Riddersholms VAR-undren: Det er klassisk svensk

Når det kommer til VAR-afstemninger i svensk fodbold, så har Glen Riddersholm lidt svært ved at forstå fremgangsmåden.



I svensk fodbold kører spørgsmålet om, hvorvidt de skal have VAR indført. Senest har klubberne ved et kickoff-møde forud for deres sæson haft en afstemning, hvor det viste sig, at 30 procent var imod.

Det særlige her, at det var en anonym afstemning, og det var den danske IFK Norrköping-cheftræner Glen Riddersholm bestemt ikke imponeret over. Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen.

– Det var interessant at se, hvor mange, der går ind for VAR. Jeg er overrasket over, at man ikke vil stå inde for det. De vil ikke sige det. Men når det er en afstemning, så tør  man trykke på en knap. Det er klassisk svensk, fortæller Riddersholm og fortsætter:

– Man skal ikke være så bange for at tale om, hvad man synes. Så kommer der en beslutning, og må man acceptere den. Men vi skal ikke være bange for at stå op for, hvad vi mener. Der savner jeg mod, fortæller den danske træner.

Selv peger han på, at han går ind for VAR, og at det også var sådan i en pokal-kvartfinale omd Häcken, at hvis der havde været VAR, så havde de måske vundet den. Og så har han et andet argument for at få video-dommersystemet indført.

– Men for fanden, hvor mange gange sker det på en sæson, at man jubler over et mål, som bliver annulleret? Med VAR kommer du til at fejre det to gange. Én gang når et mål scores, og én gang, når VAR godkender målet. Det er kun positivt, siger Riddersholm.

Glen Riddersholm har også været på rov hos rivalerne i ligaen. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF