Ståle under pres: 80% vil have ny landstræner

Ståle Solbakken er en presset mand i sin rolle som norsk landstræner. Rigtig mange nordmænd ønsker hans afgang.



Erling Haaland, Martin Ødegaard og Alexander Sørloth er blot nogle af de verdensstjerner, som Ståle Solbakken råder over på det norske landshold, der i høj grad er blevet bedre end i de tider, hvor spillere som Erik Huseklepp og Espen Ruud var blandt profilerne.

Umiddelbart burde det være en gave for Ståle Solbakken, at han har det bedste norske landshold i dette århundrede, men skuffende resultater og manglende kvalifikation til sommerens EM-slutrunde har sat den tidligere FC København-træner under et gevaldigt pres blandt de norske fodboldfans.

I en afstemning på TV 2 Norges hjemmeside, hvor 38.000 deltog, viste det sig, at hele 80,5 procent ønskede en udskiftning på landstrænerposten.

– Det norske landshold har fået en masse goodwill, og det har jeg det fint med. Jeg kender mekanismerne bedre end de fleste, siger Ståle Solbakken til TV 2 Norge.

I de seneste kampe var det også en blandet landhandel for Norge, man lykkedes med at slå Østrig, men samtidigt skuffede Norge fælt ved at spille uafgjort i Kazakhstan, hvilket selvfølgelig er bedre, end hvad det danske landshold præsterede sidste gang man mødte kazakherne. 

De varierende resultater holder dog ikke Ståle Solbakken vågen om natten.

– Ved den seneste landsholdssamling sov jeg rigtig godt. Jeg tror, at jeg er skruet sådan sammen, at jo mere det koger og stormer, desto bedre har jeg det.

– Det er dér, min krop har det godt. De tidspunkter, hvor jeg præsterer dårligst, er, når tingene bliver en smule kedelige.

Ståle Solbakken har været landstræner siden 2020. Indtil nu er det blevet til 38 kampe i spidsen for det norske landshold, men holdet har endnu ikke for alvor præsteret at skabe resultater mod de største europæiske landshold.

Til gengæld har Norge slået 'storebror' Sverige de to seneste gange, de har mødt dem.

I denne landsholdstermin møder Norge Østrig og Slovenien i Nations League.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Mexico – Ecuador

FC København-farvel rykker nærmere

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Holland – Marokko

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Elfenbenskysten – Norge

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Usikker på Chido Obi-transfer