Slagter egen spiller for åben skærm: Utilgiveligt!

Vålerengas sportschef slagtede sin egen spiller i et pauseinterview. Efter kampen erkender han, at han gik over stregen.



Der var lagt op til et stort Oslo-derby mellem Lyn og Vålerenga lørdag eftermiddag, og selvom opgøret endte 1-1, manglede det da heller ikke drama.

Ovenpå kampen er det imidlertid et særligt interview med Vålerengas sportschef, Joacim Jonsson, som trækker overskrifter.

I slutningen af første halvleg og ved stillingen 1-0 til Vålerenga fik klubbens hollandske angriber Mees Rijks sig nemlig et rødt kort. Umiddelbart efter udlignede Lyn, og i et pauseinterview med TV 2 Norge savede Joacim Jonsson derefter sin egen spiller midt over.

– Det er fuldstændig utilgiveligt. Der er ikke noget at diskutere. Det må han (Mees Rijks, red.) finde sig i, så enkelt er det. Nu sætter han sine holdkammerater i en helvedes dårlig situation. Det er ikke tilladt. Det er uprofessionelt. Det er forbandet dumt, tordnede sportschefen.

"No hard feelings"
Joacim Jonsson stillede også op til pressen efter kampen, og her erkendte han, at kritikken måske var for krads.

– Jeg ville gerne have sænket pulsen lidt inden interviewet, men der er "no hard feelings" mellem os. Jeg kan ikke gå rundt og fortryde alt, hvad jeg siger resten af ​​mit liv, siger Jonsson til Nettavisen og tilføjer:

– Det vigtigste er, at forholdet til Mees stadig er i orden, og det er det. Jeg er ligeglad med, hvad resten af ​​Norge mener.

Mees Rijks, 21 år, kom til Vålerenga fra Jong Utrecht i februar og har hidtil scoret to mål i fem kampe for nordmændene. 






Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Lewandowski forlader FC Barcelona

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

– Niels Frederiksen er en legende!

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr