Det hele startede med Kris Stadsgaard. Det blev fulgt op af Jim Larsen og et indkøb af Peter Ankersen, der har vist i Esbjerg, at han har kvaliteterne, men ikke slog til i Rosenborg. I vinter hentede sportschef Erik Hoftun, chefscout Stig Torbjørnsen og træner Per Joar Hansen så Nicki Bille Nielsen, Tobias Mikkelsen og Mike Jensen, der straks er blevet en succes i Rosenborgs nye 4-3-3 formation.
I Norge jubler de over tilgangen af de tre danskere, og det er slet ikke utænkeligt, at der kommer flere med dansk pas til den norske storklub.
– Jeg er rigtig meget i Danmark og har rigtig godt styr på markedet der, så vi ved, hvad der rør sig, men det er ikke til at sige, om der kommer herop allerede nu. Men jeg kan sige, at vi er rigtig glade for de tre danskere, vi hentede hertil i vinter. De er med til at bidrage til, at vi er i gang med en flot sæson, siger Stig Torbjørnsen til tipsbladet.dk.
Rosenborg er gået på sommerferie på Tippeligaens andenplads med fem point op til det overraskende førerhold Strømsgodset. Bille har scoret fem mål og tiltrukket sig rigtig meget opmærksomhed for sine tatoveringer, sin attitude og målnæse. Mike Jensen og Tobias Mikkelsen etablerede sig ligeledes fra start i Rosenborgs startopstilling, og det er ikke tilfældigt, at det er nu, danskerne blomstrer i Rosenborg.
– Vi har været rigtig heldige med vores danskere. Det startede med Kris Stadsgaard, der var en stor succeshistorie. Så kom Jim Larsen, der var det samme, mens Peter Ankersen uden tvivl også var god nok, men ikke lykkedes på samme måde. Vores danske scouting har været kontinuerlig i fire-fem år, det er så bare ikke altid, det er lykkedes os at få dem, vi ville have. Men så kom Kris og senere Jim og satte en standard. På den måde banede de vejen for andre.
Tidligere hentede Rosenborg mange afrikanere til Norge. Mange af dem slog igennem og blev solgt videre til udlandet for store summer. Didier Ya Konan, Anthony Annan og Mushaga Bakenga er tre af dem, der har brugt Rosenborg som springbræt til en udlandskarriere, men lige nu er det kun nigerianeren John Chibuike, der holder den afrikanske fane højt i Rosenborgs trup, og det er ikke tilfældigt.
– Tidligere var der rigtig mange afrikanere i norsk fodbold generelt og i Rosenborg, men træneren har truffet et valg om at spille 4-3-3, og i det system trives vi bedre med skandinaver, der er lettere at integrere end afrikanske spillere, der ofte er rigtig dygtige individuelt, men som kræver meget skoling for at forstå et system, de ofte ikke kender, siger chefscouten.
Nicki Bille er den eneste af de tre danskere i Rosenborg, der ikke har været med i de foreløbig 12 kampe i denne Tippeliga-sæson. Det skyldtes et rødt kort i kampen mod Sandnes Ulf.
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Vil have Jonas Wind til FC København
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
