger til at spille seniorfodbold mod nogle voksne mænd. Udsigten til at spille seniorfodbold i FCK var for lange. Det var for langt til førsteholdet, og det var FCK også enig i. Det var stille og roligt, siger Blicher i et interview med Tipsbladet.
Blicher fortæller, at det var svært at slå igennem i FC København, da konkurrencen er stor i Superliga-klubben.
– Jeg elskede at være en del af klubben, og jeg kommer til at savne FCK utrolig meget. Det er jo en kæmpe klub, så de køber bare store navne. Det gør, at det er lidt sværere for os unge at slå igennem. Især med den situation, som FCK var i, var det sværere for os unge at slå igennem i FCK, siger han og tilføjer:
– Jeg ville gerne være seniorfodboldspiller i min gamle klub. Det har jeg drømt om i rigtig lang tid. Det er det rigtige tidspunkt at komme tilbage. Da jeg forlod Esbjerg, var der nogle ting, der gjorde, at jeg ikke kunne være i klubben. Nu ser Esbjerg ud til at være på rette vej, og det vil jeg gerne hjælpe dem med.
Venstrebacken fortæller, at han fik pæne ord på vejen af hovedstadsklubben, da han sagde farvel.
– De var rigtige glad for mig i FCK, og de var lidt ærgerlige over, at jeg allerede skulle væk. De havde håbet på, at jeg gav det en chance det næste halve år af min U19-tid.
– For mig var det det rigtige at forlade FCK nu. Jeg havde en masse snakke med U19-cheftræneren og akademichefen. De var utrolig glade for at have mig og synes, at jeg var en fremragende spiller, men de var enige i, at udsigterne til at komme på førsteholdet var for lange. Jeg ville prøve noget nyt.
Selvom han er nu færdig i FCK, så kan det sagtens være, at han vender retur en dag, det håber han i hvert fald selv.
– FCK er også blevet min klub. Jeg skal da ikke udelukke, at det er et ønske at komme tilbage en skønne dag og og spille i Parken foran hovedstaden. Jeg håber ikke, at jeg har smækket nogle døre. Det tror jeg ikke, at jeg har. På sigt kunne det være fedt at komme tilbage. Jeg har været utroligt glad for min tid i FCK. Jeg har en masse gode kammerater, og trænerne har været pisse-dygtige. De har været gode til at tage mig ind, så det er da en drøm at komme tilbage på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil rykke op i Superligaen
Nu er fokusset på Esbjerg for Blicher, og han har nogle klare ambitioner for opholdet på det jyske vestkyst. Backen glæder sig over, at Esbjerg er et langt bedre sted end for få år tilbage.
– Da jeg skulle forlade Esbjerg, var min ambition større end 2. division. Jeg trængte til at få noget hår på brystet et andet sted. Klubben var ikke på egne hænder. Det var amerikanske ejere, og de købte mange spillere fra udlandet. Det var lidt underligt at være i klubben på det tidspunkt. Nu er de på lokale hænder, og de køber spændende spillere blandt andet gamle talenter fra andre klubber, der er danske. Toppen af 1. division er slet ikke dårligt at spille med i. Jeg ville væk fra Esbjerg på det tidspunkt, og så kom FCK på bordet. Man kan ikke sige nej til FCK, siger Nicolai Blicher til Tipsbladet og tilføjer:
– På sigt vil jeg gerne i startopstillingen i Esbjerg og forhåbentlig rykke op i Superligaen, hvis det ikke bliver til sommer, så bliver det forhåbentlig sommeren efter, at jeg rykker op i Superligaen med Esbjerg.
18-årige Blicher nåede at spille 34 kampe for FCK’s U19 samt otte kampe i UEFA Youth League og fem i Future Cup.
Foto: FCK.dk
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Fin lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Han er VM’s bedste spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE