Søren Rieks er ikke længere en vårhare, og han nærmer sig da også de 37 år. Ikke desto mindre fik han forlænget sin kontrakt med den svenske storklub Malmö med et enkelt år, så den nu udløber til jul.
Selv har han da også gjort sig tanker om, hvad der skal ske efter karrieren. Det fortæller han i et interview med Expressen.
Her slår han fast, at han godt kan se sig selv som træner, og han har da også allerede fundet en ny drivkraft i det daglige, hvor han skubber på ved de unge spillere i Skåne-klubben.
– Man får lov til at være med til at pushe dem, så de ikke er tilfredse bare fordi de har fået en A-lagskontrakt i Malmö. Der er så meget mere. Man skal hele tiden være sulten, selv til træning, siger han og understreger, at de unge spillere lytter til ham.
Det er dog ikke nemt lige nu at tage skridtet hen mod det at blive træner, forklarer Rieks.
– Det er svært at tage trænerlicensen samtidig med, at du er aktiv. Men absolut, planen er at begynde med det efter karrieren. Jeg har ikke helt besluttet, hvad jeg vil gøre, men lige nu synes jeg, det er sjovt at se unge spillere udvikle sig. Arbejdet med unge spillere er interessant, siger han og fortsætter:
– I dag – hvor fodbolden er på vej hen – nu er det vigtigste i klubberne at få unge spillere igennem for at sælge dem. Klubberne har brug for det, fortæller Rieks.
Desuden kan han godt se, at det kan blive hans sidste år som professionel, og hvis det kan blive som han ønsker, så bliver det en fed sæson.
– Hvis jeg kunne kopiere sidste år, ville det være optimalt. Endnu en titel, forhåbentlig Champions League-gruppespil. Det er målet. Så, næsten en copy-paste på sidste år. Stort set ingen skade heller. Så ville jeg føle mig ret tilfreds, siger Søren Rieks.
Rieks har i en lang årrække spillet i svensk fodbold. Først for IFK Göteborg og siden for Malmö, og det er i alt blevet til 231 kampe i Allsvenskan med 56 mål og 38 assister til følge.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED