Video : Tipsbladet
Skandinavien

Officielt: Askou hapser dansk spiller

Den danske cheftræner har købt fået sin spiller fra hans tidligere klub AC Horsens.

Torsdag aften begyndte svenske medier at skrive, at IFK Göteborg, der har danske Jens Berthel Askou som cheftræner, ville udforske muligheden for at købe Thomas Santos i Askous tidligere klub AC Horsens. 

Tingene kan gå hurtigt i fodbold, for få timer senere er skiftet officielt. AC Horsens har fredag formiddag meldt ud, at den store svenske klub har købt Santos fri af kontrakten. 

Dermed har Jens Berthel Askou, som for nylig blev præsenteret som ny træner i den kriseramte klub, fået sin tidligere spiller til klubben. 

I AC Horsens ærgrer de sig over at miste en spiller, som var en af klubbens absolut bedste i sidste sæson, hvor man rykkede ud af Superligaen. Klubbens sports- og talentchef Niels Erik Søndergaard afslører, at der tidligere har været stor interesse for Thomas Santos.

- Allerede i vinter viste flere klubber interesse for Santos, men det valgte vi at takke nej til midt i sæsonen. Vi er selvfølgelig kede af at sige farvel til en spiller, der på kort tid er blevet en profil for os efter skiftet fra 1. division, men det er også en del af vores forretning at sælge spillere.

- Thomas Santos har haft et ønske om at skifte til en udenlandsk klub, og det har vi valgt at imødekomme efter en god dialog med IFK Göteborg. Han er ikke bare en fantastisk fodboldspiller, han er også en fantastisk fyr, og vi ønsker ham al muligt held og lykke, siger Niels Erik Søndergård til AC Horsens' hjemmeside.

Thomas Santos nåede at være to år i AC Horsens.