Søren Rieks er ikke længere en vårhare, og han nærmer sig da også de 37 år. Ikke desto mindre fik han forlænget sin kontrakt med den svenske storklub Malmö med et enkelt år, så den nu udløber til jul.
Selv har han da også gjort sig tanker om, hvad der skal ske efter karrieren. Det fortæller han i et interview med Expressen.
Her slår han fast, at han godt kan se sig selv som træner, og han har da også allerede fundet en ny drivkraft i det daglige, hvor han skubber på ved de unge spillere i Skåne-klubben.
– Man får lov til at være med til at pushe dem, så de ikke er tilfredse bare fordi de har fået en A-lagskontrakt i Malmö. Der er så meget mere. Man skal hele tiden være sulten, selv til træning, siger han og understreger, at de unge spillere lytter til ham.
Det er dog ikke nemt lige nu at tage skridtet hen mod det at blive træner, forklarer Rieks.
– Det er svært at tage trænerlicensen samtidig med, at du er aktiv. Men absolut, planen er at begynde med det efter karrieren. Jeg har ikke helt besluttet, hvad jeg vil gøre, men lige nu synes jeg, det er sjovt at se unge spillere udvikle sig. Arbejdet med unge spillere er interessant, siger han og fortsætter:
– I dag – hvor fodbolden er på vej hen – nu er det vigtigste i klubberne at få unge spillere igennem for at sælge dem. Klubberne har brug for det, fortæller Rieks.
Desuden kan han godt se, at det kan blive hans sidste år som professionel, og hvis det kan blive som han ønsker, så bliver det en fed sæson.
– Hvis jeg kunne kopiere sidste år, ville det være optimalt. Endnu en titel, forhåbentlig Champions League-gruppespil. Det er målet. Så, næsten en copy-paste på sidste år. Stort set ingen skade heller. Så ville jeg føle mig ret tilfreds, siger Søren Rieks.
Rieks har i en lang årrække spillet i svensk fodbold. Først for IFK Göteborg og siden for Malmö, og det er i alt blevet til 231 kampe i Allsvenskan med 56 mål og 38 assister til følge.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Argentina – Østrig
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE