Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?
Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.
– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.
Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.
– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.
IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.
– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.
Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Frederiksen renser ud
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED