Åge Hareide har været cheftræner i Rosenborg i tre måneder, og det har ikke været helt nemme måneder for den tidligere danske landstræner.
Torsdag vandt Rosenborg 1-0 over Mjøndalen takket være en scoring i femte minuts overtid, og dermed fik Trondheim-klubben oprejsning efter fire nederlag i træk i Eliteserien. At Rosenborg taber fire ligakampe i træk er uhørt.
Det er da heller ikke alle internt i Rosenborg, der er helt tilfredse med Åge Hareide. Offensivspilleren Pal André Helland, der har været i Rosenborg siden 2013, kritiserede tidligere på ugen sin træner i et interview med Adresseavisen.
– En topklub bør have sin egen spillestil. På det punkt halter vi efter Bodø/Glimt, Molde og Vålerenga lige nu. Det bliver den største opgave i 2021. Glimt har en trup, der på papiret er svagere end vores, men de har tydelige roller på banen og tydelige krav til hver enkelt rolle. De ved, hvad de kan og forventer af hinanden. Der, føler jeg, at vi halter ganske langt efter. Måden, vi skaber chancer på, er lidt tilfældig, sagde Helland til avisen.
Læs også:Rivalfans går sammen om forslag: Vil have Folketinget til at reagere
Åge Hareide er naturligvis blevet konfronteret med kritikken fra den mangeårige Rosenborg-spiller, og han er ikke tilfreds med Pal André Helland.
– Jeg ved ikke, hvad han mener med det. Jeg synes hellere, han bør tale med mig om det i stedet for med pressen. Det her er på kanten af, hvad jeg tolererer, siger Hareide til Adresseavisen.
Pål Andre Helland har været meget skadet under Åge Hareides tid i Rosenborg, og han mener derfor ikke, at han bør udtale sig, som han gør.
– Man kan sagtens tale om en tydelig spillestil, men det er trættende, når spillere, som ryger ind og ud af sygehuset, taler om, hvordan tingene bør være, siger Hareide.
Læs også:Uforstående fanklub blander sig i FCK-debat: Find et alternativ
Åge Hareide vil nu trække Pål André Helland til side, så de kan få talt tingene igennem. Spilleren fastslår, at det aldrig var hans hensigt at hænge Hareide ud.
– Jeg ser frem til en god snak og en diskussion om fodbold. Hvis jeg gik over grænsen, beklager jeg, siger Helland og tilføjer med et glimt i øjet:
– I fremtiden, når jeg er skadet, bør jeg måske bare holde min kæft og blive på sygehuset.
Pål Andre Helland var ikke med i torsdagens 1-0-sejr over Mjøndalen.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:Ekspert forklarer udvandring fra CL-kamp: Det sender et signal
Læs også:Analyse: Helt fair at fyre Jonas Dal, men her er Superligaens store fejl
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
