Peger på danske succestrænere til Rosenborg-job

Det norske medie Adressaavisen peger på to danskere trænere som emner til det ledige job i Rosenborg BK.



De har succes i de danske Superliga-klubber Viborg FF og Silkeborg IF, og præstationerne er også blevet bemærket mod nord, hvor Rosenborg BK lige nu søger en ny cheftræner.

Den norske klub, der er blandt de største i Skandinavien, har haft det svært de senere år og er lige nu i knæ i Eliteserien, hvor man blot ligger på en skuffende niendeplads efter 19 runder. De dårlige præstationer kostede da også Kjetil Rekdal jobbet tidligere i sæsonen, og derfor leder Trondheim-klubben altså efter en ny træner.

Og det er her, at den normalt velorienterede avis Adressaavisen nævner de to danske trænere Jacob Friis fra Viborg FF og Kent Nielsen fra Silkeborg IF som mulige emner.

Førstnævnte endte sidste sæson på en flot fjerdeplads i Superligaen trods begrænsede midler, og Rosenborg leder samtidig efter en træner, som spiller 4-3-3 og er angrebsvillig.

Noget af det samme kan siges om Kent Nielsen, der også sættes i spil til jobbet, og også tidligere har været bragt på banen af avisen de gange, Rosenborg har kigget efter en ny cheftræner.

Silkeborg-træneren endte forrige sæson på en imponerende tredjeplads og kommer fra en sæson, hvor midtjyderne vandt et par kampe i Conference League-gruppespillet og endte som nummer ni i Superligaen.

Ifølge Adressaavisen er der i næste uge møde i bestyrelsen i Rosenborg, hvor man vil tale om mulige træneremner og altås forsøge at komme nærmere, hvem der skal overtage ansvaret for Carlo Holse og truppen.

Kent Nielsen har for ikke mange måneder siden forlænget sin aftale med SIF, mens Jacob Friis har stået i spidsen for Viborg FF siden foråret 2022. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Skyder stor FCM-historie ned

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-talent er blevet solgt

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Kæmpebud på 16-årig

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir