Rygtet til FCM: Han passer ind i danske klubber

Angriberen er blevet meldt interessant for flere Superliga-klubber.



20-årige Noah Shamoun er et navn, man skal holde øje med som dansk fodboldfan.

I denne sæson er angriberen blevet brugt flittigt i svenske Kalmar FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Allsvenskan. Allerede i sommer blev det svenske talent rygtet til Superligaen, hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland angiveligt havde snøren ude efter ham.

Klubbens sportschef, Jörgen Petterson, har også hørt om rygterne, men derfra er der fortsat et stykke vej til, at man kan se Noah Shamoun på den anden side af Øresund.

– Der var ganske rigtigt rygter, men der var ikke noget konkret fra nogen klub omkring Noah. Han er en spændende spiller, så at rygterne findes er helt logisk. Så må vi se, om det bliver mere end bare rygter, siger han til Tipsbladet.

Selvom Noah Shamoun har leveret en flot sæson, så står et skifte ikke og lurer lige rundt om hjørnet.

– Han er en spiller, som passer godt ind på et hold, som vil styre kampene. Han er hurtig, han er god en-mod-en og han har arbejdet meget hårdt. Når offensive spillere har alle de egenskaber, så tror jeg, at han har mulighed for at komme videre.

Sker det, at interessen fra FC Midtjylland, FC Nordsjælland eller en helt anden dansk klub bliver mere konkret, så kan Jörgen Petterson sagtens se Shamoun fungere i Superligaen.

– Som spiller passer han helt sikkert ind i flere af de danske klubber. Så handler det lidt om, hvilke spillere han er i konkurrence med og den slags ting, hvis det sker.

I denne sæson er det blevet til 27 kampe, tre mål og to assists i Allsvenskan. Noah Shamoun er på kontrakt frem til udgangen af næste år, så man skal begynde at tænke i et salg eller en kontraktforlængelse, hvis ikke han skal forlade Kalmar FF på en fri transfer.

Mens Noah Shamoun meldes klar til Superligaen, så rygtes en dansker til svensk fodbold. Det har Tipsbladet også taget en snak med Kalmars sportschef om.

Det kan du læse om her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Atlético kan overraske i London

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen