Riddersholms “forsvundne” angriber er dukket op

Den "forsvundne" svenske angriber Emil Roback giver lyd fra sig.



Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?

Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.

– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.

Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.

– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.

IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.

– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.

Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson. 





Han er IKKE i spil


Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Han er IKKE i spil

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Her er AGF’s transferplaner

– Lidt af en bombe

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘En af sæsonens bedste transfers’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Medier i svime: Den bedste!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Brøndby bekræfter salg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo