Ståle under pres: 80% vil have ny landstræner

Ståle Solbakken er en presset mand i sin rolle som norsk landstræner. Rigtig mange nordmænd ønsker hans afgang.



Erling Haaland, Martin Ødegaard og Alexander Sørloth er blot nogle af de verdensstjerner, som Ståle Solbakken råder over på det norske landshold, der i høj grad er blevet bedre end i de tider, hvor spillere som Erik Huseklepp og Espen Ruud var blandt profilerne.

Umiddelbart burde det være en gave for Ståle Solbakken, at han har det bedste norske landshold i dette århundrede, men skuffende resultater og manglende kvalifikation til sommerens EM-slutrunde har sat den tidligere FC København-træner under et gevaldigt pres blandt de norske fodboldfans.

I en afstemning på TV 2 Norges hjemmeside, hvor 38.000 deltog, viste det sig, at hele 80,5 procent ønskede en udskiftning på landstrænerposten.

– Det norske landshold har fået en masse goodwill, og det har jeg det fint med. Jeg kender mekanismerne bedre end de fleste, siger Ståle Solbakken til TV 2 Norge.

I de seneste kampe var det også en blandet landhandel for Norge, man lykkedes med at slå Østrig, men samtidigt skuffede Norge fælt ved at spille uafgjort i Kazakhstan, hvilket selvfølgelig er bedre, end hvad det danske landshold præsterede sidste gang man mødte kazakherne. 

De varierende resultater holder dog ikke Ståle Solbakken vågen om natten.

– Ved den seneste landsholdssamling sov jeg rigtig godt. Jeg tror, at jeg er skruet sådan sammen, at jo mere det koger og stormer, desto bedre har jeg det.

– Det er dér, min krop har det godt. De tidspunkter, hvor jeg præsterer dårligst, er, når tingene bliver en smule kedelige.

Ståle Solbakken har været landstræner siden 2020. Indtil nu er det blevet til 38 kampe i spidsen for det norske landshold, men holdet har endnu ikke for alvor præsteret at skabe resultater mod de største europæiske landshold.

Til gengæld har Norge slået 'storebror' Sverige de to seneste gange, de har mødt dem.

I denne landsholdstermin møder Norge Østrig og Slovenien i Nations League.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM