Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?
Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.
– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.
Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.
– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.
IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.
– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.
Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
RØVEN I KLASKEHØJDE