Riddersholms VAR-undren: Det er klassisk svensk

Når det kommer til VAR-afstemninger i svensk fodbold, så har Glen Riddersholm lidt svært ved at forstå fremgangsmåden.



I svensk fodbold kører spørgsmålet om, hvorvidt de skal have VAR indført. Senest har klubberne ved et kickoff-møde forud for deres sæson haft en afstemning, hvor det viste sig, at 30 procent var imod.

Det særlige her, at det var en anonym afstemning, og det var den danske IFK Norrköping-cheftræner Glen Riddersholm bestemt ikke imponeret over. Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen.

– Det var interessant at se, hvor mange, der går ind for VAR. Jeg er overrasket over, at man ikke vil stå inde for det. De vil ikke sige det. Men når det er en afstemning, så tør  man trykke på en knap. Det er klassisk svensk, fortæller Riddersholm og fortsætter:

– Man skal ikke være så bange for at tale om, hvad man synes. Så kommer der en beslutning, og må man acceptere den. Men vi skal ikke være bange for at stå op for, hvad vi mener. Der savner jeg mod, fortæller den danske træner.

Selv peger han på, at han går ind for VAR, og at det også var sådan i en pokal-kvartfinale omd Häcken, at hvis der havde været VAR, så havde de måske vundet den. Og så har han et andet argument for at få video-dommersystemet indført.

– Men for fanden, hvor mange gange sker det på en sæson, at man jubler over et mål, som bliver annulleret? Med VAR kommer du til at fejre det to gange. Én gang når et mål scores, og én gang, når VAR godkender målet. Det er kun positivt, siger Riddersholm.

Glen Riddersholm har også været på rov hos rivalerne i ligaen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Paraguay – Australien

Kap Verde – Saudi-Arabien

De er enige med Mathias Jensen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Egypten – Iran

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb