Rosenborg-spilleren Ole Sæter scorede i påsken et klassemål, da han og holdkammeraterne besejrede Sandefjord 2-0 i første runde af Eliteserien, og det var midt sagt en stor tilfredsstillelse for angriberen at se bolden gå i kassen.
Da han efterfølgende blev spurgt af norsk TV, hvordan han havde det, leverede den 28-årige Rosenborg-angriber et temmelig ærligt svar.
– Jeg skal hjem og have mobilen i venstre hånd og pikken i højre hånd. Og så skal jeg hygge mig – det bliver sent i aften, sagde Ole Sæter.
En frisk bemærkning af Rosenborg-angriberen, som efterfølgende er blevet citeret af medier i hele verden. Ikke overraskende er kommentaren dog også faldet nogle for brystet – det er langt fra alle, der bifalder nordmandens bramfrihed.
Hovedpersonen fastslår, at de seneste par dage har været hektiske, og at han har modtaget 500 beskeder fra personer i alle aldre. Han hævder, at langt størstedelen har været positive.
Han anerkender samtidig, at det var en harsk bemærkning, der ikke falder i alles smag.
– Jeg forstår reaktionerne, og jeg forstår sagen. Det har jeg ingen problemer med. Jeg har været igennem en hård periode, og det betød meget for mig at vise, at jeg ikke behøvede mange minutter på banen for at spille god fodbold, siger Ole Sæter til Adresseavisen og tilføjer, at adrenalinen pumpede, da han stille sig op foran TV-kameraet.:
– Hvis jeg havde fået mulighed for at udsætte interviewet i 30 sekunder, havde jeg gjort det – og så havde jeg svaret på en anden måde. Men jeg fortryder ikke, at jeg sagde, hvad jeg sagde.
Rosenborgs cheftræner, den tidligere U19-træner i FC København Alfred Johansson, bakker op om Sæter.
– Først og fremmest vil jeg sige, at jeg elsker Ole Sæter som person og som fodboldspiller. Det er klart, at han måske kunne have vejet sine ord lidt tungere, men jeg synes, han har forklaret sig fint efterfølgende, hvor pulsen er faldet lidt, siger Johannsson.
Ole Sæter har scoret imponerende 25 mål i 38 kampe for Rosenborg.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet