Rawez Lawan klar for klub i den tredjebedste svenske række

Den tidligere Superliga-spiller er skiftet fra Dalkurd til Vasalund i Sverige.



For nylig sagde Rawez Lawan farvel og tak i Dalkurd fra den næstbedste svenske række, men han har ikke stået uden kontrakt længe.

Den tidligere Superliga-svensker har allerede fundet sin nye arbejdsgiver i form af Vasalund i Ettan Norra, der er Sveriges tredjebedste række. Rawez Lawan fik også allerede debut onsdag aften, bekræfter træner Dalibor Savic over for Expressen.

– Han spillede 77 minutter for os. Hans cv og erfaring taler for sig selv, og han er en fantastisk god fodboldspiller. Han er dygtig på bolden, erfaren og har en god spilforståelse. Så er han også en god rollemodel for vores unge spillere, siger træneren.

Sportsdirektøren Chengis Rahman glæder sig også over tilgangen og afslører, at Lawan som minimum spiller resten af året i Vasalund.

– Vi kigger altid efter spillere og fik at vide, at denne mulighed var der. Han syntes selv, at det var spændende, og nu spiller han for os i resten af sæsonen som minimum. Samtidig vil vi gerne takke Dalkurd, der var hjælpsomme, så vi kunne få ham, siger Chengis Rahman til Expressen.

Vasalund har i øjeblikket kurs mod den næstbedste række, Superettan, da de fører Ettan Norra efter 11 spillerunde.

Tidligere i karrieren har den nu 32-årige Rawez Lawan spillet for både AC Horsens og FC Nordsjælland i Superligaen. 168 gange har han optrådt i den bedste danske række med 27 mål og 17 oplæg til følge i perioden fra 2006 til 2012.  







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Colombia – Ghana



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Åbner for sommertransfer