Peger på danske succestrænere til Rosenborg-job

Det norske medie Adressaavisen peger på to danskere trænere som emner til det ledige job i Rosenborg BK.



De har succes i de danske Superliga-klubber Viborg FF og Silkeborg IF, og præstationerne er også blevet bemærket mod nord, hvor Rosenborg BK lige nu søger en ny cheftræner.

Den norske klub, der er blandt de største i Skandinavien, har haft det svært de senere år og er lige nu i knæ i Eliteserien, hvor man blot ligger på en skuffende niendeplads efter 19 runder. De dårlige præstationer kostede da også Kjetil Rekdal jobbet tidligere i sæsonen, og derfor leder Trondheim-klubben altså efter en ny træner.

Og det er her, at den normalt velorienterede avis Adressaavisen nævner de to danske trænere Jacob Friis fra Viborg FF og Kent Nielsen fra Silkeborg IF som mulige emner.

Førstnævnte endte sidste sæson på en flot fjerdeplads i Superligaen trods begrænsede midler, og Rosenborg leder samtidig efter en træner, som spiller 4-3-3 og er angrebsvillig.

Noget af det samme kan siges om Kent Nielsen, der også sættes i spil til jobbet, og også tidligere har været bragt på banen af avisen de gange, Rosenborg har kigget efter en ny cheftræner.

Silkeborg-træneren endte forrige sæson på en imponerende tredjeplads og kommer fra en sæson, hvor midtjyderne vandt et par kampe i Conference League-gruppespillet og endte som nummer ni i Superligaen.

Ifølge Adressaavisen er der i næste uge møde i bestyrelsen i Rosenborg, hvor man vil tale om mulige træneremner og altås forsøge at komme nærmere, hvem der skal overtage ansvaret for Carlo Holse og truppen.

Kent Nielsen har for ikke mange måneder siden forlænget sin aftale med SIF, mens Jacob Friis har stået i spidsen for Viborg FF siden foråret 2022. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Premier League-klub går all-in

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’