Tæt på svensk ligajob: Det begyndte med et pc-spil

En ung svensk træner er tæt på at lande et job i Allsvenskan. Interessen for trænergerningen fik han fra pc-spillet Football Manager.



Har man spillet Football Manager, har man nok også tænkt tanken, at man da godt kunne gøre det bedre end virkelighedens fodboldtrænere. For en ung svensker blev det ikke bare ved tanken; nu er han rigtig træner, og snart kan han lande et job i Allsvenskan.

Martin Falk er kun 26 år gammel, men har allerede satset helhjertet på trænergerningen i fem år. I øjeblikket er han træner for Sandvikens IF, der spiller for at rykke op i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Rikard Norling, der er cheftræner for IFK Norrköping og todobbelt svensk mestertræner, skal have en ny assistent, og han ser gerne, at det bliver Falk.

– Han har et job og respekt for det og så videre, men jeg kan da bekræfte, at det er en vældig spændende træner, siger Norling til Norrköpings Tidningar.

Falk får i givet fald chancen for at udleve alle computerspilleres drøm om at bevise i virkeligheden, hvor gode de er virtuelt.

– Det hele begyndte med, at jeg spillede pc-spillet Football manager. Siden har jeg set rigtig meget fodbold og forsøgt at være analytisk, og da jeg var 20-21, besøgte jeg Örebro og Alexander Axén, Axel Kjäll og Jimmy Högberg og hentede inspiration fra det.

– Da følte jeg, at det her kunne man gøre for alvor og faktisk arbejde med, sagde Falk i et interview med Expressen tidligere på året.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Napoli-chok på vej

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Arsenal vinder Premier League