Samme fejl skete igen: Henrik Jensen tager skylden

Den tidligere FC Midtjylland-træner slår fast, at de kan bebrejde ham for den fejl, som igen skete for Kalmar.



Kalmar, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, er kommet skidt fra land i den svenske liga i denne sæson. Efter de første tre kampe er man stadig på nul point, og den seneste kamp blev tabt med 0-1 til IFK Göteborg.

Her var det en fejl i opspillet omkring eget fejl, som kostede, da en anden dansker, Arbnor Mucolli, scorede sejrsmålet. Efter kampen var Kalmar-cheftræneren ikke sen til at tage ansvaret på sine skuldre. Det sker i et interview med Fotbollskanalen.

Det var ellers Robert Gojani, som lavede en skæv aflevering, som blev opsnappet, men her mener Henrik Jensen, at det drejer sig om, at der er kommet en ny spiller ind, som lige skal lære, hvordan de gør det – og at det har fungeret godt for dem før.

– Det handler om at få det i gang igen. Vi ved, at vi kan det, og vi er stærke der. Vi har brug for lidt selvtillid. Man kan begå fejl – men det må ikke være den slags fejl. Vi får en meget vanskelig start efter pausen. Men det er mit ansvar, at vi sætter os i den situation. Skal man bebrejde nogen, så bebrejd mig, lyder det fra Henrik Jensen.

Desuden mener Jensen ikke, at det handler om, hvor længe de kan have tålmodighed med at spille bolden frem på den måde. Det var nemlig anden gang i de første kampe, at det nu er sket for dem.

– Vi ved, hvor dygtigt vi kan løse de situationer. Da vi scorede her mod Häcken og mange andre hold om efteråret, løste vi det og fik masser af ros. Det er det, vi tror på. Vi er meget utilfredse med, at det sker, for det skal ikke ske, siger han og fortsætter:

– Men det kan ske en gang ud af hundrede gange. Nu er det sket to gange på tre kampe. Men vi tror, at vi kan vinde på det i sidste ende, fortæller Henrik Jensen.

Næste opgave for Kalmar og Jensen er mod Elfsborg på udebane.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ståle Solbakken i stort forsvar

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Chok: Uruguay færdige ved VM