Publikum råbte røveri: Nu er Åge Hareide rasende

Den tidligere danske landstræner har fået en pointmæssigt godkendt start, men han var alligevel rasende efter 2-2-opgøret mod Bodø/Glimt søndag.



Danske Carlo Holse kom på tavlen for Rosenborg søndag, men det var ikke nok mod Bodø/Glimt. Rosenborg kom dog hjem med et enkelt point og kan se tilbage på en godkendt sæsonstart, der har budt på fem point i tre kampe.

Det endte 2-2, da Rosenborg gæstede de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, men det var hjemmeholdets fans ikke tilfredse med og råbte efter opgøret blandt andet “røveri”. Det råbte de formentlig, da Rosenborg udlignede med to minutter igen af opgøret.

Efter en hård norsk nedlukning var der 600 tilskuere på stadion, og dem kunne den tidligere danske landstræner Åge Hareide høre. Rosenborg-træneren var sur over fansene efter opgøret.

– Nu skal jeg fortælle dig en ting. De råber så meget grimt fra tribunerne, at røveri er det bedste, de kunne sige. Det var en forfærdelig fanskare her. Der er så få, at vi hører alt, hvad de siger. Det klæder ikke bodøvøringerne at være sådan, siger Åge Hareide til avisen Nordland.

Hareide ville ikke konkret ud med, hvad det var, der blev sagt, som bragte ham i det røde felt, men han forklarede:

– Jeg er træt af at høre på det. Klubben har brug for at tage fat i dem og få dem til at stoppe med at råbe. De kan råbe ad os, men de skulle hellere støtte deres eget hold. Jeg kan ikke lide det, og jeg er sur over det.

Rosenborg ligger aktuelt nummer tre i den bedste norske række.

Klubben møder bundholdet Brann på hjemmebane i næste runde.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort