Tidligere FCM-spiller skifter til danskerglad klub

Michael Baidoo har en fortid i to danske klubber. Nu fortsætter han karrieren i Sverige, hvor han får tre danske holdkammerater.



Det blev aldrig til noget gennembrud i FC Midtjylland for Michael Baidoo, men siden har han klaret sig fint. Det bliver nu belønnet med et skifte til IF Elfsborg.

Baidoo kom til FCM som 18-årig fra sit hjemland, Ghana, og han nåede at spille tre førsteholdskampe for klubben. Han var desuden udlejet til FC Fredericia (18 kampe) og til norsk FK Jerv to gange, inden han forlod FC Midtjylland for 13 måneder siden. Da fik han en permanent kontrakt i Jerv.

I maj 2021 gik turen videre til Sandnes Ulf, ligeledes i Norges næstbedste række, og nu er Baidoo så tilbage på topniveau.

– Michael er en spiller, som vi har forsøgt at få til IF Elfsborg gennem længere tid, så det føles rigtig godt, at det nu endelig er faldet på plads. Michael har været på en spændende rejse, siden han først kom til Skandinavien, og vi tror nu, at han er klar til større udfordringer, siger klubchef Stefan Andreasson til Elfsborgs hjemmeside.

I Elfsborg bliver Michael Baidoo holdkammerat med tre danskere: André Rømer, Frederik Holst og Jeppe Okkels.

Derudover er der et par andre Superliga-kendinge i truppen: den tidligere Brøndby-anfører Johan Larsson, den tidligere Lyngby-back Simon Strand og den tidligere OB-legesvend Sveinn Aron Gudjohnsen.

IF Elfsborg blev nummer fire i Allsvenskan i 2021-sæsonen.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Apati i Atlanta

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Enig med FC Midtjylland-angriber

AGF-spiller idømt karantæne

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Her er 1/8-finalerne ved VM

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Trump bad FIFA revurdere karantæne

USA – Belgien

Jagter dansk erstatning