Riddersholms “forsvundne” angriber er dukket op

Den "forsvundne" svenske angriber Emil Roback giver lyd fra sig.



Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?

Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.

– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.

Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.

– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.

IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.

– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.

Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson. 



Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Forhandler med Pione Sisto

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Vildt skifte i Superligaen?

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

OB-boss med spændende transferbesked

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Zorniger kommer med klar besked

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Snupper niende pris som årets danske spiller

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur