Rasende Åge Hareide boykotter norsk medie

Åge Hareide nægter at tale med stort norsk medie.



Den norske lokalavis Adresseavisen dækker Rosenborg tæt, men mediet får sværere ved at tale med storklubbens cheftræner Åge Hareide fremadrettet.

Han har nemlig boykottet en af avisens journalister.

Det fortalte den tidligere danske landstræner til de øvrige norske medier tirsdag aften efter Rosenborgs 0-0-kamp mod Sandefjord.

Læs også:Officielt: Mæhle er på plads i Champions League-klub

– Det er fordi, at Adresseavisen skriver en del ting, som ikke i nærheden af sandheden, siger Hareide og tilføjer:

– Det handler blandt andet om Markus Henriksens løn, som de skriver helt forkert om. Det skal korrigeres. Og når Tore Reginiussen får besked af klubben om, at vi ikke kan satse på ham mere, tweeter en af avisens journalister privat om, at afgørelsen blev taget bag hans ryg.

Åge Hareide fastslår, at det drejer sig om én specifik journalist fra avisen, som han mener mikser private holdninger og journalistik sammen. 

Læs også:Færdige i Norge: To tidligere Superliga-spillere kan nu hentes gratis

– Jeg vil have klarhed over, om de er journalister eller fans. Det er det hele. Vi stiller op hele tiden, men hvis journalister tager noget ud, som ikke er korrekt, og skriver det i avisen, så må vi sige fra, siger han.

– Det er vigtigt for mig at vide, om journalisten har én mening på Twitter og en anden mening i avisen. Det er vigtigt for mig at vide, for det handler om integritet og om at forholde sig til sandhed og fakta. Jeg kan godt lide journalister, som forholder sig til fakta. Hvis de ikke gør det, får de med mig at bestille. Hvis de har deres egne meninger, skal de ikke interviewe mig. Så skriver de bare, hvad de vil. Hvad er ideen med at interviewe mig, hvis journalisten skriver noget andet?

Charlotte Sundberg, der er sportsredaktør på Adresseavisen, kalder det “svært uheldigt”, at Åge Hareide ikke vil interviewes af én af mediets journalister. Som modsvar på kritikken fra Åge Hareide fastslår hun, at journalister på Adresseavisen – som alle andre – har ytringsfrihed på sociale medier.

Åge Hareide har været Rosenborg-træner i fire måneder. 

Læs også:“Dansk magiker” nomineret til årets spiller i Norge
Læs også:Åge Hareide sur på sin egen spiller: På kanten af, hvad jeg tolererer
Læs også:Hareide raser: Det er helt sindssygt – jeg er så træt af norske dommere




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kalder tronskifte i Danmark

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen