Rosenborg ser på flere danskere

Rosenborg har stor succes med sine tre danskere, og de kigger hele tiden på nye emner fra Superligaen, fordi danskerne ved, hvordan klubben vil spille.



Det hele startede med Kris Stadsgaard. Det blev fulgt op af Jim Larsen og et indkøb af Peter Ankersen, der har vist i Esbjerg, at han har kvaliteterne, men ikke slog til i Rosenborg. I vinter hentede sportschef Erik Hoftun, chefscout Stig Torbjørnsen og træner Per Joar Hansen så Nicki Bille Nielsen, Tobias Mikkelsen og Mike Jensen, der straks er blevet en succes i Rosenborgs nye 4-3-3 formation.

I Norge jubler de over tilgangen af de tre danskere, og det er slet ikke utænkeligt, at der kommer flere med dansk pas til den norske storklub.

– Jeg er rigtig meget i Danmark og har rigtig godt styr på markedet der, så vi ved, hvad der rør sig, men det er ikke til at sige, om der kommer herop allerede nu. Men jeg kan sige, at vi er rigtig glade for de tre danskere, vi hentede hertil i vinter. De er med til at bidrage til, at vi er i gang med en flot sæson, siger Stig Torbjørnsen til tipsbladet.dk.

Rosenborg er gået på sommerferie på Tippeligaens andenplads med fem point op til det overraskende førerhold Strømsgodset. Bille har scoret fem mål og tiltrukket sig rigtig meget opmærksomhed for sine tatoveringer, sin attitude og målnæse. Mike Jensen og Tobias Mikkelsen etablerede sig ligeledes fra start i Rosenborgs startopstilling, og det er ikke tilfældigt, at det er nu, danskerne blomstrer i Rosenborg.

– Vi har været rigtig heldige med vores danskere. Det startede med Kris Stadsgaard, der var en stor succeshistorie. Så kom Jim Larsen, der var det samme, mens Peter Ankersen uden tvivl også var god nok, men ikke lykkedes på samme måde. Vores danske scouting har været kontinuerlig i fire-fem år, det er så bare ikke altid, det er lykkedes os at få dem, vi ville have. Men så kom Kris og senere Jim og satte en standard. På den måde banede de vejen for andre.

Tidligere hentede Rosenborg mange afrikanere til Norge. Mange af dem slog igennem og blev solgt videre til udlandet for store summer. Didier Ya Konan, Anthony Annan og Mushaga Bakenga er tre af dem, der har brugt Rosenborg som springbræt til en udlandskarriere, men lige nu er det kun nigerianeren John Chibuike, der holder den afrikanske fane højt i Rosenborgs trup, og det er ikke tilfældigt.

– Tidligere var der rigtig mange afrikanere i norsk fodbold generelt og i Rosenborg, men træneren har truffet et valg om at spille 4-3-3, og i det system trives vi bedre med skandinaver, der er lettere at integrere end afrikanske spillere, der ofte er rigtig dygtige individuelt, men som kræver meget skoling for at forstå et system, de ofte ikke kender, siger chefscouten.

Nicki Bille er den eneste af de tre danskere i Rosenborg, der ikke har været med i de foreløbig 12 kampe i denne Tippeliga-sæson. Det skyldtes et rødt kort i kampen mod Sandnes Ulf.





Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

PSG – Bayern München

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Smider Salah-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!