– Jeg elskede at være en del af klubben.
Sådan er ordene fra 18-årige Nicolai Blicher om tiden i FC København, der nu har fået en ende.
18-årige Blicher vender nemlig hjem til NordicBet Liga-klubben Esbjerg, hvor han har skrevet under på en treårig aftale.
– Jeg var super, super glad for min tid i FC København, og jeg ville aldrig have været den foruden. Da Esbjerg kom på bordet, hvor jeg kunne få lov til at spille seniorfodbold, så var jeg klar til det.
– Jeg synes, at projektet i Esbjerg ser super spændende ud, og det vil jeg gerne være en del af. Det gik jeg videre med. Jeg trænger til at spille seniorfodbold mod nogle voksne mænd. Udsigten til at spille seniorfodbold i FCK var for lange. Det var for langt til førsteholdet, og det var FCK også enig i. Det var stille og roligt, siger Blicher i et interview med Tipsbladet.
Blicher fortæller, at det var svært at slå igennem i FC København, da konkurrencen er stor i Superliga-klubben.
– Jeg elskede at være en del af klubben, og jeg kommer til at savne FCK utrolig meget. Det er jo en kæmpe klub, så de køber bare store navne. Det gør, at det er lidt sværere for os unge at slå igennem. Især med den situation, som FCK var i, var det sværere for os unge at slå igennem i FCK, siger han og tilføjer:
– Jeg ville gerne være seniorfodboldspiller i min gamle klub. Det har jeg drømt om i rigtig lang tid. Det er det rigtige tidspunkt at komme tilbage. Da jeg forlod Esbjerg, var der nogle ting, der gjorde, at jeg ikke kunne være i klubben. Nu ser Esbjerg ud til at være på rette vej, og det vil jeg gerne hjælpe dem med.
Venstrebacken fortæller, at han fik pæne ord på vejen af hovedstadsklubben, da han sagde farvel.
– De var rigtige glad for mig i FCK, og de var lidt ærgerlige over, at jeg allerede skulle væk. De havde håbet på, at jeg gav det en chance det næste halve år af min U19-tid.
– For mig var det det rigtige at forlade FCK nu. Jeg havde en masse snakke med U19-cheftræneren og akademichefen. De var utrolig glade for at have mig og synes, at jeg var en fremragende spiller, men de var enige i, at udsigterne til at komme på førsteholdet var for lange. Jeg ville prøve noget nyt.
Selvom han er nu færdig i FCK, så kan det sagtens være, at han vender retur en dag, det håber han i hvert fald selv.
– FCK er også blevet min klub. Jeg skal da ikke udelukke, at det er et ønske at komme tilbage en skønne dag og og spille i Parken foran hovedstaden. Jeg håber ikke, at jeg har smækket nogle døre. Det tror jeg ikke, at jeg har. På sigt kunne det være fedt at komme tilbage. Jeg har været utroligt glad for min tid i FCK. Jeg har en masse gode kammerater, og trænerne har været pisse-dygtige. De har været gode til at tage mig ind, så det er da en drøm at komme tilbage på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil rykke op i Superligaen
Nu er fokusset på Esbjerg for Blicher, og han har nogle klare ambitioner for opholdet på det jyske vestkyst. Backen glæder sig over, at Esbjerg er et langt bedre sted end for få år tilbage.
– Da jeg skulle forlade Esbjerg, var min ambition større end 2. division. Jeg trængte til at få noget hår på brystet et andet sted. Klubben var ikke på egne hænder. Det var amerikanske ejere, og de købte mange spillere fra udlandet. Det var lidt underligt at være i klubben på det tidspunkt. Nu er de på lokale hænder, og de køber spændende spillere blandt andet gamle talenter fra andre klubber, der er danske. Toppen af 1. division er slet ikke dårligt at spille med i. Jeg ville væk fra Esbjerg på det tidspunkt, og så kom FCK på bordet. Man kan ikke sige nej til FCK, siger Nicolai Blicher til Tipsbladet og tilføjer:
– På sigt vil jeg gerne i startopstillingen i Esbjerg og forhåbentlig rykke op i Superligaen, hvis det ikke bliver til sommer, så bliver det forhåbentlig sommeren efter, at jeg rykker op i Superligaen med Esbjerg.
18-årige Blicher nåede at spille 34 kampe for FCK’s U19 samt otte kampe i UEFA Youth League og fem i Future Cup.
Foto: FCK.dk
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Et slag fra førstepladsen
Delte meldinger om Christian Nørgaard
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS