Sorteret fra i FCK: Endte som B.93-rekordsalg

Sebastian Clemmensen har været på noget af en rejse, men offensivspilleren mistede aldrig troen på, at det kunne lade sig gøre.



At være ungdomsspiller i FC København kan være hårdt, og det fik Sebastian Clemmensen i den grad at føle.

Klubben ville ikke satse på ham i sommeren 2020, og så skulle offensivspilleren gøre op med sig selv – hvad skal jeg nu?

Der var dog en klub på Østerbro, der mente, at Clemmensen kunne noget særligt. Alligevel har vejen til toppen i B.93 ikke været lige for.

– Når jeg kigger tilbage på det, er jeg en person, der har haft tro på tingene lige siden, at jeg blev valgt fra i FCK. At jeg er skiftet nu, overrasker mig ikke super meget. Jeg ved, hvordan jeg har arbejdet og kæmpet for det. Jeg tænkte, at det skulle ske på et tidspunkt med min tålmodighed.

– Jeg tror, at mange, der har kendt mig helt tilbage, tænker, at det er en vild rejse. Ved at blive valgt fra, starte ude for B.93’s U19-hold, blive skadet i knæet og være ude i næsten halvandet år og få to operationer.

– Sådan noget gør ens chancer mindre, men med tro på tingene vidste jeg, at der nok skulle komme noget på et eller andet, hvis jeg blev ved med at udvikle mig og performe. Det har også båret frugt i sidste ende, siger Sebastian Clemmensen i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sebastian_Clemmensen_Topfoto_795x550-px_1

Foto: Christrian Midtgaard

Dejligt at give noget tilbage
Nu spoler vi tiden frem til 2024. Clemmensen har brilleret for B.93 i NordicBet Ligaen, og så stod svenske Hammarby pludselig klar med et bud.

Ifølge Tipsbladets oplysninger endte Clemmensen med at blive solgt for et rekordbeløb, der vil indbringe mere end fire millioner kroner plus bonusser og videresalgsklausuler til B.93.

– Det var ikke en svær beslutning, da interessen var der, og der var kommet et bud. Jeg sagde til min agent, at det måtte meget gerne lykkes.

– Det er en stor klub. Det er den største klub i Sverige ifølge mig. Det matcher rigtig godt med den måde, som jeg spiller fodbold på. Træneren og spillerne matcher mig, så det var ikke så svært.

Hvordan har du det med, at du er blevet et rekordsalg?

– Det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan give noget igen til B.93, der tog imod mig med åbne arme dengang, at jeg blev sorteret fra i FCK. At vi ender på et så stort beløb, at det er B.93’s største salg, gør mig bare utrolig glad, at det går begge veje på den måde.

På trods af stor modgang har 21-årige Clemmensen aldrig opgivet håbet, og nu vil danskeren brage igennem i Allsvenskan.

– Jeg forventer, at det skal gå fremad. Der kommer selvfølgelig op- og nedture, men det er en del af gamet. Jeg er klar på udfordringerne, siger det danske talent.

Danskeren har stadig sin Allsvenskan-debut til gode.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brentford har gjort det igen

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Neestrup reagerer på brudt aftale

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Går langt ned i løn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stor ydmygelse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit