Tidligere FCM-spiller skifter til danskerglad klub

Michael Baidoo har en fortid i to danske klubber. Nu fortsætter han karrieren i Sverige, hvor han får tre danske holdkammerater.



Det blev aldrig til noget gennembrud i FC Midtjylland for Michael Baidoo, men siden har han klaret sig fint. Det bliver nu belønnet med et skifte til IF Elfsborg.

Baidoo kom til FCM som 18-årig fra sit hjemland, Ghana, og han nåede at spille tre førsteholdskampe for klubben. Han var desuden udlejet til FC Fredericia (18 kampe) og til norsk FK Jerv to gange, inden han forlod FC Midtjylland for 13 måneder siden. Da fik han en permanent kontrakt i Jerv.

I maj 2021 gik turen videre til Sandnes Ulf, ligeledes i Norges næstbedste række, og nu er Baidoo så tilbage på topniveau.

– Michael er en spiller, som vi har forsøgt at få til IF Elfsborg gennem længere tid, så det føles rigtig godt, at det nu endelig er faldet på plads. Michael har været på en spændende rejse, siden han først kom til Skandinavien, og vi tror nu, at han er klar til større udfordringer, siger klubchef Stefan Andreasson til Elfsborgs hjemmeside.

I Elfsborg bliver Michael Baidoo holdkammerat med tre danskere: André Rømer, Frederik Holst og Jeppe Okkels.

Derudover er der et par andre Superliga-kendinge i truppen: den tidligere Brøndby-anfører Johan Larsson, den tidligere Lyngby-back Simon Strand og den tidligere OB-legesvend Sveinn Aron Gudjohnsen.

IF Elfsborg blev nummer fire i Allsvenskan i 2021-sæsonen.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han afløser Mourinho

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Sat til salg – så dyr er han