Solbakken kan udtage Solbakken til landsholdet

Ståle Solbakken skal snart udtage sit norske landshold til de afgørende kampe i VM-kvalifikationen. Kaninen i hatten kan være en anden Solbakken.



Det danske landshold har allerede sikret sig billet til VM i Qatar næste år, og det er også fortsat muligt for Norge at komme med til slutrunden.

Ståle Solbakkens tropper kæmper lige nu med Holland og Tyrkiet om at vinde gruppen eller ende som nummer to, så man i det mindste spiller playoff-kampe om at komme med.

Og når Ståle Solbakken i næste uge offentliggør sin trup til kampene mod Letland og Norge, er det muligt, at der er en Solbakken i spillertruppen.

Norge må i forvejen undvære angriber Erling Braut Haaland, der formentlig er ude resten af 2021, og dermed er der en plads i truppen til en anden.

Den plads kan kantspiller Ola Solbakken fra Bodø/Glimt få – angriberen har været brandvarm i efteråret.

Den 23-årige offensivspiller har domineret i både Norge og i Conference League. Han scorede to gange, da klubben tævede AS Roma med 6-0 i Conference League, og i den hjemlige liga er det blevet til fem scoringer og seks assists i 19 ligakampe.

Norges assistenttræner har bekræftet, at der er plusser i bogen til Ola Solbakken, og offensivspilleren selv er tilfreds med det, der er blevet leveret.

– Det er da selvfølgelig dejligt at blive lagt mærke til. Men det bedste er, at jeg føler, jeg har meget mere at give. Det er bare at fortsætte og bygge videre på dette. Det vil give mig endnu mere motivation og være en bekræftelse (hvis han bliver udtaget, red.) af, at det hele er op til mig. Gør jeg det godt i Bodø, er der gode muligheder for, at der kan ske noget, siger Ola Solbakken til det norske medie VG.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden 2000, så nationen hungrer efter fodboldsucces igen. Det norske landshold har enkelte store stjerner som Martin Ødegaard og Erling Haaland, men sidstnævnte er altså skadet og ude af landskampene.

Ståle Solbakken og Norge møder først Letland hjemme, inden man slutter af med et opgør ude mod Holland. Vindes begge kampe, tager Norge den direkte billet til VM, mens fire point kun er nok til andenpladsen i gruppen, hvis Tyrkiet ikke vinder sine resterende to kampe. Tyrkerne møder Gibraltar hjemme, inden man i den sidste kamp møder Montenegro på udebane.





KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Dansk angriber sat til salg

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Stor ændring i AGF?