• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Anders Dehn

Stjerne-transfer på vej: Sæsonkort rives væk

Foto: Getty Images

Marek Hamsik er end ikke præsenteret i IFK Göteborg endnu, men klubbens sæsonkort bliver revet væk.

Af Anders Dehn

Siden svenske medier i fredags for første gang smed transferbomben, at Marek Hamsik var på vej til IFK Göteborg, er klubbens salg af sæsonkort eksploderet. Vel at mærke på et tidspunkt, hvor tilskuere stadig er forment adgang til kampene.

Det tyder desuden på, at Hamsik kun skriver kontrakt med IFK frem til sommer. Der er dermed overhængende fare for, at fansene slet ikke når at se den tidligere Napoli-stjerne i levende live, før han er væk igen.

Men det har altså ikke afskrækket en lang række svenskere fra at købe sæsonkort fra en kant.

- Vi har solgt årskort for omkring en halv million kroner siden i fredags, siger IFK Göteborgs kommunikationschef, Erica Berghagen, ifølge Fotbollskanalen.

- Det er virkelig sjovt. For fansene købte job på ren spekulation, inden han landede sent i går. Det er supersjovt. Vi frigav kun 3.000 årskort i år, og det står vi fast på. Lige nu er der omkring 700 tilbage.

Der er dog ikke meget spekulation over Marek Hamsik skifte længere. IFK Göteborg skrev selv på klubbens hjemmeside tidligere mandag, at han bare manglede at gennemgå lægetjek, og at der samtidig var indkaldt til pressemøde i aften.

Hamsik kommer til Sverige efter en årrække i første Napoli og siden Kina. De lønninger, han har trukket i de lande, kommer han dog ikke i nærheden af IFK. Faktisk kommer han til at tjene mindre end mange Superliga-spillere.

Læs mere om hans løn her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus