20-årige Noah Shamoun er et navn, man skal holde øje med som dansk fodboldfan.
I denne sæson er angriberen blevet brugt flittigt i svenske Kalmar FF, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen i Allsvenskan. Allerede i sommer blev det svenske talent rygtet til Superligaen, hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland angiveligt havde snøren ude efter ham.
Klubbens sportschef, Jörgen Petterson, har også hørt om rygterne, men derfra er der fortsat et stykke vej til, at man kan se Noah Shamoun på den anden side af Øresund.
– Der var ganske rigtigt rygter, men der var ikke noget konkret fra nogen klub omkring Noah. Han er en spændende spiller, så at rygterne findes er helt logisk. Så må vi se, om det bliver mere end bare rygter, siger han til Tipsbladet.
Selvom Noah Shamoun har leveret en flot sæson, så står et skifte ikke og lurer lige rundt om hjørnet.
– Han er en spiller, som passer godt ind på et hold, som vil styre kampene. Han er hurtig, han er god en-mod-en og han har arbejdet meget hårdt. Når offensive spillere har alle de egenskaber, så tror jeg, at han har mulighed for at komme videre.
Sker det, at interessen fra FC Midtjylland, FC Nordsjælland eller en helt anden dansk klub bliver mere konkret, så kan Jörgen Petterson sagtens se Shamoun fungere i Superligaen.
– Som spiller passer han helt sikkert ind i flere af de danske klubber. Så handler det lidt om, hvilke spillere han er i konkurrence med og den slags ting, hvis det sker.
I denne sæson er det blevet til 27 kampe, tre mål og to assists i Allsvenskan. Noah Shamoun er på kontrakt frem til udgangen af næste år, så man skal begynde at tænke i et salg eller en kontraktforlængelse, hvis ikke han skal forlade Kalmar FF på en fri transfer.
Mens Noah Shamoun meldes klar til Superligaen, så rygtes en dansker til svensk fodbold. Det har Tipsbladet også taget en snak med Kalmars sportschef om.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER