Peger på danske succestrænere til Rosenborg-job

Det norske medie Adressaavisen peger på to danskere trænere som emner til det ledige job i Rosenborg BK.



De har succes i de danske Superliga-klubber Viborg FF og Silkeborg IF, og præstationerne er også blevet bemærket mod nord, hvor Rosenborg BK lige nu søger en ny cheftræner.

Den norske klub, der er blandt de største i Skandinavien, har haft det svært de senere år og er lige nu i knæ i Eliteserien, hvor man blot ligger på en skuffende niendeplads efter 19 runder. De dårlige præstationer kostede da også Kjetil Rekdal jobbet tidligere i sæsonen, og derfor leder Trondheim-klubben altså efter en ny træner.

Og det er her, at den normalt velorienterede avis Adressaavisen nævner de to danske trænere Jacob Friis fra Viborg FF og Kent Nielsen fra Silkeborg IF som mulige emner.

Førstnævnte endte sidste sæson på en flot fjerdeplads i Superligaen trods begrænsede midler, og Rosenborg leder samtidig efter en træner, som spiller 4-3-3 og er angrebsvillig.

Noget af det samme kan siges om Kent Nielsen, der også sættes i spil til jobbet, og også tidligere har været bragt på banen af avisen de gange, Rosenborg har kigget efter en ny cheftræner.

Silkeborg-træneren endte forrige sæson på en imponerende tredjeplads og kommer fra en sæson, hvor midtjyderne vandt et par kampe i Conference League-gruppespillet og endte som nummer ni i Superligaen.

Ifølge Adressaavisen er der i næste uge møde i bestyrelsen i Rosenborg, hvor man vil tale om mulige træneremner og altås forsøge at komme nærmere, hvem der skal overtage ansvaret for Carlo Holse og truppen.

Kent Nielsen har for ikke mange måneder siden forlænget sin aftale med SIF, mens Jacob Friis har stået i spidsen for Viborg FF siden foråret 2022. 





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Sunderland jagter dansk guldfugl

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Dame N’Doye scorer nyt job

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Tordner mod VM-træner

Interessant melding om VM-profil

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller