Svensk klub sætter Danmark til vægs: En halv million tilskuere på én sæson

Der kom i gennemsnit over 22.000 tilskuere til Hammarbys hjemmekampe i denne sæson. Det er næsten dobbelt så meget som i Brøndby og næsten 50 procent mere end i FC København.



Når den tidligere SønderjyskE-cheftræner Jakob Michelsen står på hjemmebanen Tele2 Arena i Stockholm og ser sig omkring på kampdage, kigger han ud på Nordens største fodboldpublikum. For Hammarby tiltrækker flere tilskuere i gennemsnit end nogen anden klub i vores del af verden.

Faktisk er hovedstadsklubben et godt stykke foran de største danske publikumsmagneter, FC København og Brøndby IF. For mens Hammarby i den netop overståede sæson tiltrak 22.150 tilskuere i snit, trak FCK 14.850 i sidste sæson, mens Brøndby tiltrak 12.792.

I alt så 501.001 personer Hammarby spille fodbold på hjemmebanen i 2017, og det er ifølge klubben selv tredje sæson på stribe, at man har over en halv million gæster. Det er samtidig 23 procent af de i alt 2.180.952 tilskuere, der fandt vej til Allsvenskan-stadioner i år.

– Vi vil rette en stor tak til alle, som har været på plads både på hjemmebane og udebane. Tilskuergennemsnittet på hjemmebane er et af de højeste i Allsvenskans historie, og stemningen til kampene, tifoerne og støtten holder absolut verdensklasse, siger klubbens direktør, Henrik Kindlund.

Ifølge statistikportalen european-football-statistics.co.uk er Hammarbys gennemsnit det fjerdehøjeste i Sverige siden 1970. Klubben stod selv for det højeste for to år siden med 25.507 pr. hjemmekamp. 

Den nærmeste tilskuerkonkurrent i Norden er Malmö FF med lidt over 18.000 tilskuere, mens Rosenborg i Norge i sidste sæson snittede på den gode side af 17.000. 

Hammarby endte på en lidt skuffende niendeplads i den forgangne sæson og har foruden Michelsen på trænerbænken en dansk trio i truppen. Bjørn Paulsen, Jeppe Andersen og Mads Fenger spiller alle i klubben.


Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .



‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bekræfter FC København-historie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’