Serie B-dansker tæt på at blive solgt til topklub

Den danske midtbanekriger Emil Kornvig er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at blive solgt til norsk succesklub.



Den 23-årige midtbanespiller Emil Kornvig kan godt begynde at slå op under “flyttefirmaer” i telefonbogen.

Danskeren tørner til dagligt ud for Cittadella i Italiens næstbedste række, men ifølge Tipsbladets oplysninger kan han snart være fortid i støvlelandet, hvor han også har tørnet ud for Cosenza og Spezia.

Emil Kornvig er tæt på at blive solgt til de norske vicemestre fra SK Brann, der tog fusen på alt og alle i sidste sæson, hvor holdet som nyoprykkere bragede direkte ind på andenpladsen i Eliteserien.

Det betyder, at holdet skal spille europæisk fodbold senere på året. 

imago1020986628h

SK Brann står klar med en længerevarende aftale til Emil Kornvig, der bliver holdkammerat med landsmændene Svenn Crone, Japhet Sery Larsen og Magnus Warming, hvis de sidste detaljer i aftalen som ventet falder på plads.

Emil Kornvig er en hårdtarbejdende midtbanespiller, der i dansk fodbold markerede sig positivt i både Lyngby og Sønderjyske. I udlandet har han til tider haft det svært, men nu venter der efter alt at dømme en ny udfordring i Norge, hvor han håber at gå i fodsporene på spillere som Albert Grønbæk og Casper Tengstedt, der har haft bragende succes i norsk fodbold – for sidstnævnte kastede det et drømmeskifte til Benfica af sig. 

Brann-truppen befinder sig i øjeblikket i Marbella, hvor holdet er på træningslejr, og ifølge Tipsbladets oplysninger er Emil Kornvig på vej til Spanien for at lægge sidste hånd på klubskiftet. 





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli