Slagter egen spiller for åben skærm: Utilgiveligt!

Vålerengas sportschef slagtede sin egen spiller i et pauseinterview. Efter kampen erkender han, at han gik over stregen.



Der var lagt op til et stort Oslo-derby mellem Lyn og Vålerenga lørdag eftermiddag, og selvom opgøret endte 1-1, manglede det da heller ikke drama.

Ovenpå kampen er det imidlertid et særligt interview med Vålerengas sportschef, Joacim Jonsson, som trækker overskrifter.

I slutningen af første halvleg og ved stillingen 1-0 til Vålerenga fik klubbens hollandske angriber Mees Rijks sig nemlig et rødt kort. Umiddelbart efter udlignede Lyn, og i et pauseinterview med TV 2 Norge savede Joacim Jonsson derefter sin egen spiller midt over.

– Det er fuldstændig utilgiveligt. Der er ikke noget at diskutere. Det må han (Mees Rijks, red.) finde sig i, så enkelt er det. Nu sætter han sine holdkammerater i en helvedes dårlig situation. Det er ikke tilladt. Det er uprofessionelt. Det er forbandet dumt, tordnede sportschefen.

"No hard feelings"
Joacim Jonsson stillede også op til pressen efter kampen, og her erkendte han, at kritikken måske var for krads.

– Jeg ville gerne have sænket pulsen lidt inden interviewet, men der er "no hard feelings" mellem os. Jeg kan ikke gå rundt og fortryde alt, hvad jeg siger resten af ​​mit liv, siger Jonsson til Nettavisen og tilføjer:

– Det vigtigste er, at forholdet til Mees stadig er i orden, og det er det. Jeg er ligeglad med, hvad resten af ​​Norge mener.

Mees Rijks, 21 år, kom til Vålerenga fra Jong Utrecht i februar og har hidtil scoret to mål i fem kampe for nordmændene. 





Randers FC – Vejle Boldklub




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand