Kalmar, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, er kommet skidt fra land i den svenske liga i denne sæson. Efter de første tre kampe er man stadig på nul point, og den seneste kamp blev tabt med 0-1 til IFK Göteborg.
Her var det en fejl i opspillet omkring eget fejl, som kostede, da en anden dansker, Arbnor Mucolli, scorede sejrsmålet. Efter kampen var Kalmar-cheftræneren ikke sen til at tage ansvaret på sine skuldre. Det sker i et interview med Fotbollskanalen.
Det var ellers Robert Gojani, som lavede en skæv aflevering, som blev opsnappet, men her mener Henrik Jensen, at det drejer sig om, at der er kommet en ny spiller ind, som lige skal lære, hvordan de gør det – og at det har fungeret godt for dem før.
– Det handler om at få det i gang igen. Vi ved, at vi kan det, og vi er stærke der. Vi har brug for lidt selvtillid. Man kan begå fejl – men det må ikke være den slags fejl. Vi får en meget vanskelig start efter pausen. Men det er mit ansvar, at vi sætter os i den situation. Skal man bebrejde nogen, så bebrejd mig, lyder det fra Henrik Jensen.
Desuden mener Jensen ikke, at det handler om, hvor længe de kan have tålmodighed med at spille bolden frem på den måde. Det var nemlig anden gang i de første kampe, at det nu er sket for dem.
– Vi ved, hvor dygtigt vi kan løse de situationer. Da vi scorede her mod Häcken og mange andre hold om efteråret, løste vi det og fik masser af ros. Det er det, vi tror på. Vi er meget utilfredse med, at det sker, for det skal ikke ske, siger han og fortsætter:
– Men det kan ske en gang ud af hundrede gange. Nu er det sket to gange på tre kampe. Men vi tror, at vi kan vinde på det i sidste ende, fortæller Henrik Jensen.
Næste opgave for Kalmar og Jensen er mod Elfsborg på udebane.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER