Tæt på svensk ligajob: Det begyndte med et pc-spil

En ung svensk træner er tæt på at lande et job i Allsvenskan. Interessen for trænergerningen fik han fra pc-spillet Football Manager.



Har man spillet Football Manager, har man nok også tænkt tanken, at man da godt kunne gøre det bedre end virkelighedens fodboldtrænere. For en ung svensker blev det ikke bare ved tanken; nu er han rigtig træner, og snart kan han lande et job i Allsvenskan.

Martin Falk er kun 26 år gammel, men har allerede satset helhjertet på trænergerningen i fem år. I øjeblikket er han træner for Sandvikens IF, der spiller for at rykke op i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Rikard Norling, der er cheftræner for IFK Norrköping og todobbelt svensk mestertræner, skal have en ny assistent, og han ser gerne, at det bliver Falk.

– Han har et job og respekt for det og så videre, men jeg kan da bekræfte, at det er en vældig spændende træner, siger Norling til Norrköpings Tidningar.

Falk får i givet fald chancen for at udleve alle computerspilleres drøm om at bevise i virkeligheden, hvor gode de er virtuelt.

– Det hele begyndte med, at jeg spillede pc-spillet Football manager. Siden har jeg set rigtig meget fodbold og forsøgt at være analytisk, og da jeg var 20-21, besøgte jeg Örebro og Alexander Axén, Axel Kjäll og Jimmy Högberg og hentede inspiration fra det.

– Da følte jeg, at det her kunne man gøre for alvor og faktisk arbejde med, sagde Falk i et interview med Expressen tidligere på året.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er interesseret i Christian Eriksen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Han vender hjem til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Hylder Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Polsk succestræner rygtes til Danmark