Rekordtransfer – her er prisen på dansk keeper

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger salgsprisen på Jonathan Fischer i omegnen af fire millioner kroner.



Man kan godt forstå, hvis NordicBet Liga-klubben Hobro IK har noget ekstra at glæde sig over i disse dage.

Det er nemlig lykkedes klubben at sælge spillere for flere millioner kroner i løbet af de første uger af januar. Laurs Skjellerup er taget til IFK Göteborg for et beløb på lidt over to millioner kroner, og så er Jonathan Fischer rykket til de norske oprykkere Fredrikstad FF.

En transfer, der i Hobro IK's pressemeddelelse blev beskrevet som et "rekordsalg."

Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet, som nordmændene betaler for 22-årige Jonathan Fischer, i omegnen af fire millioner kroner. Det kan stige yderligere, men det kræver, at Fredrikstad FF leverer over al forventning. Nordjyske har også beskrevet en pris i samme leje.

Tipsbladet kan tilføje, at Hobro IK også har sikret sig en videresalgsklausul på Jonathan Fischer, som ligger i omegnen af 20 procent. Der er med andre ord udsigt til en endnu større gevinst, hvis han slår igennem i norsk fodbold.

Indtil salget af Jonathan Fischer var Mads Hvilsoms skifte til Eintracht Braunschweig tilbage i 2015 Hobros største salg. Her købte tyskerne ham for omkring 3,7 millioner kroner.

227586
Jonathan Fischer har underskrevet en femårig aftale med Fredrikstad FF, hvor han indgår i et målmandsteam sammen med Håvar Grøntvedt Jenssen og Ole Langbråten (Foto: Fredrikstad FF).

Jagter afløser – svensker på besøg
Nu har Jonathan Fischer sat nye standarder for, hvad en klub som Hobro kan sælge for, hvilket selvsagt vækker glæde i klubben både nu og på den lange bane, omend man mister en af sine største profiler.

Han skal selvsagt afløses, og det er Hobro også i gang med, hvor man arbejder med flere kandidater. Hobro er dog i en gunstig position, da Jonathan Fischer røg med lang tid tilbage af transfervinduet, hvilket vil sige, at der er god tid til at finde en afløser.

Her arbejder man i Hobro i flere spor og skal blandt andet have svenske Alexander Nilsson på prøve i den kommende uge. Han har senest været i Jönköpings Södra IF, men står nu uden kontrakt. Han er 26 år gammel og har tidligere spillet Allsvenskan-fodbold for Helsingborgs IF.

Hobro IK arbejder også med andre emner, hvor klubbens tidligere målmand Adrian Kappenberger godt kan gå hen og blive en mulighed, hvis andre prioriteter glipper. Han sidder lige nu på bænken i Hvidovre bag Filip Djukic.

Noget skal der i hvert fald gøres på målmandsposten, da man også har sagt farvel til reservekeeper William Tønning, der havde kontraktudløb ved årsskiftet. Hobro IK indtager tredjepladsen i NordicBet Ligaen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Magiske Messi slår til igen

De bliver monstersalg til sommer

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Hjulmand og co. taber stort skridt

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Klubboss raser efter skandalescener



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby