Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?
Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.
– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.
Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.
– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.
IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.
– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.
Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Argentina – Egypten
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT