Der vælter millioner ind på bankbogen i IK Sirius.
Den lille svenske klub har netop offentliggjort – som Tipsbladet har kunnet afsløre – at danske Yousef Salech er blevet solgt til walisiske Cardiff City.
Prisen på den 23-årige angriber er – ifølge Tipsbladets oplysninger – lige i underkanten af 30 millioner kroner, og IK Sirius bekræfter da også på sin hjemmeside, at angriberen er det største salg i klubbens historie.
– Yousef fløj ind i forårssæsonen med gode præstationer og mange mål, og selv om det stoppede i løbet af efteråret, var han en vigtig spiller for os hele året. At han nu får chancen for at spille i udlandet i det, der er en ny rekordtransfer for Sirius Fodbold, er endnu engang et bevis på, at vi tager skridt i den rigtige retning, og det giver os også rigtig gode forudsætninger for at fortsætte med at udvikle og vokse som klub. Vi ønsker Yousef held og lykke i Cardiff, siger Jonathan Ederström, der er manager for førsteholdet.
Yousef Salechs udvikling har været utrolig. Han blev solgt fra Brøndby i starten af 2024, hvor han ikke fik chancen, selv om han faktisk havde vist sig målfarlig på et lejeophold i HB Køge. Inden han havde prøvet sig af i belgisk fodbold på leje, men her blev det ikke en succeshistorie.
Det er det altså blevet i Sverige, og nu drager danskeren mod det britiske, hvor han altså skal tørne ud for Cardiff, der ligger i den næstbedste række i England.
– Et kapitel slutter, og et nyt begynder. Jeg vil gerne takke alle hos Sirius for en fantastisk tid – både på og uden for banen. Jeg har virkelig nydt at være en del af klubben, og der er mange, der har bidraget til den. I Sirius har jeg mødt utrolige mennesker og fået venner for livet. Til sidst vil jeg gerne takke alle, der har været med til at gøre min tid hos Sirius og Uppsala så god, som den har været, og jeg ønsker alle i Sirius held og lykke i fremtiden, siger danskeren.
Også Brøndby IF scorer millioner på salget af Yousef Salech – det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER