Solbakken kan udtage Solbakken til landsholdet

Ståle Solbakken skal snart udtage sit norske landshold til de afgørende kampe i VM-kvalifikationen. Kaninen i hatten kan være en anden Solbakken.



Det danske landshold har allerede sikret sig billet til VM i Qatar næste år, og det er også fortsat muligt for Norge at komme med til slutrunden.

Ståle Solbakkens tropper kæmper lige nu med Holland og Tyrkiet om at vinde gruppen eller ende som nummer to, så man i det mindste spiller playoff-kampe om at komme med.

Og når Ståle Solbakken i næste uge offentliggør sin trup til kampene mod Letland og Norge, er det muligt, at der er en Solbakken i spillertruppen.

Norge må i forvejen undvære angriber Erling Braut Haaland, der formentlig er ude resten af 2021, og dermed er der en plads i truppen til en anden.

Den plads kan kantspiller Ola Solbakken fra Bodø/Glimt få – angriberen har været brandvarm i efteråret.

Den 23-årige offensivspiller har domineret i både Norge og i Conference League. Han scorede to gange, da klubben tævede AS Roma med 6-0 i Conference League, og i den hjemlige liga er det blevet til fem scoringer og seks assists i 19 ligakampe.

Norges assistenttræner har bekræftet, at der er plusser i bogen til Ola Solbakken, og offensivspilleren selv er tilfreds med det, der er blevet leveret.

– Det er da selvfølgelig dejligt at blive lagt mærke til. Men det bedste er, at jeg føler, jeg har meget mere at give. Det er bare at fortsætte og bygge videre på dette. Det vil give mig endnu mere motivation og være en bekræftelse (hvis han bliver udtaget, red.) af, at det hele er op til mig. Gør jeg det godt i Bodø, er der gode muligheder for, at der kan ske noget, siger Ola Solbakken til det norske medie VG.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden 2000, så nationen hungrer efter fodboldsucces igen. Det norske landshold har enkelte store stjerner som Martin Ødegaard og Erling Haaland, men sidstnævnte er altså skadet og ude af landskampene.

Ståle Solbakken og Norge møder først Letland hjemme, inden man slutter af med et opgør ude mod Holland. Vindes begge kampe, tager Norge den direkte billet til VM, mens fire point kun er nok til andenpladsen i gruppen, hvis Tyrkiet ikke vinder sine resterende to kampe. Tyrkerne møder Gibraltar hjemme, inden man i den sidste kamp møder Montenegro på udebane.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Han ryger 100 procent!’

USA – Bosnien-Hercegovina

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding