Der vælter millioner ind på bankbogen i IK Sirius.
Den lille svenske klub har netop offentliggjort – som Tipsbladet har kunnet afsløre – at danske Yousef Salech er blevet solgt til walisiske Cardiff City.
Prisen på den 23-årige angriber er – ifølge Tipsbladets oplysninger – lige i underkanten af 30 millioner kroner, og IK Sirius bekræfter da også på sin hjemmeside, at angriberen er det største salg i klubbens historie.
– Yousef fløj ind i forårssæsonen med gode præstationer og mange mål, og selv om det stoppede i løbet af efteråret, var han en vigtig spiller for os hele året. At han nu får chancen for at spille i udlandet i det, der er en ny rekordtransfer for Sirius Fodbold, er endnu engang et bevis på, at vi tager skridt i den rigtige retning, og det giver os også rigtig gode forudsætninger for at fortsætte med at udvikle og vokse som klub. Vi ønsker Yousef held og lykke i Cardiff, siger Jonathan Ederström, der er manager for førsteholdet.
Yousef Salechs udvikling har været utrolig. Han blev solgt fra Brøndby i starten af 2024, hvor han ikke fik chancen, selv om han faktisk havde vist sig målfarlig på et lejeophold i HB Køge. Inden han havde prøvet sig af i belgisk fodbold på leje, men her blev det ikke en succeshistorie.
Det er det altså blevet i Sverige, og nu drager danskeren mod det britiske, hvor han altså skal tørne ud for Cardiff, der ligger i den næstbedste række i England.
– Et kapitel slutter, og et nyt begynder. Jeg vil gerne takke alle hos Sirius for en fantastisk tid – både på og uden for banen. Jeg har virkelig nydt at være en del af klubben, og der er mange, der har bidraget til den. I Sirius har jeg mødt utrolige mennesker og fået venner for livet. Til sidst vil jeg gerne takke alle, der har været med til at gøre min tid hos Sirius og Uppsala så god, som den har været, og jeg ønsker alle i Sirius held og lykke i fremtiden, siger danskeren.
Også Brøndby IF scorer millioner på salget af Yousef Salech – det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Bulgarsk hjemmebanefordel
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
‘Rødt kort er svært at vurdere’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT