Mads Døhr Thychosen dummede sig i det stockholmske derby.
Bølgerne gik højt i den svenske storkamp, og de gik måske lidt for højt for den tidligere Superliga-spiller, der blev udvist i kampens overtid.
AIK-spillerne gik amok, da John Guidetti i det 92. minut sikrede sejren over ærkerivalerne fra Hammarby.
Thychosen og de andre AIK-spillere fejrede det sejrsgivende mål foran de medrejsende Hammarby-fans, og danskeren endte efterfølgende i karambolage med Hammarby-spilleren Simon Strand.
Kort efter blev Thychosen udvist.
Dommeren gav danskeren et gult kort for at juble foran modstanderens fans, og så fik han et gult kort for sammenstødet med Simon Stand. To gule kort med få sekunders mellemrum.
Det røde kort var ikke noget, som Mads Døhr Thychosen var bestemt stolt af efter kampen.
– Jeg fortryder det 100 procent. Jeg vil spille alle kampe, og jeg er meget skuffet over, at jeg har karantæne, siger Mads Døhr Thychosen til FotbollDirekt og fortsætter:
– Et enkelt gult kort havde været okay, men to… Det er helt udnødvendigt. Dommeren sagde, at jeg fik gult kort for at juble foran deres fans, men jeg var ikke den eneste, der gjorde det. Så fik jeg også et gult kort for diskussionen med Simon Stand. Han løb over til mig, og jeg gik væk derfra. Det er, hvad det er.
– Dommeren kunne have givet et gult kort til en anden spiller for at juble foran deres fans, for det var ikke kun mig, der gjorde det. Men han valgte mig. Jeg ved det ikke, men måske er det fordi, jeg er dansker, siger Mads Døhr Thychosen.
Mads Døhr Thychosen var ikke den eneste, der fik rødt kort, for det samme fik Simon Strand, men Hammarby-spilleren fortryde rintet.
– Det røde kort var for vores fans. Han skulle ikke have jublet foran dem, så jeg tog en for holdet. Det var ikke okay, hvad han gjorde, fortæller Strand til FotbollDirekt.
Sejren betød, at AIK har overhalet Hammarby i tabellen. De to hold ligger på tredje- og fjerdepladsen i Allsvenskan.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT