Efter to år i Esbjerg fB er Markus Halsti blevet sendt på jobjagt, da hans aftale med Superliga-nedrykkerne udløber om knap en uge. Og selvom han gerne vil til Malmö, tvivler han på, at det sker.
Malmö FF har ellers været nævnt som en mulig destination for finnen. Den nu 36-årige forsvarsspiller spillede for den svenske storklub fra 2008 til 2015, og klubben har i øjeblikket skadesproblemer i defensiven.
Selv er Markus Halsti også meget klar på et skifte til Malmö, men han erkender, at klubben nok kan finde et bedre alternativ.
Læs også:Brorsson er tilbage i Malmö: Blev en oplevelse rigere i Esbjerg
– Hvis Malmö har brug for mig, er det altid mit første ønske. Jeg vil altid sige ja til Malmö, siger Markus Halsti til Kvallsposten og fortsætter:
– Der er mange, der siger, at Malmö har brug for forsvarsspillere, og jeg ved, at der er mange, der er skadet. Jeg ville altid komme til Malmø, hvis de har brug for mig, men det er en topklub i Skandinavien og skulle måske have en lidt yngre spiller. Jeg håber, at jeg på et tidspunkt har en fremtid i Malmö, og når jeg holder op med at spille, kan jeg muligvis være med i en organisation på en eller anden måde, men som spiller tror jeg, at Malmö kan finde nogen, der har flere år tilbage.
Han afviser samtidig kategorisk, at et skifte til Helsingborgs IF kan komme på tale, men han er åben for stort set alle andre klubber i Skandinavien.
Læs også:Håber på at få ophævet EfB-lejeaftale: Franz Brorsson er tilbage i Malmö FF
– Jeg vil meget gerne spille i Skandinavien, så jeg kan flyve hjem til Helsinki uden problemer. Hvis vi taler følelsesmæssigt, ville det være svært at spille for et andet Allsvenskan-hold end Malmö, men det er mit job. Uanset hvilket hold jeg spiller for, vil jeg altid gøre mit bedste, og jeg skal være professionel, siger Markus Halsti.
Foruden Malmö FF og Esbjerg fB har den erfarne finne spillet for HJK Helsinki, GAIS, DC United og FC Midtjylland. Han har også 35 landskampe for Finland på cv’et og håber at komme med landsholdet til EM næste sommer.
Læs også:Tidligere EfB’ere genforenet i Malmö: Helt optimalt
Læs også:Optakt: AC Horsens – Randers FC
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
