Slagter egen spiller for åben skærm: Utilgiveligt!

Vålerengas sportschef slagtede sin egen spiller i et pauseinterview. Efter kampen erkender han, at han gik over stregen.



Der var lagt op til et stort Oslo-derby mellem Lyn og Vålerenga lørdag eftermiddag, og selvom opgøret endte 1-1, manglede det da heller ikke drama.

Ovenpå kampen er det imidlertid et særligt interview med Vålerengas sportschef, Joacim Jonsson, som trækker overskrifter.

I slutningen af første halvleg og ved stillingen 1-0 til Vålerenga fik klubbens hollandske angriber Mees Rijks sig nemlig et rødt kort. Umiddelbart efter udlignede Lyn, og i et pauseinterview med TV 2 Norge savede Joacim Jonsson derefter sin egen spiller midt over.

– Det er fuldstændig utilgiveligt. Der er ikke noget at diskutere. Det må han (Mees Rijks, red.) finde sig i, så enkelt er det. Nu sætter han sine holdkammerater i en helvedes dårlig situation. Det er ikke tilladt. Det er uprofessionelt. Det er forbandet dumt, tordnede sportschefen.

"No hard feelings"
Joacim Jonsson stillede også op til pressen efter kampen, og her erkendte han, at kritikken måske var for krads.

– Jeg ville gerne have sænket pulsen lidt inden interviewet, men der er "no hard feelings" mellem os. Jeg kan ikke gå rundt og fortryde alt, hvad jeg siger resten af ​​mit liv, siger Jonsson til Nettavisen og tilføjer:

– Det vigtigste er, at forholdet til Mees stadig er i orden, og det er det. Jeg er ligeglad med, hvad resten af ​​Norge mener.

Mees Rijks, 21 år, kom til Vålerenga fra Jong Utrecht i februar og har hidtil scoret to mål i fem kampe for nordmændene. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

De er tilbage i Superligaen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby