Publikum råbte røveri: Nu er Åge Hareide rasende

Den tidligere danske landstræner har fået en pointmæssigt godkendt start, men han var alligevel rasende efter 2-2-opgøret mod Bodø/Glimt søndag.



Danske Carlo Holse kom på tavlen for Rosenborg søndag, men det var ikke nok mod Bodø/Glimt. Rosenborg kom dog hjem med et enkelt point og kan se tilbage på en godkendt sæsonstart, der har budt på fem point i tre kampe.

Det endte 2-2, da Rosenborg gæstede de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, men det var hjemmeholdets fans ikke tilfredse med og råbte efter opgøret blandt andet “røveri”. Det råbte de formentlig, da Rosenborg udlignede med to minutter igen af opgøret.

Efter en hård norsk nedlukning var der 600 tilskuere på stadion, og dem kunne den tidligere danske landstræner Åge Hareide høre. Rosenborg-træneren var sur over fansene efter opgøret.

– Nu skal jeg fortælle dig en ting. De råber så meget grimt fra tribunerne, at røveri er det bedste, de kunne sige. Det var en forfærdelig fanskare her. Der er så få, at vi hører alt, hvad de siger. Det klæder ikke bodøvøringerne at være sådan, siger Åge Hareide til avisen Nordland.

Hareide ville ikke konkret ud med, hvad det var, der blev sagt, som bragte ham i det røde felt, men han forklarede:

– Jeg er træt af at høre på det. Klubben har brug for at tage fat i dem og få dem til at stoppe med at råbe. De kan råbe ad os, men de skulle hellere støtte deres eget hold. Jeg kan ikke lide det, og jeg er sur over det.

Rosenborg ligger aktuelt nummer tre i den bedste norske række.

Klubben møder bundholdet Brann på hjemmebane i næste runde.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spændende melding

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?