Der vælter millioner ind på bankbogen i IK Sirius.
Den lille svenske klub har netop offentliggjort – som Tipsbladet har kunnet afsløre – at danske Yousef Salech er blevet solgt til walisiske Cardiff City.
Prisen på den 23-årige angriber er – ifølge Tipsbladets oplysninger – lige i underkanten af 30 millioner kroner, og IK Sirius bekræfter da også på sin hjemmeside, at angriberen er det største salg i klubbens historie.
– Yousef fløj ind i forårssæsonen med gode præstationer og mange mål, og selv om det stoppede i løbet af efteråret, var han en vigtig spiller for os hele året. At han nu får chancen for at spille i udlandet i det, der er en ny rekordtransfer for Sirius Fodbold, er endnu engang et bevis på, at vi tager skridt i den rigtige retning, og det giver os også rigtig gode forudsætninger for at fortsætte med at udvikle og vokse som klub. Vi ønsker Yousef held og lykke i Cardiff, siger Jonathan Ederström, der er manager for førsteholdet.
Yousef Salechs udvikling har været utrolig. Han blev solgt fra Brøndby i starten af 2024, hvor han ikke fik chancen, selv om han faktisk havde vist sig målfarlig på et lejeophold i HB Køge. Inden han havde prøvet sig af i belgisk fodbold på leje, men her blev det ikke en succeshistorie.
Det er det altså blevet i Sverige, og nu drager danskeren mod det britiske, hvor han altså skal tørne ud for Cardiff, der ligger i den næstbedste række i England.
– Et kapitel slutter, og et nyt begynder. Jeg vil gerne takke alle hos Sirius for en fantastisk tid – både på og uden for banen. Jeg har virkelig nydt at være en del af klubben, og der er mange, der har bidraget til den. I Sirius har jeg mødt utrolige mennesker og fået venner for livet. Til sidst vil jeg gerne takke alle, der har været med til at gøre min tid hos Sirius og Uppsala så god, som den har været, og jeg ønsker alle i Sirius held og lykke i fremtiden, siger danskeren.
Også Brøndby IF scorer millioner på salget af Yousef Salech – det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT