Sorteret fra i FCK: Endte som B.93-rekordsalg

Sebastian Clemmensen har været på noget af en rejse, men offensivspilleren mistede aldrig troen på, at det kunne lade sig gøre.



At være ungdomsspiller i FC København kan være hårdt, og det fik Sebastian Clemmensen i den grad at føle.

Klubben ville ikke satse på ham i sommeren 2020, og så skulle offensivspilleren gøre op med sig selv – hvad skal jeg nu?

Der var dog en klub på Østerbro, der mente, at Clemmensen kunne noget særligt. Alligevel har vejen til toppen i B.93 ikke været lige for.

– Når jeg kigger tilbage på det, er jeg en person, der har haft tro på tingene lige siden, at jeg blev valgt fra i FCK. At jeg er skiftet nu, overrasker mig ikke super meget. Jeg ved, hvordan jeg har arbejdet og kæmpet for det. Jeg tænkte, at det skulle ske på et tidspunkt med min tålmodighed.

– Jeg tror, at mange, der har kendt mig helt tilbage, tænker, at det er en vild rejse. Ved at blive valgt fra, starte ude for B.93’s U19-hold, blive skadet i knæet og være ude i næsten halvandet år og få to operationer.

– Sådan noget gør ens chancer mindre, men med tro på tingene vidste jeg, at der nok skulle komme noget på et eller andet, hvis jeg blev ved med at udvikle mig og performe. Det har også båret frugt i sidste ende, siger Sebastian Clemmensen i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sebastian_Clemmensen_Topfoto_795x550-px_1

Foto: Christrian Midtgaard

Dejligt at give noget tilbage
Nu spoler vi tiden frem til 2024. Clemmensen har brilleret for B.93 i NordicBet Ligaen, og så stod svenske Hammarby pludselig klar med et bud.

Ifølge Tipsbladets oplysninger endte Clemmensen med at blive solgt for et rekordbeløb, der vil indbringe mere end fire millioner kroner plus bonusser og videresalgsklausuler til B.93.

– Det var ikke en svær beslutning, da interessen var der, og der var kommet et bud. Jeg sagde til min agent, at det måtte meget gerne lykkes.

– Det er en stor klub. Det er den største klub i Sverige ifølge mig. Det matcher rigtig godt med den måde, som jeg spiller fodbold på. Træneren og spillerne matcher mig, så det var ikke så svært.

Hvordan har du det med, at du er blevet et rekordsalg?

– Det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan give noget igen til B.93, der tog imod mig med åbne arme dengang, at jeg blev sorteret fra i FCK. At vi ender på et så stort beløb, at det er B.93’s største salg, gør mig bare utrolig glad, at det går begge veje på den måde.

På trods af stor modgang har 21-årige Clemmensen aldrig opgivet håbet, og nu vil danskeren brage igennem i Allsvenskan.

– Jeg forventer, at det skal gå fremad. Der kommer selvfølgelig op- og nedture, men det er en del af gamet. Jeg er klar på udfordringerne, siger det danske talent.

Danskeren har stadig sin Allsvenskan-debut til gode.





Helt vild med Brøndby-profil




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Hugo Ekitike misser VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Arsenal – Sporting CP

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet