Thychosen-nedsmeltning i svensk storkamp

Mads Døhr Thychosen fik to gule kort lige efter hinanden i det stockholmske derby.



Mads Døhr Thychosen dummede sig i det stockholmske derby.

Bølgerne gik højt i den svenske storkamp, og de gik måske lidt for højt for den tidligere Superliga-spiller, der blev udvist i kampens overtid.

AIK-spillerne gik amok, da John Guidetti i det 92. minut sikrede sejren over ærkerivalerne fra Hammarby.

Thychosen og de andre AIK-spillere fejrede det sejrsgivende mål foran de medrejsende Hammarby-fans, og danskeren endte efterfølgende i karambolage med Hammarby-spilleren Simon Strand.

Kort efter blev Thychosen udvist.

Dommeren gav danskeren et gult kort for at juble foran modstanderens fans, og så fik han et gult kort for sammenstødet med Simon Stand. To gule kort med få sekunders mellemrum.

Det røde kort var ikke noget, som Mads Døhr Thychosen var bestemt stolt af efter kampen.

– Jeg fortryder det 100 procent. Jeg vil spille alle kampe, og jeg er meget skuffet over, at jeg har karantæne, siger Mads Døhr Thychosen til FotbollDirekt og fortsætter:

– Et enkelt gult kort havde været okay, men to… Det er helt udnødvendigt. Dommeren sagde, at jeg fik gult kort for at juble foran deres fans, men jeg var ikke den eneste, der gjorde det. Så fik jeg også et gult kort for diskussionen med Simon Stand. Han løb over til mig, og jeg gik væk derfra. Det er, hvad det er.

– Dommeren kunne have givet et gult kort til en anden spiller for at juble foran deres fans, for det var ikke kun mig, der gjorde det. Men han valgte mig. Jeg ved det ikke, men måske er det fordi, jeg er dansker, siger Mads Døhr Thychosen.

Mads Døhr Thychosen var ikke den eneste, der fik rødt kort, for det samme fik Simon Strand, men Hammarby-spilleren fortryde rintet.

– Det røde kort var for vores fans. Han skulle ikke have jublet foran dem, så jeg tog en for holdet. Det var ikke okay, hvad han gjorde, fortæller Strand til FotbollDirekt.

Sejren betød, at AIK har overhalet Hammarby i tabellen. De to hold ligger på tredje- og fjerdepladsen i Allsvenskan.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Klar for FC København

FC København kan miste endnu en stjerne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub