Rekordtransfer – her er prisen på dansk keeper

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger salgsprisen på Jonathan Fischer i omegnen af fire millioner kroner.



Man kan godt forstå, hvis NordicBet Liga-klubben Hobro IK har noget ekstra at glæde sig over i disse dage.

Det er nemlig lykkedes klubben at sælge spillere for flere millioner kroner i løbet af de første uger af januar. Laurs Skjellerup er taget til IFK Göteborg for et beløb på lidt over to millioner kroner, og så er Jonathan Fischer rykket til de norske oprykkere Fredrikstad FF.

En transfer, der i Hobro IK's pressemeddelelse blev beskrevet som et "rekordsalg."

Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet, som nordmændene betaler for 22-årige Jonathan Fischer, i omegnen af fire millioner kroner. Det kan stige yderligere, men det kræver, at Fredrikstad FF leverer over al forventning. Nordjyske har også beskrevet en pris i samme leje.

Tipsbladet kan tilføje, at Hobro IK også har sikret sig en videresalgsklausul på Jonathan Fischer, som ligger i omegnen af 20 procent. Der er med andre ord udsigt til en endnu større gevinst, hvis han slår igennem i norsk fodbold.

Indtil salget af Jonathan Fischer var Mads Hvilsoms skifte til Eintracht Braunschweig tilbage i 2015 Hobros største salg. Her købte tyskerne ham for omkring 3,7 millioner kroner.

227586
Jonathan Fischer har underskrevet en femårig aftale med Fredrikstad FF, hvor han indgår i et målmandsteam sammen med Håvar Grøntvedt Jenssen og Ole Langbråten (Foto: Fredrikstad FF).

Jagter afløser – svensker på besøg
Nu har Jonathan Fischer sat nye standarder for, hvad en klub som Hobro kan sælge for, hvilket selvsagt vækker glæde i klubben både nu og på den lange bane, omend man mister en af sine største profiler.

Han skal selvsagt afløses, og det er Hobro også i gang med, hvor man arbejder med flere kandidater. Hobro er dog i en gunstig position, da Jonathan Fischer røg med lang tid tilbage af transfervinduet, hvilket vil sige, at der er god tid til at finde en afløser.

Her arbejder man i Hobro i flere spor og skal blandt andet have svenske Alexander Nilsson på prøve i den kommende uge. Han har senest været i Jönköpings Södra IF, men står nu uden kontrakt. Han er 26 år gammel og har tidligere spillet Allsvenskan-fodbold for Helsingborgs IF.

Hobro IK arbejder også med andre emner, hvor klubbens tidligere målmand Adrian Kappenberger godt kan gå hen og blive en mulighed, hvis andre prioriteter glipper. Han sidder lige nu på bænken i Hvidovre bag Filip Djukic.

Noget skal der i hvert fald gøres på målmandsposten, da man også har sagt farvel til reservekeeper William Tønning, der havde kontraktudløb ved årsskiftet. Hobro IK indtager tredjepladsen i NordicBet Ligaen.





TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

FCK afværger historisk nederlag

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Stort slag for FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

OB – FC København

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Alexander Lind revser Superliga-profil

Cooper afslører: Han starter inde

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil overvejer karrierestop

Tottenham Hotspur – Arsenal

Bo Svensson i spil til stort job

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tidligere FCK-talent skifter

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann