Tidl. FCM’er ærgrer sig: Det er dårlig timing

Henrik Jensen har ikke fået den mest optimale forberedelse forud for starten på den nye Allsvenskan-sæson.



Alt er ikke fryd og gammen for den tidligere FC Midtjylland-assistent Henrik Jensen inden næste weekends Allsvenskan-start. 

For Henrik Jensen, der blev ansat som cheftræner i Kalmar tilbage i december sidste år, kan risikere at skulle undvære to af sine absolutte nøglespillere, når han får sin debut som Allsvenskan-træner næste weekend. 

Her skal Kalmar på en vanskelig udebaneopgave mod Malmö FF, og det kan blive uden den tidligere Silkeborg-profil Robert Gojani samt Johan Karlsson. Senest gik Gojani ud i lørdagens generalprøve mod Öster.

– Det er dårlig timing lige før premieren. Man håber ikke på nogen skader overhovedet, og vi har været forsigtige med den del gennem forsæsonen. Så kommer der to skader i den sidste uge inden Allsvenskan.

– Nu vil jeg først snakke med Ida (Wiberg, fysioterapeut), og med Robert. Så vil vi se på det. Der kan være stor forskel på den type skader, siger Henrik Jensen til mediet Barometeret

Jobbet er Henrik Jensens første cheftrænerjob. Tilbage i februar og tidligere i marts stod han på sidelinjen, da Kalmar spillede flere pokalkampe. Her nåede man kvartfinalen, inden man blev sendt ud af Mjällby AIF, som senere kvalificerede sig til finalen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina