Tidl. FCM’er ærgrer sig: Det er dårlig timing

Henrik Jensen har ikke fået den mest optimale forberedelse forud for starten på den nye Allsvenskan-sæson.



Alt er ikke fryd og gammen for den tidligere FC Midtjylland-assistent Henrik Jensen inden næste weekends Allsvenskan-start. 

For Henrik Jensen, der blev ansat som cheftræner i Kalmar tilbage i december sidste år, kan risikere at skulle undvære to af sine absolutte nøglespillere, når han får sin debut som Allsvenskan-træner næste weekend. 

Her skal Kalmar på en vanskelig udebaneopgave mod Malmö FF, og det kan blive uden den tidligere Silkeborg-profil Robert Gojani samt Johan Karlsson. Senest gik Gojani ud i lørdagens generalprøve mod Öster.

– Det er dårlig timing lige før premieren. Man håber ikke på nogen skader overhovedet, og vi har været forsigtige med den del gennem forsæsonen. Så kommer der to skader i den sidste uge inden Allsvenskan.

– Nu vil jeg først snakke med Ida (Wiberg, fysioterapeut), og med Robert. Så vil vi se på det. Der kan være stor forskel på den type skader, siger Henrik Jensen til mediet Barometeret

Jobbet er Henrik Jensens første cheftrænerjob. Tilbage i februar og tidligere i marts stod han på sidelinjen, da Kalmar spillede flere pokalkampe. Her nåede man kvartfinalen, inden man blev sendt ud af Mjällby AIF, som senere kvalificerede sig til finalen. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder dansk stortalent transferklar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Jordan – Algeriet

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

England – Ghana

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef