På rov i AGF: Norsk klub henter dansk chef

Han var U17-træner i AGF, før Niklas Backman blev det, men nu skal han være udviklingschef i danskerglad klub i Norge.



For nylig blev klubbens tidligere anfører Niklas Backman præsenteret som U17-træner i AGF. Nu ved vi, hvad manden, som han afløser, skal i stedet.

Sancheev Manoharan har været i AGF’s ungdomsafdeling i ti år og altså seneste været U17-træner. Fra i dag er han udviklingschef i den norske klub Haugesund. Det fortæller Haugesund på sin hjemmeside.

Manoharan mener, at han kan bruge nogle af de ting, de gør i AGF, i Norge.

– Jeg ser det som en stor udfordring at flytte til Norge og ser frem til at få nye impulser for både mig og familien. Det er noget af det, der gør stillingen som udviklingschef i et nyt land spændende. Selv om dimensionerne er lidt mindre i FK Haugesund end det, jeg har været vant til i AGF, tror jeg, at jeg kan tage meget med fra akademidriften i Århus her til Haugesund, siger han.

Klubben har de seneste år haft en række danskere i truppen, og aktuelt er der to af slagsen: Anders Bloch Bærtelsen og Peter Therkildsen. Sportslig leder Eirik Opedal vil også gerne have, at talentafdelingen får dansk afsmitning.

– I Sancheev får vi en udviklingschef, som har den danske akademimodel i blodet – en model, som Kraftakademiet også er stærkt inspirereret og påvirket af – og som kan videreføre og udvikle det gode arbejde, hans forhængere har gjort tidligere, siger Opedal.

– Danskerne er typisk otte-ti år foran os i udviklingen af deres akademier, så det har været vigtigt for os at videreføre kursen, vi har holdt de seneste år, for over tid at kunne genvinde føringen.

FK Haugesund spiller i Norges bedste række, Eliteserien.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Disse to er færdige i Brøndby

Massiv kritik efter skandaløse scener

Monstersalg: FC København-boss jubler

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub