Tidligere FCM-spiller skifter til danskerglad klub

Michael Baidoo har en fortid i to danske klubber. Nu fortsætter han karrieren i Sverige, hvor han får tre danske holdkammerater.



Det blev aldrig til noget gennembrud i FC Midtjylland for Michael Baidoo, men siden har han klaret sig fint. Det bliver nu belønnet med et skifte til IF Elfsborg.

Baidoo kom til FCM som 18-årig fra sit hjemland, Ghana, og han nåede at spille tre førsteholdskampe for klubben. Han var desuden udlejet til FC Fredericia (18 kampe) og til norsk FK Jerv to gange, inden han forlod FC Midtjylland for 13 måneder siden. Da fik han en permanent kontrakt i Jerv.

I maj 2021 gik turen videre til Sandnes Ulf, ligeledes i Norges næstbedste række, og nu er Baidoo så tilbage på topniveau.

– Michael er en spiller, som vi har forsøgt at få til IF Elfsborg gennem længere tid, så det føles rigtig godt, at det nu endelig er faldet på plads. Michael har været på en spændende rejse, siden han først kom til Skandinavien, og vi tror nu, at han er klar til større udfordringer, siger klubchef Stefan Andreasson til Elfsborgs hjemmeside.

I Elfsborg bliver Michael Baidoo holdkammerat med tre danskere: André Rømer, Frederik Holst og Jeppe Okkels.

Derudover er der et par andre Superliga-kendinge i truppen: den tidligere Brøndby-anfører Johan Larsson, den tidligere Lyngby-back Simon Strand og den tidligere OB-legesvend Sveinn Aron Gudjohnsen.

IF Elfsborg blev nummer fire i Allsvenskan i 2021-sæsonen.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dårligt nyt for Isaksen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Spanien – Østrig