Glen Riddersholms svenske klub IFK Norrköping bragte tidligere på ugen en efterlysning – hvor er Emil Roback?
Den 20-årige angriber, der har en fortid i FC Nordsjælland, tørner til dagligt ud for IFK Norrköping, men de seneste to uger har Emil Roback ikke været at finde på træningsbanen i den svenske klub, der ikke vidste, hvor han befandt sig.
– Jeg ringede senest til ham i dag (tirsdag) og sendte en SMS. Jeg skrev i går (mandag, red.). Intet svar. Jeg vil gerne vide, om han er okay. Det er bekymrende, at vi ikke kan få fat i ham, men jeg ved ikke, hvad vi ellers kan gøre. Jeg har siddet sammen med ham mange gange, men det er svært at komme igennem til ham, fortalte sportsidrektør Tony Martinsson til Norrköpings Tidende.
Nu er Emil Roback heldigvis dukket op i god behold, og over for Sportbladet begrunder angriberen fraværet med sit mentale helbred.
– Jeg har ikke haft det specielt godt på det seneste – jeg har haft det meget dårligt. Jeg har været fraværende for næsten alle bortset fra min familie. Jeg følte bare ikke, at mit hoved var det rigtige sted. Jeg ved selvfølgelig godt, at det (at blive væk fra træningen, red.) ikke var det bedste, jeg kunne gøre, men nu skete det, siger Roback i interviewet med den svenske avis.
IFK Norrköping-spillerens fravær har trukket overskrifter i flere lande, og det ærgrer hovedpersonen, der ikke kan genkende, at han har leget gemmeleg med sin arbejdsgiver.
– Udadtil ser det ud som om, at jeg har været forsvundet, og det har jeg ikke. Jeg har bare ikke været i klubben. Mange har kontaktet mig, og nogle har endda troet, at jeg var blevet kidnappet, lyder det fra Roback, der konstaterer, at han formentlig har været ramt af en depression, men at han har det bedre nu.
Emil Roback er ejet af selveste AC Milan, men udlejet til IFK Norrköping, hvor Glen Riddersholm kun har givet ham en halv times spilletid i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER