Officielt: Askou hapser dansk spiller

Den danske cheftræner har købt fået sin spiller fra hans tidligere klub AC Horsens.



Torsdag aften begyndte svenske medier at skrive, at IFK Göteborg, der har danske Jens Berthel Askou som cheftræner, ville udforske muligheden for at købe Thomas Santos i Askous tidligere klub AC Horsens. 

Tingene kan gå hurtigt i fodbold, for få timer senere er skiftet officielt. AC Horsens har fredag formiddag meldt ud, at den store svenske klub har købt Santos fri af kontrakten. 

Dermed har Jens Berthel Askou, som for nylig blev præsenteret som ny træner i den kriseramte klub, fået sin tidligere spiller til klubben. 

I AC Horsens ærgrer de sig over at miste en spiller, som var en af klubbens absolut bedste i sidste sæson, hvor man rykkede ud af Superligaen. Klubbens sports- og talentchef Niels Erik Søndergaard afslører, at der tidligere har været stor interesse for Thomas Santos.

– Allerede i vinter viste flere klubber interesse for Santos, men det valgte vi at takke nej til midt i sæsonen. Vi er selvfølgelig kede af at sige farvel til en spiller, der på kort tid er blevet en profil for os efter skiftet fra 1. division, men det er også en del af vores forretning at sælge spillere.

– Thomas Santos har haft et ønske om at skifte til en udenlandsk klub, og det har vi valgt at imødekomme efter en god dialog med IFK Göteborg. Han er ikke bare en fantastisk fodboldspiller, han er også en fantastisk fyr, og vi ønsker ham al muligt held og lykke, siger Niels Erik Søndergård til AC Horsens' hjemmeside.

Thomas Santos nåede at være to år i AC Horsens.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil