At være ungdomsspiller i FC København kan være hårdt, og det fik Sebastian Clemmensen i den grad at føle.
Klubben ville ikke satse på ham i sommeren 2020, og så skulle offensivspilleren gøre op med sig selv – hvad skal jeg nu?
Der var dog en klub på Østerbro, der mente, at Clemmensen kunne noget særligt. Alligevel har vejen til toppen i B.93 ikke været lige for.
– Når jeg kigger tilbage på det, er jeg en person, der har haft tro på tingene lige siden, at jeg blev valgt fra i FCK. At jeg er skiftet nu, overrasker mig ikke super meget. Jeg ved, hvordan jeg har arbejdet og kæmpet for det. Jeg tænkte, at det skulle ske på et tidspunkt med min tålmodighed.
– Jeg tror, at mange, der har kendt mig helt tilbage, tænker, at det er en vild rejse. Ved at blive valgt fra, starte ude for B.93’s U19-hold, blive skadet i knæet og være ude i næsten halvandet år og få to operationer.
– Sådan noget gør ens chancer mindre, men med tro på tingene vidste jeg, at der nok skulle komme noget på et eller andet, hvis jeg blev ved med at udvikle mig og performe. Det har også båret frugt i sidste ende, siger Sebastian Clemmensen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Dejligt at give noget tilbage
Nu spoler vi tiden frem til 2024. Clemmensen har brilleret for B.93 i NordicBet Ligaen, og så stod svenske Hammarby pludselig klar med et bud.
Ifølge Tipsbladets oplysninger endte Clemmensen med at blive solgt for et rekordbeløb, der vil indbringe mere end fire millioner kroner plus bonusser og videresalgsklausuler til B.93.
– Det var ikke en svær beslutning, da interessen var der, og der var kommet et bud. Jeg sagde til min agent, at det måtte meget gerne lykkes.
– Det er en stor klub. Det er den største klub i Sverige ifølge mig. Det matcher rigtig godt med den måde, som jeg spiller fodbold på. Træneren og spillerne matcher mig, så det var ikke så svært.
Hvordan har du det med, at du er blevet et rekordsalg?
– Det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan give noget igen til B.93, der tog imod mig med åbne arme dengang, at jeg blev sorteret fra i FCK. At vi ender på et så stort beløb, at det er B.93’s største salg, gør mig bare utrolig glad, at det går begge veje på den måde.
På trods af stor modgang har 21-årige Clemmensen aldrig opgivet håbet, og nu vil danskeren brage igennem i Allsvenskan.
– Jeg forventer, at det skal gå fremad. Der kommer selvfølgelig op- og nedture, men det er en del af gamet. Jeg er klar på udfordringerne, siger det danske talent.
Danskeren har stadig sin Allsvenskan-debut til gode.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr