Tæppebombet med beskeder efter vild kommentar

Nordmanden Ole Sæter fra Rosenborg leverede en ganske opsigtsvækkende kommentar i mandags.



Rosenborg-spilleren Ole Sæter scorede i påsken et klassemål, da han og holdkammeraterne besejrede Sandefjord 2-0 i første runde af Eliteserien, og det var midt sagt en stor tilfredsstillelse for angriberen at se bolden gå i kassen.

Da han efterfølgende blev spurgt af norsk TV, hvordan han havde det, leverede den 28-årige Rosenborg-angriber et temmelig ærligt svar.

– Jeg skal hjem og have mobilen i venstre hånd og pikken i højre hånd. Og så skal jeg hygge mig – det bliver sent i aften, sagde Ole Sæter. 

En frisk bemærkning af Rosenborg-angriberen, som efterfølgende er blevet citeret af medier i hele verden. Ikke overraskende er kommentaren dog også faldet nogle for brystet – det er langt fra alle, der bifalder nordmandens bramfrihed.

Hovedpersonen fastslår, at de seneste par dage har været hektiske, og at han har modtaget 500 beskeder fra personer i alle aldre. Han hævder, at langt størstedelen har været positive.

Han anerkender samtidig, at det var en harsk bemærkning, der ikke falder i alles smag.

– Jeg forstår reaktionerne, og jeg forstår sagen. Det har jeg ingen problemer med. Jeg har været igennem en hård periode, og det betød meget for mig at vise, at jeg ikke behøvede mange minutter på banen for at spille god fodbold, siger Ole Sæter til Adresseavisen og tilføjer, at adrenalinen pumpede, da han stille sig op foran TV-kameraet.:

– Hvis jeg havde fået mulighed for at udsætte interviewet i 30 sekunder, havde jeg gjort det – og så havde jeg svaret på en anden måde. Men jeg fortryder ikke, at jeg sagde, hvad jeg sagde.

Rosenborgs cheftræner, den tidligere U19-træner i FC København Alfred Johansson, bakker op om Sæter.

– Først og fremmest vil jeg sige, at jeg elsker Ole Sæter som person og som fodboldspiller. Det er klart, at han måske kunne have vejet sine ord lidt tungere, men jeg synes, han har forklaret sig fint efterfølgende, hvor pulsen er faldet lidt, siger Johannsson.

Ole Sæter har scoret imponerende 25 mål i 38 kampe for Rosenborg. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Raser: Det er latterligt!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger