Riddersholms VAR-undren: Det er klassisk svensk

Når det kommer til VAR-afstemninger i svensk fodbold, så har Glen Riddersholm lidt svært ved at forstå fremgangsmåden.



I svensk fodbold kører spørgsmålet om, hvorvidt de skal have VAR indført. Senest har klubberne ved et kickoff-møde forud for deres sæson haft en afstemning, hvor det viste sig, at 30 procent var imod.

Det særlige her, at det var en anonym afstemning, og det var den danske IFK Norrköping-cheftræner Glen Riddersholm bestemt ikke imponeret over. Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen.

– Det var interessant at se, hvor mange, der går ind for VAR. Jeg er overrasket over, at man ikke vil stå inde for det. De vil ikke sige det. Men når det er en afstemning, så tør  man trykke på en knap. Det er klassisk svensk, fortæller Riddersholm og fortsætter:

– Man skal ikke være så bange for at tale om, hvad man synes. Så kommer der en beslutning, og må man acceptere den. Men vi skal ikke være bange for at stå op for, hvad vi mener. Der savner jeg mod, fortæller den danske træner.

Selv peger han på, at han går ind for VAR, og at det også var sådan i en pokal-kvartfinale omd Häcken, at hvis der havde været VAR, så havde de måske vundet den. Og så har han et andet argument for at få video-dommersystemet indført.

– Men for fanden, hvor mange gange sker det på en sæson, at man jubler over et mål, som bliver annulleret? Med VAR kommer du til at fejre det to gange. Én gang når et mål scores, og én gang, når VAR godkender målet. Det er kun positivt, siger Riddersholm.

Glen Riddersholm har også været på rov hos rivalerne i ligaen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Tottenham henter Liverpool-profil

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: FC København jagter Michael Parker

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’