Rosenborg-spilleren Ole Sæter scorede i påsken et klassemål, da han og holdkammeraterne besejrede Sandefjord 2-0 i første runde af Eliteserien, og det var midt sagt en stor tilfredsstillelse for angriberen at se bolden gå i kassen.
Da han efterfølgende blev spurgt af norsk TV, hvordan han havde det, leverede den 28-årige Rosenborg-angriber et temmelig ærligt svar.
– Jeg skal hjem og have mobilen i venstre hånd og pikken i højre hånd. Og så skal jeg hygge mig – det bliver sent i aften, sagde Ole Sæter.
En frisk bemærkning af Rosenborg-angriberen, som efterfølgende er blevet citeret af medier i hele verden. Ikke overraskende er kommentaren dog også faldet nogle for brystet – det er langt fra alle, der bifalder nordmandens bramfrihed.
Hovedpersonen fastslår, at de seneste par dage har været hektiske, og at han har modtaget 500 beskeder fra personer i alle aldre. Han hævder, at langt størstedelen har været positive.
Han anerkender samtidig, at det var en harsk bemærkning, der ikke falder i alles smag.
– Jeg forstår reaktionerne, og jeg forstår sagen. Det har jeg ingen problemer med. Jeg har været igennem en hård periode, og det betød meget for mig at vise, at jeg ikke behøvede mange minutter på banen for at spille god fodbold, siger Ole Sæter til Adresseavisen og tilføjer, at adrenalinen pumpede, da han stille sig op foran TV-kameraet.:
– Hvis jeg havde fået mulighed for at udsætte interviewet i 30 sekunder, havde jeg gjort det – og så havde jeg svaret på en anden måde. Men jeg fortryder ikke, at jeg sagde, hvad jeg sagde.
Rosenborgs cheftræner, den tidligere U19-træner i FC København Alfred Johansson, bakker op om Sæter.
– Først og fremmest vil jeg sige, at jeg elsker Ole Sæter som person og som fodboldspiller. Det er klart, at han måske kunne have vejet sine ord lidt tungere, men jeg synes, han har forklaret sig fint efterfølgende, hvor pulsen er faldet lidt, siger Johannsson.
Ole Sæter har scoret imponerende 25 mål i 38 kampe for Rosenborg.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT