Rygtet til FCM: Han passer ind i danske klubber

Angriberen er blevet meldt interessant for flere Superliga-klubber.



20-årige Noah Shamoun er et navn, man skal holde øje med som dansk fodboldfan.

I denne sæson er angriberen blevet brugt flittigt i svenske Kalmar FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Allsvenskan. Allerede i sommer blev det svenske talent rygtet til Superligaen, hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland angiveligt havde snøren ude efter ham.

Klubbens sportschef, Jörgen Petterson, har også hørt om rygterne, men derfra er der fortsat et stykke vej til, at man kan se Noah Shamoun på den anden side af Øresund.

– Der var ganske rigtigt rygter, men der var ikke noget konkret fra nogen klub omkring Noah. Han er en spændende spiller, så at rygterne findes er helt logisk. Så må vi se, om det bliver mere end bare rygter, siger han til Tipsbladet.

Selvom Noah Shamoun har leveret en flot sæson, så står et skifte ikke og lurer lige rundt om hjørnet.

– Han er en spiller, som passer godt ind på et hold, som vil styre kampene. Han er hurtig, han er god en-mod-en og han har arbejdet meget hårdt. Når offensive spillere har alle de egenskaber, så tror jeg, at han har mulighed for at komme videre.

Sker det, at interessen fra FC Midtjylland, FC Nordsjælland eller en helt anden dansk klub bliver mere konkret, så kan Jörgen Petterson sagtens se Shamoun fungere i Superligaen.

– Som spiller passer han helt sikkert ind i flere af de danske klubber. Så handler det lidt om, hvilke spillere han er i konkurrence med og den slags ting, hvis det sker.

I denne sæson er det blevet til 27 kampe, tre mål og to assists i Allsvenskan. Noah Shamoun er på kontrakt frem til udgangen af næste år, så man skal begynde at tænke i et salg eller en kontraktforlængelse, hvis ikke han skal forlade Kalmar FF på en fri transfer.

Mens Noah Shamoun meldes klar til Superligaen, så rygtes en dansker til svensk fodbold. Det har Tipsbladet også taget en snak med Kalmars sportschef om.

Det kan du læse om her.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Superligaen dropper det

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’