Den tidligere OB-angriber Marcus Pedersen blev lørdag aften matchvinder for HamKam i den næstbedste norske række, og det er der som sådan ikke noget nævneværdigt i. Han har trods alt scoret mere end 80 mål i Norge i løbet af sin karriere.
Men alligevel var lørdagens scoring lidt speciel. Det var nemlig Marcus Pedersens første scoring med fodlænke på, skriver VG.
I april blev den 30-årige nordmand nemlig taget i at køre bil med en promille på hele 2,26, og efterfølgende blev han idømt en fængselsstraf på 24 dage. Den straf afsoner han i øjeblikket hjemme med fodlænke, og med mulighed for at gå på arbejde i HamKam.
Læs også:Kørte bil med 2,26 i promille: Tidligere OB-profil skal i fængsel
Efter kampen ville Marcus Pedersen dog ikke kommentere på fodlænken.
– Jeg har ikke lyst til at kommentere på det, men scoringer bliver det til uanset hvad, siger han ifølge VG.
I forbindelse med sagen i april udtalte Marcus Pedersen, at det skete som en konsekvens af en hård periode. Straffen var også kulminationen på halvandet år med alvorlige skader, hvor angriberen også tog en del på. Men nu har han det bedre.
– Jeg er et godt sted nu. Jeg har det bedre, og jeg er skadefri, siger Marcus Pedersen til VG og fortsætter:
– Alle, der havde afskrevet mig, skulle se, at de tog fejl. De skulle se, at jeg kunne komme tilbage. Og når jeg først vender tilbage, er der ingen grund til, at jeg ikke skulle være en af de bedre i Norge.
– Jeg havde håbet, at jeg kunne have et mål i snit per kamp – men i januar lignede jeg en tung kartoffelsæk. Det så ikke ud til, at jeg skulle spille fodbold i 2020. Så jeg er glad. De fleste mennesker ved, hvad der bor i mig, når jeg er sund. At jeg har scoret i ni ud af 13 kampe, hvor jeg er startet, tager jeg som en bonus. Jeg ville bare prøve mit bedste og vise, at jeg kunne komme tilbage.
Marcus Pedersen, 30 år, har kontrakt med HamKam for resten af sæsonen og fortæller til VG, at han allerede har modtaget flere tilbud fra andre klubber.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
