Samme fejl skete igen: Henrik Jensen tager skylden

Den tidligere FC Midtjylland-træner slår fast, at de kan bebrejde ham for den fejl, som igen skete for Kalmar.



Kalmar, der har danske Henrik Jensen som cheftræner, er kommet skidt fra land i den svenske liga i denne sæson. Efter de første tre kampe er man stadig på nul point, og den seneste kamp blev tabt med 0-1 til IFK Göteborg.

Her var det en fejl i opspillet omkring eget fejl, som kostede, da en anden dansker, Arbnor Mucolli, scorede sejrsmålet. Efter kampen var Kalmar-cheftræneren ikke sen til at tage ansvaret på sine skuldre. Det sker i et interview med Fotbollskanalen.

Det var ellers Robert Gojani, som lavede en skæv aflevering, som blev opsnappet, men her mener Henrik Jensen, at det drejer sig om, at der er kommet en ny spiller ind, som lige skal lære, hvordan de gør det – og at det har fungeret godt for dem før.

– Det handler om at få det i gang igen. Vi ved, at vi kan det, og vi er stærke der. Vi har brug for lidt selvtillid. Man kan begå fejl – men det må ikke være den slags fejl. Vi får en meget vanskelig start efter pausen. Men det er mit ansvar, at vi sætter os i den situation. Skal man bebrejde nogen, så bebrejd mig, lyder det fra Henrik Jensen.

Desuden mener Jensen ikke, at det handler om, hvor længe de kan have tålmodighed med at spille bolden frem på den måde. Det var nemlig anden gang i de første kampe, at det nu er sket for dem.

– Vi ved, hvor dygtigt vi kan løse de situationer. Da vi scorede her mod Häcken og mange andre hold om efteråret, løste vi det og fik masser af ros. Det er det, vi tror på. Vi er meget utilfredse med, at det sker, for det skal ikke ske, siger han og fortsætter:

– Men det kan ske en gang ud af hundrede gange. Nu er det sket to gange på tre kampe. Men vi tror, at vi kan vinde på det i sidste ende, fortæller Henrik Jensen.

Næste opgave for Kalmar og Jensen er mod Elfsborg på udebane.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona