De har succes i de danske Superliga-klubber Viborg FF og Silkeborg IF, og præstationerne er også blevet bemærket mod nord, hvor Rosenborg BK lige nu søger en ny cheftræner.
Den norske klub, der er blandt de største i Skandinavien, har haft det svært de senere år og er lige nu i knæ i Eliteserien, hvor man blot ligger på en skuffende niendeplads efter 19 runder. De dårlige præstationer kostede da også Kjetil Rekdal jobbet tidligere i sæsonen, og derfor leder Trondheim-klubben altså efter en ny træner.
Og det er her, at den normalt velorienterede avis Adressaavisen nævner de to danske trænere Jacob Friis fra Viborg FF og Kent Nielsen fra Silkeborg IF som mulige emner.
Førstnævnte endte sidste sæson på en flot fjerdeplads i Superligaen trods begrænsede midler, og Rosenborg leder samtidig efter en træner, som spiller 4-3-3 og er angrebsvillig.
Noget af det samme kan siges om Kent Nielsen, der også sættes i spil til jobbet, og også tidligere har været bragt på banen af avisen de gange, Rosenborg har kigget efter en ny cheftræner.
Silkeborg-træneren endte forrige sæson på en imponerende tredjeplads og kommer fra en sæson, hvor midtjyderne vandt et par kampe i Conference League-gruppespillet og endte som nummer ni i Superligaen.
Ifølge Adressaavisen er der i næste uge møde i bestyrelsen i Rosenborg, hvor man vil tale om mulige træneremner og altås forsøge at komme nærmere, hvem der skal overtage ansvaret for Carlo Holse og truppen.
Kent Nielsen har for ikke mange måneder siden forlænget sin aftale med SIF, mens Jacob Friis har stået i spidsen for Viborg FF siden foråret 2022.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
‘Det er ufatteligt imponerende’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER