Tæt på svensk ligajob: Det begyndte med et pc-spil

En ung svensk træner er tæt på at lande et job i Allsvenskan. Interessen for trænergerningen fik han fra pc-spillet Football Manager.



Har man spillet Football Manager, har man nok også tænkt tanken, at man da godt kunne gøre det bedre end virkelighedens fodboldtrænere. For en ung svensker blev det ikke bare ved tanken; nu er han rigtig træner, og snart kan han lande et job i Allsvenskan.

Martin Falk er kun 26 år gammel, men har allerede satset helhjertet på trænergerningen i fem år. I øjeblikket er han træner for Sandvikens IF, der spiller for at rykke op i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Rikard Norling, der er cheftræner for IFK Norrköping og todobbelt svensk mestertræner, skal have en ny assistent, og han ser gerne, at det bliver Falk.

– Han har et job og respekt for det og så videre, men jeg kan da bekræfte, at det er en vældig spændende træner, siger Norling til Norrköpings Tidningar.

Falk får i givet fald chancen for at udleve alle computerspilleres drøm om at bevise i virkeligheden, hvor gode de er virtuelt.

– Det hele begyndte med, at jeg spillede pc-spillet Football manager. Siden har jeg set rigtig meget fodbold og forsøgt at være analytisk, og da jeg var 20-21, besøgte jeg Örebro og Alexander Axén, Axel Kjäll og Jimmy Högberg og hentede inspiration fra det.

– Da følte jeg, at det her kunne man gøre for alvor og faktisk arbejde med, sagde Falk i et interview med Expressen tidligere på året.





EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De bliver monstersalg til sommer

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken