Kalmar, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, er kommet skidt fra land i den svenske liga i denne sæson. Efter de første tre kampe er man stadig på nul point, og den seneste kamp blev tabt med 0-1 til IFK Göteborg.
Her var det en fejl i opspillet omkring eget fejl, som kostede, da en anden dansker, Arbnor Mucolli, scorede sejrsmålet. Efter kampen var Kalmar-cheftræneren ikke sen til at tage ansvaret på sine skuldre. Det sker i et interview med Fotbollskanalen.
Det var ellers Robert Gojani, som lavede en skæv aflevering, som blev opsnappet, men her mener Henrik Jensen, at det drejer sig om, at der er kommet en ny spiller ind, som lige skal lære, hvordan de gør det – og at det har fungeret godt for dem før.
– Det handler om at få det i gang igen. Vi ved, at vi kan det, og vi er stærke der. Vi har brug for lidt selvtillid. Man kan begå fejl – men det må ikke være den slags fejl. Vi får en meget vanskelig start efter pausen. Men det er mit ansvar, at vi sætter os i den situation. Skal man bebrejde nogen, så bebrejd mig, lyder det fra Henrik Jensen.
Desuden mener Jensen ikke, at det handler om, hvor længe de kan have tålmodighed med at spille bolden frem på den måde. Det var nemlig anden gang i de første kampe, at det nu er sket for dem.
– Vi ved, hvor dygtigt vi kan løse de situationer. Da vi scorede her mod Häcken og mange andre hold om efteråret, løste vi det og fik masser af ros. Det er det, vi tror på. Vi er meget utilfredse med, at det sker, for det skal ikke ske, siger han og fortsætter:
– Men det kan ske en gang ud af hundrede gange. Nu er det sket to gange på tre kampe. Men vi tror, at vi kan vinde på det i sidste ende, fortæller Henrik Jensen.
Næste opgave for Kalmar og Jensen er mod Elfsborg på udebane.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Klar til at gå shopamok
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
INTERVIEW