– Jeg elskede at være en del af klubben.
Sådan er ordene fra 18-årige Nicolai Blicher om tiden i FC København, der nu har fået en ende.
18-årige Blicher vender nemlig hjem til NordicBet Liga-klubben Esbjerg, hvor han har skrevet under på en treårig aftale.
– Jeg var super, super glad for min tid i FC København, og jeg ville aldrig have været den foruden. Da Esbjerg kom på bordet, hvor jeg kunne få lov til at spille seniorfodbold, så var jeg klar til det.
– Jeg synes, at projektet i Esbjerg ser super spændende ud, og det vil jeg gerne være en del af. Det gik jeg videre med. Jeg trænger til at spille seniorfodbold mod nogle voksne mænd. Udsigten til at spille seniorfodbold i FCK var for lange. Det var for langt til førsteholdet, og det var FCK også enig i. Det var stille og roligt, siger Blicher i et interview med Tipsbladet.
Blicher fortæller, at det var svært at slå igennem i FC København, da konkurrencen er stor i Superliga-klubben.
– Jeg elskede at være en del af klubben, og jeg kommer til at savne FCK utrolig meget. Det er jo en kæmpe klub, så de køber bare store navne. Det gør, at det er lidt sværere for os unge at slå igennem. Især med den situation, som FCK var i, var det sværere for os unge at slå igennem i FCK, siger han og tilføjer:
– Jeg ville gerne være seniorfodboldspiller i min gamle klub. Det har jeg drømt om i rigtig lang tid. Det er det rigtige tidspunkt at komme tilbage. Da jeg forlod Esbjerg, var der nogle ting, der gjorde, at jeg ikke kunne være i klubben. Nu ser Esbjerg ud til at være på rette vej, og det vil jeg gerne hjælpe dem med.
Venstrebacken fortæller, at han fik pæne ord på vejen af hovedstadsklubben, da han sagde farvel.
– De var rigtige glad for mig i FCK, og de var lidt ærgerlige over, at jeg allerede skulle væk. De havde håbet på, at jeg gav det en chance det næste halve år af min U19-tid.
– For mig var det det rigtige at forlade FCK nu. Jeg havde en masse snakke med U19-cheftræneren og akademichefen. De var utrolig glade for at have mig og synes, at jeg var en fremragende spiller, men de var enige i, at udsigterne til at komme på førsteholdet var for lange. Jeg ville prøve noget nyt.
Selvom han er nu færdig i FCK, så kan det sagtens være, at han vender retur en dag, det håber han i hvert fald selv.
– FCK er også blevet min klub. Jeg skal da ikke udelukke, at det er et ønske at komme tilbage en skønne dag og og spille i Parken foran hovedstaden. Jeg håber ikke, at jeg har smækket nogle døre. Det tror jeg ikke, at jeg har. På sigt kunne det være fedt at komme tilbage. Jeg har været utroligt glad for min tid i FCK. Jeg har en masse gode kammerater, og trænerne har været pisse-dygtige. De har været gode til at tage mig ind, så det er da en drøm at komme tilbage på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil rykke op i Superligaen
Nu er fokusset på Esbjerg for Blicher, og han har nogle klare ambitioner for opholdet på det jyske vestkyst. Backen glæder sig over, at Esbjerg er et langt bedre sted end for få år tilbage.
– Da jeg skulle forlade Esbjerg, var min ambition større end 2. division. Jeg trængte til at få noget hår på brystet et andet sted. Klubben var ikke på egne hænder. Det var amerikanske ejere, og de købte mange spillere fra udlandet. Det var lidt underligt at være i klubben på det tidspunkt. Nu er de på lokale hænder, og de køber spændende spillere blandt andet gamle talenter fra andre klubber, der er danske. Toppen af 1. division er slet ikke dårligt at spille med i. Jeg ville væk fra Esbjerg på det tidspunkt, og så kom FCK på bordet. Man kan ikke sige nej til FCK, siger Nicolai Blicher til Tipsbladet og tilføjer:
– På sigt vil jeg gerne i startopstillingen i Esbjerg og forhåbentlig rykke op i Superligaen, hvis det ikke bliver til sommer, så bliver det forhåbentlig sommeren efter, at jeg rykker op i Superligaen med Esbjerg.
18-årige Blicher nåede at spille 34 kampe for FCK’s U19 samt otte kampe i UEFA Youth League og fem i Future Cup.
Foto: FCK.dk
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Real Madrid taber
OPTAKT