Serie B-dansker tæt på at blive solgt til topklub

Den danske midtbanekriger Emil Kornvig er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at blive solgt til norsk succesklub.



Den 23-årige midtbanespiller Emil Kornvig kan godt begynde at slå op under “flyttefirmaer” i telefonbogen.

Danskeren tørner til dagligt ud for Cittadella i Italiens næstbedste række, men ifølge Tipsbladets oplysninger kan han snart være fortid i støvlelandet, hvor han også har tørnet ud for Cosenza og Spezia.

Emil Kornvig er tæt på at blive solgt til de norske vicemestre fra SK Brann, der tog fusen på alt og alle i sidste sæson, hvor holdet som nyoprykkere bragede direkte ind på andenpladsen i Eliteserien.

Det betyder, at holdet skal spille europæisk fodbold senere på året. 

imago1020986628h

SK Brann står klar med en længerevarende aftale til Emil Kornvig, der bliver holdkammerat med landsmændene Svenn Crone, Japhet Sery Larsen og Magnus Warming, hvis de sidste detaljer i aftalen som ventet falder på plads.

Emil Kornvig er en hårdtarbejdende midtbanespiller, der i dansk fodbold markerede sig positivt i både Lyngby og Sønderjyske. I udlandet har han til tider haft det svært, men nu venter der efter alt at dømme en ny udfordring i Norge, hvor han håber at gå i fodsporene på spillere som Albert Grønbæk og Casper Tengstedt, der har haft bragende succes i norsk fodbold – for sidstnævnte kastede det et drømmeskifte til Benfica af sig. 

Brann-truppen befinder sig i øjeblikket i Marbella, hvor holdet er på træningslejr, og ifølge Tipsbladets oplysninger er Emil Kornvig på vej til Spanien for at lægge sidste hånd på klubskiftet. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De jagter Henrik Meister

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Barcelona-stjerne får stor hæder

Kæmper om det samme trænerjob