Åge Hareide sur på sin egen spiller: På kanten af, hvad jeg tolererer

Åge Hareide er irriteret på én af sine egne spillere i Rosenborg.



Åge Hareide har været cheftræner i Rosenborg i tre måneder, og det har ikke været helt nemme måneder for den tidligere danske landstræner.

Torsdag vandt Rosenborg 1-0 over Mjøndalen takket være en scoring i femte minuts overtid, og dermed fik Trondheim-klubben oprejsning efter fire nederlag i træk i Eliteserien. At Rosenborg taber fire ligakampe i træk er uhørt.

Det er da heller ikke alle internt i Rosenborg, der er helt tilfredse med Åge Hareide. Offensivspilleren Pal André Helland, der har været i Rosenborg siden 2013, kritiserede tidligere på ugen sin træner i et interview med Adresseavisen.

– En topklub bør have sin egen spillestil. På det punkt halter vi efter Bodø/Glimt, Molde og Vålerenga lige nu. Det bliver den største opgave i 2021. Glimt har en trup, der på papiret er svagere end vores, men de har tydelige roller på banen og tydelige krav til hver enkelt rolle. De ved, hvad de kan og forventer af hinanden. Der, føler jeg, at vi halter ganske langt efter. Måden, vi skaber chancer på, er lidt tilfældig, sagde Helland til avisen.

Læs også:Rivalfans går sammen om forslag: Vil have Folketinget til at reagere

Åge Hareide er naturligvis blevet konfronteret med kritikken fra den mangeårige Rosenborg-spiller, og han er ikke tilfreds med Pal André Helland.

– Jeg ved ikke, hvad han mener med det. Jeg synes hellere, han bør tale med mig om det i stedet for med pressen. Det her er på kanten af, hvad jeg tolererer, siger Hareide til Adresseavisen.

Pål Andre Helland har været meget skadet under Åge Hareides tid i Rosenborg, og han mener derfor ikke, at han bør udtale sig, som han gør.

– Man kan sagtens tale om en tydelig spillestil, men det er trættende, når spillere, som ryger ind og ud af sygehuset, taler om, hvordan tingene bør være, siger Hareide.

Læs også:Uforstående fanklub blander sig i FCK-debat: Find et alternativ

Åge Hareide vil nu trække Pål André Helland til side, så de kan få talt tingene igennem. Spilleren fastslår, at det aldrig var hans hensigt at hænge Hareide ud.

– Jeg ser frem til en god snak og en diskussion om fodbold. Hvis jeg gik over grænsen, beklager jeg, siger Helland og tilføjer med et glimt i øjet:

– I fremtiden, når jeg er skadet, bør jeg måske bare holde min kæft og blive på sygehuset.

Pål Andre Helland var ikke med i torsdagens 1-0-sejr over Mjøndalen. 

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:Ekspert forklarer udvandring fra CL-kamp: Det sender et signal
Læs også:Analyse: Helt fair at fyre Jonas Dal, men her er Superligaens store fejl




– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Langt hen ad vejen har det været forrygende

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FCM-profil drømmer om Manchester City

De kan være færdige i Brøndby

I svime over Froholdt – får ny hæder

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League