Der vælter millioner ind på bankbogen i IK Sirius.
Den lille svenske klub har netop offentliggjort – som Tipsbladet har kunnet afsløre – at danske Yousef Salech er blevet solgt til walisiske Cardiff City.
Prisen på den 23-årige angriber er – ifølge Tipsbladets oplysninger – lige i underkanten af 30 millioner kroner, og IK Sirius bekræfter da også på sin hjemmeside, at angriberen er det største salg i klubbens historie.
– Yousef fløj ind i forårssæsonen med gode præstationer og mange mål, og selv om det stoppede i løbet af efteråret, var han en vigtig spiller for os hele året. At han nu får chancen for at spille i udlandet i det, der er en ny rekordtransfer for Sirius Fodbold, er endnu engang et bevis på, at vi tager skridt i den rigtige retning, og det giver os også rigtig gode forudsætninger for at fortsætte med at udvikle og vokse som klub. Vi ønsker Yousef held og lykke i Cardiff, siger Jonathan Ederström, der er manager for førsteholdet.
Yousef Salechs udvikling har været utrolig. Han blev solgt fra Brøndby i starten af 2024, hvor han ikke fik chancen, selv om han faktisk havde vist sig målfarlig på et lejeophold i HB Køge. Inden han havde prøvet sig af i belgisk fodbold på leje, men her blev det ikke en succeshistorie.
Det er det altså blevet i Sverige, og nu drager danskeren mod det britiske, hvor han altså skal tørne ud for Cardiff, der ligger i den næstbedste række i England.
– Et kapitel slutter, og et nyt begynder. Jeg vil gerne takke alle hos Sirius for en fantastisk tid – både på og uden for banen. Jeg har virkelig nydt at være en del af klubben, og der er mange, der har bidraget til den. I Sirius har jeg mødt utrolige mennesker og fået venner for livet. Til sidst vil jeg gerne takke alle, der har været med til at gøre min tid hos Sirius og Uppsala så god, som den har været, og jeg ønsker alle i Sirius held og lykke i fremtiden, siger danskeren.
Også Brøndby IF scorer millioner på salget af Yousef Salech – det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
RØVEN I KLASKEHØJDE
Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
EKSKLUSIVT