20-årige Noah Shamoun er et navn, man skal holde øje med som dansk fodboldfan.
I denne sæson er angriberen blevet brugt flittigt i svenske Kalmar FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Allsvenskan. Allerede i sommer blev det svenske talent rygtet til Superligaen, hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland angiveligt havde snøren ude efter ham.
Klubbens sportschef, Jörgen Petterson, har også hørt om rygterne, men derfra er der fortsat et stykke vej til, at man kan se Noah Shamoun på den anden side af Øresund.
– Der var ganske rigtigt rygter, men der var ikke noget konkret fra nogen klub omkring Noah. Han er en spændende spiller, så at rygterne findes er helt logisk. Så må vi se, om det bliver mere end bare rygter, siger han til Tipsbladet.
Selvom Noah Shamoun har leveret en flot sæson, så står et skifte ikke og lurer lige rundt om hjørnet.
– Han er en spiller, som passer godt ind på et hold, som vil styre kampene. Han er hurtig, han er god en-mod-en og han har arbejdet meget hårdt. Når offensive spillere har alle de egenskaber, så tror jeg, at han har mulighed for at komme videre.
Sker det, at interessen fra FC Midtjylland, FC Nordsjælland eller en helt anden dansk klub bliver mere konkret, så kan Jörgen Petterson sagtens se Shamoun fungere i Superligaen.
– Som spiller passer han helt sikkert ind i flere af de danske klubber. Så handler det lidt om, hvilke spillere han er i konkurrence med og den slags ting, hvis det sker.
I denne sæson er det blevet til 27 kampe, tre mål og to assists i Allsvenskan. Noah Shamoun er på kontrakt frem til udgangen af næste år, så man skal begynde at tænke i et salg eller en kontraktforlængelse, hvis ikke han skal forlade Kalmar FF på en fri transfer.
Mens Noah Shamoun meldes klar til Superligaen, så rygtes en dansker til svensk fodbold. Det har Tipsbladet også taget en snak med Kalmars sportschef om.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT