Serie B-dansker tæt på at blive solgt til topklub

Den danske midtbanekriger Emil Kornvig er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at blive solgt til norsk succesklub.



Den 23-årige midtbanespiller Emil Kornvig kan godt begynde at slå op under “flyttefirmaer” i telefonbogen.

Danskeren tørner til dagligt ud for Cittadella i Italiens næstbedste række, men ifølge Tipsbladets oplysninger kan han snart være fortid i støvlelandet, hvor han også har tørnet ud for Cosenza og Spezia.

Emil Kornvig er tæt på at blive solgt til de norske vicemestre fra SK Brann, der tog fusen på alt og alle i sidste sæson, hvor holdet som nyoprykkere bragede direkte ind på andenpladsen i Eliteserien.

Det betyder, at holdet skal spille europæisk fodbold senere på året. 

imago1020986628h

SK Brann står klar med en længerevarende aftale til Emil Kornvig, der bliver holdkammerat med landsmændene Svenn Crone, Japhet Sery Larsen og Magnus Warming, hvis de sidste detaljer i aftalen som ventet falder på plads.

Emil Kornvig er en hårdtarbejdende midtbanespiller, der i dansk fodbold markerede sig positivt i både Lyngby og Sønderjyske. I udlandet har han til tider haft det svært, men nu venter der efter alt at dømme en ny udfordring i Norge, hvor han håber at gå i fodsporene på spillere som Albert Grønbæk og Casper Tengstedt, der har haft bragende succes i norsk fodbold – for sidstnævnte kastede det et drømmeskifte til Benfica af sig. 

Brann-truppen befinder sig i øjeblikket i Marbella, hvor holdet er på træningslejr, og ifølge Tipsbladets oplysninger er Emil Kornvig på vej til Spanien for at lægge sidste hånd på klubskiftet. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dårligt nyt for Isaksen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Belgien – Senegal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet