20-årige Noah Shamoun er et navn, man skal holde øje med som dansk fodboldfan.
I denne sæson er angriberen blevet brugt flittigt i svenske Kalmar FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Allsvenskan. Allerede i sommer blev det svenske talent rygtet til Superligaen, hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland angiveligt havde snøren ude efter ham.
Klubbens sportschef, Jörgen Petterson, har også hørt om rygterne, men derfra er der fortsat et stykke vej til, at man kan se Noah Shamoun på den anden side af Øresund.
– Der var ganske rigtigt rygter, men der var ikke noget konkret fra nogen klub omkring Noah. Han er en spændende spiller, så at rygterne findes er helt logisk. Så må vi se, om det bliver mere end bare rygter, siger han til Tipsbladet.
Selvom Noah Shamoun har leveret en flot sæson, så står et skifte ikke og lurer lige rundt om hjørnet.
– Han er en spiller, som passer godt ind på et hold, som vil styre kampene. Han er hurtig, han er god en-mod-en og han har arbejdet meget hårdt. Når offensive spillere har alle de egenskaber, så tror jeg, at han har mulighed for at komme videre.
Sker det, at interessen fra FC Midtjylland, FC Nordsjælland eller en helt anden dansk klub bliver mere konkret, så kan Jörgen Petterson sagtens se Shamoun fungere i Superligaen.
– Som spiller passer han helt sikkert ind i flere af de danske klubber. Så handler det lidt om, hvilke spillere han er i konkurrence med og den slags ting, hvis det sker.
I denne sæson er det blevet til 27 kampe, tre mål og to assists i Allsvenskan. Noah Shamoun er på kontrakt frem til udgangen af næste år, så man skal begynde at tænke i et salg eller en kontraktforlængelse, hvis ikke han skal forlade Kalmar FF på en fri transfer.
Mens Noah Shamoun meldes klar til Superligaen, så rygtes en dansker til svensk fodbold. Det har Tipsbladet også taget en snak med Kalmars sportschef om.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED