Publikum råbte røveri: Nu er Åge Hareide rasende

Den tidligere danske landstræner har fået en pointmæssigt godkendt start, men han var alligevel rasende efter 2-2-opgøret mod Bodø/Glimt søndag.



Danske Carlo Holse kom på tavlen for Rosenborg søndag, men det var ikke nok mod Bodø/Glimt. Rosenborg kom dog hjem med et enkelt point og kan se tilbage på en godkendt sæsonstart, der har budt på fem point i tre kampe.

Det endte 2-2, da Rosenborg gæstede de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, men det var hjemmeholdets fans ikke tilfredse med og råbte efter opgøret blandt andet “røveri”. Det råbte de formentlig, da Rosenborg udlignede med to minutter igen af opgøret.

Efter en hård norsk nedlukning var der 600 tilskuere på stadion, og dem kunne den tidligere danske landstræner Åge Hareide høre. Rosenborg-træneren var sur over fansene efter opgøret.

– Nu skal jeg fortælle dig en ting. De råber så meget grimt fra tribunerne, at røveri er det bedste, de kunne sige. Det var en forfærdelig fanskare her. Der er så få, at vi hører alt, hvad de siger. Det klæder ikke bodøvøringerne at være sådan, siger Åge Hareide til avisen Nordland.

Hareide ville ikke konkret ud med, hvad det var, der blev sagt, som bragte ham i det røde felt, men han forklarede:

– Jeg er træt af at høre på det. Klubben har brug for at tage fat i dem og få dem til at stoppe med at råbe. De kan råbe ad os, men de skulle hellere støtte deres eget hold. Jeg kan ikke lide det, og jeg er sur over det.

Rosenborg ligger aktuelt nummer tre i den bedste norske række.

Klubben møder bundholdet Brann på hjemmebane i næste runde.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’