Slagter egen spiller for åben skærm: Utilgiveligt!

Vålerengas sportschef slagtede sin egen spiller i et pauseinterview. Efter kampen erkender han, at han gik over stregen.



Der var lagt op til et stort Oslo-derby mellem Lyn og Vålerenga lørdag eftermiddag, og selvom opgøret endte 1-1, manglede det da heller ikke drama.

Ovenpå kampen er det imidlertid et særligt interview med Vålerengas sportschef, Joacim Jonsson, som trækker overskrifter.

I slutningen af første halvleg og ved stillingen 1-0 til Vålerenga fik klubbens hollandske angriber Mees Rijks sig nemlig et rødt kort. Umiddelbart efter udlignede Lyn, og i et pauseinterview med TV 2 Norge savede Joacim Jonsson derefter sin egen spiller midt over.

– Det er fuldstændig utilgiveligt. Der er ikke noget at diskutere. Det må han (Mees Rijks, red.) finde sig i, så enkelt er det. Nu sætter han sine holdkammerater i en helvedes dårlig situation. Det er ikke tilladt. Det er uprofessionelt. Det er forbandet dumt, tordnede sportschefen.

"No hard feelings"
Joacim Jonsson stillede også op til pressen efter kampen, og her erkendte han, at kritikken måske var for krads.

– Jeg ville gerne have sænket pulsen lidt inden interviewet, men der er "no hard feelings" mellem os. Jeg kan ikke gå rundt og fortryde alt, hvad jeg siger resten af ​​mit liv, siger Jonsson til Nettavisen og tilføjer:

– Det vigtigste er, at forholdet til Mees stadig er i orden, og det er det. Jeg er ligeglad med, hvad resten af ​​Norge mener.

Mees Rijks, 21 år, kom til Vålerenga fra Jong Utrecht i februar og har hidtil scoret to mål i fem kampe for nordmændene. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Snart sker det

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neymar er tilbage

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Dansk stortalents værdi eksploderer

AGF jagter hollandsk talent

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle