Det danske landshold har allerede sikret sig billet til VM i Qatar næste år, og det er også fortsat muligt for Norge at komme med til slutrunden.
Ståle Solbakkens tropper kæmper lige nu med Holland og Tyrkiet om at vinde gruppen eller ende som nummer to, så man i det mindste spiller playoff-kampe om at komme med.
Og når Ståle Solbakken i næste uge offentliggør sin trup til kampene mod Letland og Norge, er det muligt, at der er en Solbakken i spillertruppen.
Norge må i forvejen undvære angriber Erling Braut Haaland, der formentlig er ude resten af 2021, og dermed er der en plads i truppen til en anden.
Den plads kan kantspiller Ola Solbakken fra Bodø/Glimt få – angriberen har været brandvarm i efteråret.
Den 23-årige offensivspiller har domineret i både Norge og i Conference League. Han scorede to gange, da klubben tævede AS Roma med 6-0 i Conference League, og i den hjemlige liga er det blevet til fem scoringer og seks assists i 19 ligakampe.
Norges assistenttræner har bekræftet, at der er plusser i bogen til Ola Solbakken, og offensivspilleren selv er tilfreds med det, der er blevet leveret.
– Det er da selvfølgelig dejligt at blive lagt mærke til. Men det bedste er, at jeg føler, jeg har meget mere at give. Det er bare at fortsætte og bygge videre på dette. Det vil give mig endnu mere motivation og være en bekræftelse (hvis han bliver udtaget, red.) af, at det hele er op til mig. Gør jeg det godt i Bodø, er der gode muligheder for, at der kan ske noget, siger Ola Solbakken til det norske medie VG.
Norge har ikke været med til en slutrunde siden 2000, så nationen hungrer efter fodboldsucces igen. Det norske landshold har enkelte store stjerner som Martin Ødegaard og Erling Haaland, men sidstnævnte er altså skadet og ude af landskampene.
Ståle Solbakken og Norge møder først Letland hjemme, inden man slutter af med et opgør ude mod Holland. Vindes begge kampe, tager Norge den direkte billet til VM, mens fire point kun er nok til andenpladsen i gruppen, hvis Tyrkiet ikke vinder sine resterende to kampe. Tyrkerne møder Gibraltar hjemme, inden man i den sidste kamp møder Montenegro på udebane.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Deler nyt om fremtiden
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
