At være ungdomsspiller i FC København kan være hårdt, og det fik Sebastian Clemmensen i den grad at føle.
Klubben ville ikke satse på ham i sommeren 2020, og så skulle offensivspilleren gøre op med sig selv – hvad skal jeg nu?
Der var dog en klub på Østerbro, der mente, at Clemmensen kunne noget særligt. Alligevel har vejen til toppen i B.93 ikke været lige for.
– Når jeg kigger tilbage på det, er jeg en person, der har haft tro på tingene lige siden, at jeg blev valgt fra i FCK. At jeg er skiftet nu, overrasker mig ikke super meget. Jeg ved, hvordan jeg har arbejdet og kæmpet for det. Jeg tænkte, at det skulle ske på et tidspunkt med min tålmodighed.
– Jeg tror, at mange, der har kendt mig helt tilbage, tænker, at det er en vild rejse. Ved at blive valgt fra, starte ude for B.93’s U19-hold, blive skadet i knæet og være ude i næsten halvandet år og få to operationer.
– Sådan noget gør ens chancer mindre, men med tro på tingene vidste jeg, at der nok skulle komme noget på et eller andet, hvis jeg blev ved med at udvikle mig og performe. Det har også båret frugt i sidste ende, siger Sebastian Clemmensen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Dejligt at give noget tilbage
Nu spoler vi tiden frem til 2024. Clemmensen har brilleret for B.93 i NordicBet Ligaen, og så stod svenske Hammarby pludselig klar med et bud.
Ifølge Tipsbladets oplysninger endte Clemmensen med at blive solgt for et rekordbeløb, der vil indbringe mere end fire millioner kroner plus bonusser og videresalgsklausuler til B.93.
– Det var ikke en svær beslutning, da interessen var der, og der var kommet et bud. Jeg sagde til min agent, at det måtte meget gerne lykkes.
– Det er en stor klub. Det er den største klub i Sverige ifølge mig. Det matcher rigtig godt med den måde, som jeg spiller fodbold på. Træneren og spillerne matcher mig, så det var ikke så svært.
Hvordan har du det med, at du er blevet et rekordsalg?
– Det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan give noget igen til B.93, der tog imod mig med åbne arme dengang, at jeg blev sorteret fra i FCK. At vi ender på et så stort beløb, at det er B.93’s største salg, gør mig bare utrolig glad, at det går begge veje på den måde.
På trods af stor modgang har 21-årige Clemmensen aldrig opgivet håbet, og nu vil danskeren brage igennem i Allsvenskan.
– Jeg forventer, at det skal gå fremad. Der kommer selvfølgelig op- og nedture, men det er en del af gamet. Jeg er klar på udfordringerne, siger det danske talent.
Danskeren har stadig sin Allsvenskan-debut til gode.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
Bellingham og Kane sender England videre
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED