Rosenborg ser på flere danskere

Rosenborg har stor succes med sine tre danskere, og de kigger hele tiden på nye emner fra Superligaen, fordi danskerne ved, hvordan klubben vil spille.



Det hele startede med Kris Stadsgaard. Det blev fulgt op af Jim Larsen og et indkøb af Peter Ankersen, der har vist i Esbjerg, at han har kvaliteterne, men ikke slog til i Rosenborg. I vinter hentede sportschef Erik Hoftun, chefscout Stig Torbjørnsen og træner Per Joar Hansen så Nicki Bille Nielsen, Tobias Mikkelsen og Mike Jensen, der straks er blevet en succes i Rosenborgs nye 4-3-3 formation.

I Norge jubler de over tilgangen af de tre danskere, og det er slet ikke utænkeligt, at der kommer flere med dansk pas til den norske storklub.

– Jeg er rigtig meget i Danmark og har rigtig godt styr på markedet der, så vi ved, hvad der rør sig, men det er ikke til at sige, om der kommer herop allerede nu. Men jeg kan sige, at vi er rigtig glade for de tre danskere, vi hentede hertil i vinter. De er med til at bidrage til, at vi er i gang med en flot sæson, siger Stig Torbjørnsen til tipsbladet.dk.

Rosenborg er gået på sommerferie på Tippeligaens andenplads med fem point op til det overraskende førerhold Strømsgodset. Bille har scoret fem mål og tiltrukket sig rigtig meget opmærksomhed for sine tatoveringer, sin attitude og målnæse. Mike Jensen og Tobias Mikkelsen etablerede sig ligeledes fra start i Rosenborgs startopstilling, og det er ikke tilfældigt, at det er nu, danskerne blomstrer i Rosenborg.

– Vi har været rigtig heldige med vores danskere. Det startede med Kris Stadsgaard, der var en stor succeshistorie. Så kom Jim Larsen, der var det samme, mens Peter Ankersen uden tvivl også var god nok, men ikke lykkedes på samme måde. Vores danske scouting har været kontinuerlig i fire-fem år, det er så bare ikke altid, det er lykkedes os at få dem, vi ville have. Men så kom Kris og senere Jim og satte en standard. På den måde banede de vejen for andre.

Tidligere hentede Rosenborg mange afrikanere til Norge. Mange af dem slog igennem og blev solgt videre til udlandet for store summer. Didier Ya Konan, Anthony Annan og Mushaga Bakenga er tre af dem, der har brugt Rosenborg som springbræt til en udlandskarriere, men lige nu er det kun nigerianeren John Chibuike, der holder den afrikanske fane højt i Rosenborgs trup, og det er ikke tilfældigt.

– Tidligere var der rigtig mange afrikanere i norsk fodbold generelt og i Rosenborg, men træneren har truffet et valg om at spille 4-3-3, og i det system trives vi bedre med skandinaver, der er lettere at integrere end afrikanske spillere, der ofte er rigtig dygtige individuelt, men som kræver meget skoling for at forstå et system, de ofte ikke kender, siger chefscouten.

Nicki Bille er den eneste af de tre danskere i Rosenborg, der ikke har været med i de foreløbig 12 kampe i denne Tippeliga-sæson. Det skyldtes et rødt kort i kampen mod Sandnes Ulf.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Tæt på utrolig kamprekord

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’