Tæt på svensk ligajob: Det begyndte med et pc-spil

En ung svensk træner er tæt på at lande et job i Allsvenskan. Interessen for trænergerningen fik han fra pc-spillet Football Manager.



Har man spillet Football Manager, har man nok også tænkt tanken, at man da godt kunne gøre det bedre end virkelighedens fodboldtrænere. For en ung svensker blev det ikke bare ved tanken; nu er han rigtig træner, og snart kan han lande et job i Allsvenskan.

Martin Falk er kun 26 år gammel, men har allerede satset helhjertet på trænergerningen i fem år. I øjeblikket er han træner for Sandvikens IF, der spiller for at rykke op i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Rikard Norling, der er cheftræner for IFK Norrköping og todobbelt svensk mestertræner, skal have en ny assistent, og han ser gerne, at det bliver Falk.

– Han har et job og respekt for det og så videre, men jeg kan da bekræfte, at det er en vældig spændende træner, siger Norling til Norrköpings Tidningar.

Falk får i givet fald chancen for at udleve alle computerspilleres drøm om at bevise i virkeligheden, hvor gode de er virtuelt.

– Det hele begyndte med, at jeg spillede pc-spillet Football manager. Siden har jeg set rigtig meget fodbold og forsøgt at være analytisk, og da jeg var 20-21, besøgte jeg Örebro og Alexander Axén, Axel Kjäll og Jimmy Högberg og hentede inspiration fra det.

– Da følte jeg, at det her kunne man gøre for alvor og faktisk arbejde med, sagde Falk i et interview med Expressen tidligere på året.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Jagter dansk landsholdsspiller

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Har budt en milliard

Superliga-retur?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer