Rosenborg ser på flere danskere

Rosenborg har stor succes med sine tre danskere, og de kigger hele tiden på nye emner fra Superligaen, fordi danskerne ved, hvordan klubben vil spille.



Det hele startede med Kris Stadsgaard. Det blev fulgt op af Jim Larsen og et indkøb af Peter Ankersen, der har vist i Esbjerg, at han har kvaliteterne, men ikke slog til i Rosenborg. I vinter hentede sportschef Erik Hoftun, chefscout Stig Torbjørnsen og træner Per Joar Hansen så Nicki Bille Nielsen, Tobias Mikkelsen og Mike Jensen, der straks er blevet en succes i Rosenborgs nye 4-3-3 formation.

I Norge jubler de over tilgangen af de tre danskere, og det er slet ikke utænkeligt, at der kommer flere med dansk pas til den norske storklub.

– Jeg er rigtig meget i Danmark og har rigtig godt styr på markedet der, så vi ved, hvad der rør sig, men det er ikke til at sige, om der kommer herop allerede nu. Men jeg kan sige, at vi er rigtig glade for de tre danskere, vi hentede hertil i vinter. De er med til at bidrage til, at vi er i gang med en flot sæson, siger Stig Torbjørnsen til tipsbladet.dk.

Rosenborg er gået på sommerferie på Tippeligaens andenplads med fem point op til det overraskende førerhold Strømsgodset. Bille har scoret fem mål og tiltrukket sig rigtig meget opmærksomhed for sine tatoveringer, sin attitude og målnæse. Mike Jensen og Tobias Mikkelsen etablerede sig ligeledes fra start i Rosenborgs startopstilling, og det er ikke tilfældigt, at det er nu, danskerne blomstrer i Rosenborg.

– Vi har været rigtig heldige med vores danskere. Det startede med Kris Stadsgaard, der var en stor succeshistorie. Så kom Jim Larsen, der var det samme, mens Peter Ankersen uden tvivl også var god nok, men ikke lykkedes på samme måde. Vores danske scouting har været kontinuerlig i fire-fem år, det er så bare ikke altid, det er lykkedes os at få dem, vi ville have. Men så kom Kris og senere Jim og satte en standard. På den måde banede de vejen for andre.

Tidligere hentede Rosenborg mange afrikanere til Norge. Mange af dem slog igennem og blev solgt videre til udlandet for store summer. Didier Ya Konan, Anthony Annan og Mushaga Bakenga er tre af dem, der har brugt Rosenborg som springbræt til en udlandskarriere, men lige nu er det kun nigerianeren John Chibuike, der holder den afrikanske fane højt i Rosenborgs trup, og det er ikke tilfældigt.

– Tidligere var der rigtig mange afrikanere i norsk fodbold generelt og i Rosenborg, men træneren har truffet et valg om at spille 4-3-3, og i det system trives vi bedre med skandinaver, der er lettere at integrere end afrikanske spillere, der ofte er rigtig dygtige individuelt, men som kræver meget skoling for at forstå et system, de ofte ikke kender, siger chefscouten.

Nicki Bille er den eneste af de tre danskere i Rosenborg, der ikke har været med i de foreløbig 12 kampe i denne Tippeliga-sæson. Det skyldtes et rødt kort i kampen mod Sandnes Ulf.



FC København – Sønderjyske

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?