Rekordtransfer – her er prisen på dansk keeper

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger salgsprisen på Jonathan Fischer i omegnen af fire millioner kroner.



Man kan godt forstå, hvis NordicBet Liga-klubben Hobro IK har noget ekstra at glæde sig over i disse dage.

Det er nemlig lykkedes klubben at sælge spillere for flere millioner kroner i løbet af de første uger af januar. Laurs Skjellerup er taget til IFK Göteborg for et beløb på lidt over to millioner kroner, og så er Jonathan Fischer rykket til de norske oprykkere Fredrikstad FF.

En transfer, der i Hobro IK's pressemeddelelse blev beskrevet som et "rekordsalg."

Ifølge Tipsbladets oplysninger er beløbet, som nordmændene betaler for 22-årige Jonathan Fischer, i omegnen af fire millioner kroner. Det kan stige yderligere, men det kræver, at Fredrikstad FF leverer over al forventning. Nordjyske har også beskrevet en pris i samme leje.

Tipsbladet kan tilføje, at Hobro IK også har sikret sig en videresalgsklausul på Jonathan Fischer, som ligger i omegnen af 20 procent. Der er med andre ord udsigt til en endnu større gevinst, hvis han slår igennem i norsk fodbold.

Indtil salget af Jonathan Fischer var Mads Hvilsoms skifte til Eintracht Braunschweig tilbage i 2015 Hobros største salg. Her købte tyskerne ham for omkring 3,7 millioner kroner.

227586
Jonathan Fischer har underskrevet en femårig aftale med Fredrikstad FF, hvor han indgår i et målmandsteam sammen med Håvar Grøntvedt Jenssen og Ole Langbråten (Foto: Fredrikstad FF).

Jagter afløser – svensker på besøg
Nu har Jonathan Fischer sat nye standarder for, hvad en klub som Hobro kan sælge for, hvilket selvsagt vækker glæde i klubben både nu og på den lange bane, omend man mister en af sine største profiler.

Han skal selvsagt afløses, og det er Hobro også i gang med, hvor man arbejder med flere kandidater. Hobro er dog i en gunstig position, da Jonathan Fischer røg med lang tid tilbage af transfervinduet, hvilket vil sige, at der er god tid til at finde en afløser.

Her arbejder man i Hobro i flere spor og skal blandt andet have svenske Alexander Nilsson på prøve i den kommende uge. Han har senest været i Jönköpings Södra IF, men står nu uden kontrakt. Han er 26 år gammel og har tidligere spillet Allsvenskan-fodbold for Helsingborgs IF.

Hobro IK arbejder også med andre emner, hvor klubbens tidligere målmand Adrian Kappenberger godt kan gå hen og blive en mulighed, hvis andre prioriteter glipper. Han sidder lige nu på bænken i Hvidovre bag Filip Djukic.

Noget skal der i hvert fald gøres på målmandsposten, da man også har sagt farvel til reservekeeper William Tønning, der havde kontraktudløb ved årsskiftet. Hobro IK indtager tredjepladsen i NordicBet Ligaen.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

John Stones tager sydpå

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland er ude

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool