Søren Rieks er ikke længere en vårhare, og han nærmer sig da også de 37 år. Ikke desto mindre fik han forlænget sin kontrakt med den svenske storklub Malmö med et enkelt år, så den nu udløber til jul.
Selv har han da også gjort sig tanker om, hvad der skal ske efter karrieren. Det fortæller han i et interview med Expressen.
Her slår han fast, at han godt kan se sig selv som træner, og han har da også allerede fundet en ny drivkraft i det daglige, hvor han skubber på ved de unge spillere i Skåne-klubben.
– Man får lov til at være med til at pushe dem, så de ikke er tilfredse bare fordi de har fået en A-lagskontrakt i Malmö. Der er så meget mere. Man skal hele tiden være sulten, selv til træning, siger han og understreger, at de unge spillere lytter til ham.
Det er dog ikke nemt lige nu at tage skridtet hen mod det at blive træner, forklarer Rieks.
– Det er svært at tage trænerlicensen samtidig med, at du er aktiv. Men absolut, planen er at begynde med det efter karrieren. Jeg har ikke helt besluttet, hvad jeg vil gøre, men lige nu synes jeg, det er sjovt at se unge spillere udvikle sig. Arbejdet med unge spillere er interessant, siger han og fortsætter:
– I dag – hvor fodbolden er på vej hen – nu er det vigtigste i klubberne at få unge spillere igennem for at sælge dem. Klubberne har brug for det, fortæller Rieks.
Desuden kan han godt se, at det kan blive hans sidste år som professionel, og hvis det kan blive som han ønsker, så bliver det en fed sæson.
– Hvis jeg kunne kopiere sidste år, ville det være optimalt. Endnu en titel, forhåbentlig Champions League-gruppespil. Det er målet. Så, næsten en copy-paste på sidste år. Stort set ingen skade heller. Så ville jeg føle mig ret tilfreds, siger Søren Rieks.
Rieks har i en lang årrække spillet i svensk fodbold. Først for IFK Göteborg og siden for Malmö, og det er i alt blevet til 231 kampe i Allsvenskan med 56 mål og 38 assister til følge.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT