Publikum råbte røveri: Nu er Åge Hareide rasende

Den tidligere danske landstræner har fået en pointmæssigt godkendt start, men han var alligevel rasende efter 2-2-opgøret mod Bodø/Glimt søndag.



Danske Carlo Holse kom på tavlen for Rosenborg søndag, men det var ikke nok mod Bodø/Glimt. Rosenborg kom dog hjem med et enkelt point og kan se tilbage på en godkendt sæsonstart, der har budt på fem point i tre kampe.

Det endte 2-2, da Rosenborg gæstede de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, men det var hjemmeholdets fans ikke tilfredse med og råbte efter opgøret blandt andet “røveri”. Det råbte de formentlig, da Rosenborg udlignede med to minutter igen af opgøret.

Efter en hård norsk nedlukning var der 600 tilskuere på stadion, og dem kunne den tidligere danske landstræner Åge Hareide høre. Rosenborg-træneren var sur over fansene efter opgøret.

– Nu skal jeg fortælle dig en ting. De råber så meget grimt fra tribunerne, at røveri er det bedste, de kunne sige. Det var en forfærdelig fanskare her. Der er så få, at vi hører alt, hvad de siger. Det klæder ikke bodøvøringerne at være sådan, siger Åge Hareide til avisen Nordland.

Hareide ville ikke konkret ud med, hvad det var, der blev sagt, som bragte ham i det røde felt, men han forklarede:

– Jeg er træt af at høre på det. Klubben har brug for at tage fat i dem og få dem til at stoppe med at råbe. De kan råbe ad os, men de skulle hellere støtte deres eget hold. Jeg kan ikke lide det, og jeg er sur over det.

Rosenborg ligger aktuelt nummer tre i den bedste norske række.

Klubben møder bundholdet Brann på hjemmebane i næste runde.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt