De har succes i de danske Superliga-klubber Viborg FF og Silkeborg IF, og præstationerne er også blevet bemærket mod nord, hvor Rosenborg BK lige nu søger en ny cheftræner.
Den norske klub, der er blandt de største i Skandinavien, har haft det svært de senere år og er lige nu i knæ i Eliteserien, hvor man blot ligger på en skuffende niendeplads efter 19 runder. De dårlige præstationer kostede da også Kjetil Rekdal jobbet tidligere i sæsonen, og derfor leder Trondheim-klubben altså efter en ny træner.
Og det er her, at den normalt velorienterede avis Adressaavisen nævner de to danske trænere Jacob Friis fra Viborg FF og Kent Nielsen fra Silkeborg IF som mulige emner.
Førstnævnte endte sidste sæson på en flot fjerdeplads i Superligaen trods begrænsede midler, og Rosenborg leder samtidig efter en træner, som spiller 4-3-3 og er angrebsvillig.
Noget af det samme kan siges om Kent Nielsen, der også sættes i spil til jobbet, og også tidligere har været bragt på banen af avisen de gange, Rosenborg har kigget efter en ny cheftræner.
Silkeborg-træneren endte forrige sæson på en imponerende tredjeplads og kommer fra en sæson, hvor midtjyderne vandt et par kampe i Conference League-gruppespillet og endte som nummer ni i Superligaen.
Ifølge Adressaavisen er der i næste uge møde i bestyrelsen i Rosenborg, hvor man vil tale om mulige træneremner og altås forsøge at komme nærmere, hvem der skal overtage ansvaret for Carlo Holse og truppen.
Kent Nielsen har for ikke mange måneder siden forlænget sin aftale med SIF, mens Jacob Friis har stået i spidsen for Viborg FF siden foråret 2022.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
LIVE
Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
INTERVIEW