Rekordtransfer – her er prisen på dansk keeper

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger salgsprisen på Jonathan Fischer i omegnen af fire millioner kroner.



Man kan godt forstå, hvis NordicBet Liga-klubben Hobro IK har noget ekstra at glæde sig over i disse dage.

Det er nemlig lykkedes klubben at sælge spillere for flere millioner kroner i løbet af de første uger af januar. Laurs Skjellerup er taget til IFK Göteborg for et beløb på lidt over to millioner kroner, og så er Jonathan Fischer rykket til de norske oprykkere Fredrikstad FF.

En transfer, der i Hobro IK's pressemeddelelse blev beskrevet som et "rekordsalg."

Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet, som nordmændene betaler for 22-årige Jonathan Fischer, i omegnen af fire millioner kroner. Det kan stige yderligere, men det kræver, at Fredrikstad FF leverer over al forventning. Nordjyske har også beskrevet en pris i samme leje.

Tipsbladet kan tilføje, at Hobro IK også har sikret sig en videresalgsklausul på Jonathan Fischer, som ligger i omegnen af 20 procent. Der er med andre ord udsigt til en endnu større gevinst, hvis han slår igennem i norsk fodbold.

Indtil salget af Jonathan Fischer var Mads Hvilsoms skifte til Eintracht Braunschweig tilbage i 2015 Hobros største salg. Her købte tyskerne ham for omkring 3,7 millioner kroner.

227586
Jonathan Fischer har underskrevet en femårig aftale med Fredrikstad FF, hvor han indgår i et målmandsteam sammen med Håvar Grøntvedt Jenssen og Ole Langbråten (Foto: Fredrikstad FF).

Jagter afløser – svensker på besøg
Nu har Jonathan Fischer sat nye standarder for, hvad en klub som Hobro kan sælge for, hvilket selvsagt vækker glæde i klubben både nu og på den lange bane, omend man mister en af sine største profiler.

Han skal selvsagt afløses, og det er Hobro også i gang med, hvor man arbejder med flere kandidater. Hobro er dog i en gunstig position, da Jonathan Fischer røg med lang tid tilbage af transfervinduet, hvilket vil sige, at der er god tid til at finde en afløser.

Her arbejder man i Hobro i flere spor og skal blandt andet have svenske Alexander Nilsson på prøve i den kommende uge. Han har senest været i Jönköpings Södra IF, men står nu uden kontrakt. Han er 26 år gammel og har tidligere spillet Allsvenskan-fodbold for Helsingborgs IF.

Hobro IK arbejder også med andre emner, hvor klubbens tidligere målmand Adrian Kappenberger godt kan gå hen og blive en mulighed, hvis andre prioriteter glipper. Han sidder lige nu på bænken i Hvidovre bag Filip Djukic.

Noget skal der i hvert fald gøres på målmandsposten, da man også har sagt farvel til reservekeeper William Tønning, der havde kontraktudløb ved årsskiftet. Hobro IK indtager tredjepladsen i NordicBet Ligaen.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’