Man kan godt forstå, hvis NordicBet Liga-klubben Hobro IK har noget ekstra at glæde sig over i disse dage.
Det er nemlig lykkedes klubben at sælge spillere for flere millioner kroner i løbet af de første uger af januar. Laurs Skjellerup er taget til IFK Göteborg for et beløb på lidt over to millioner kroner, og så er Jonathan Fischer rykket til de norske oprykkere Fredrikstad FF.
En transfer, der i Hobro IK's pressemeddelelse blev beskrevet som et "rekordsalg."
Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet, som nordmændene betaler for 22-årige Jonathan Fischer, i omegnen af fire millioner kroner. Det kan stige yderligere, men det kræver, at Fredrikstad FF leverer over al forventning. Nordjyske har også beskrevet en pris i samme leje.
Tipsbladet kan tilføje, at Hobro IK også har sikret sig en videresalgsklausul på Jonathan Fischer, som ligger i omegnen af 20 procent. Der er med andre ord udsigt til en endnu større gevinst, hvis han slår igennem i norsk fodbold.
Indtil salget af Jonathan Fischer var Mads Hvilsoms skifte til Eintracht Braunschweig tilbage i 2015 Hobros største salg. Her købte tyskerne ham for omkring 3,7 millioner kroner.

Jonathan Fischer har underskrevet en femårig aftale med Fredrikstad FF, hvor han indgår i et målmandsteam sammen med Håvar Grøntvedt Jenssen og Ole Langbråten (Foto: Fredrikstad FF).
Jagter afløser – svensker på besøg
Nu har Jonathan Fischer sat nye standarder for, hvad en klub som Hobro kan sælge for, hvilket selvsagt vækker glæde i klubben både nu og på den lange bane, omend man mister en af sine største profiler.
Han skal selvsagt afløses, og det er Hobro også i gang med, hvor man arbejder med flere kandidater. Hobro er dog i en gunstig position, da Jonathan Fischer røg med lang tid tilbage af transfervinduet, hvilket vil sige, at der er god tid til at finde en afløser.
Her arbejder man i Hobro i flere spor og skal blandt andet have svenske Alexander Nilsson på prøve i den kommende uge. Han har senest været i Jönköpings Södra IF, men står nu uden kontrakt. Han er 26 år gammel og har tidligere spillet Allsvenskan-fodbold for Helsingborgs IF.
Hobro IK arbejder også med andre emner, hvor klubbens tidligere målmand Adrian Kappenberger godt kan gå hen og blive en mulighed, hvis andre prioriteter glipper. Han sidder lige nu på bænken i Hvidovre bag Filip Djukic.
Noget skal der i hvert fald gøres på målmandsposten, da man også har sagt farvel til reservekeeper William Tønning, der havde kontraktudløb ved årsskiftet. Hobro IK indtager tredjepladsen i NordicBet Ligaen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte